Pokuta půl miliardy i osud kritizovaného náměstka Říhy: Výbor pro obranu se chystá grilovat ministra Metnara

Pokuta půl miliardy i osud kritizovaného náměstka Říhy: Výbor pro obranu se chystá grilovat ministra Metnara
Autor: foto: redakce|Popisek: Jednání Výboru pro obranu
10 / 02 / 2021, 06:00

Dnes od 7 hodin proběhne mimořádná schůze sněmovního Výboru pro obranu. Na programu je jediný bod: Informace ministra obrany o pokutě za přestupek při realizaci zakázky na víceúčelové vrtulníky ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Kromě ministra obrany, který se již uzdravil z onemocnění COVID-19, si výbor přizval k jednání také náčelníka generálního štábu arm. gen. Opatu. ÚOHS udělil ministerstvu pokutu ve výši 550 milionů korun za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek při nákupu amerických vrtulníků Venom a Viper. Za nákup nese odpovědnost tehdejší náměstek pro akvizice Říha, který se k nelibosti členů výboru vrací jako šéf nové Sekce právní a investic.

"Pan náměstek Říha se rezortu Ministerstva obrany opravu vyplatil," uvedla kromě dalšího k věci na svém facebookovém profilu předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). Ministrovi obrany Metnarovi vyčítá, že o pokutě členy výboru na předchozí schůzi, den po rozhodnutí ÚOHS, neinformoval, ač se schůze podrobně zabývala rozpočtem a souvisejícími zakázkami MO. Ač je rozhodnutí o pokutě nepravomocné a ministerstvo podle svého vyjádření za svým postupem z konce roku 2019 stojí, jde o vážnou situaci. Kromě dalšího přichází pokuta ve výši desetiny nedávno nepříliš ochotně vrácených pěti miliard zpět do rozpočtu MO. Poslanci Výboru pro obranu ve věci krácení obranného rozpočtu stáli unisono na straně ministerstva, plně podpořili jeho argumentaci a očekávají, že vláda vrátí i zbývajících pět miliard.

Do toho ovšem s návratem náměstka Říhy na post náměstka jakoby se symbolicky vrátil také jev, který nejeden ze členů výboru v minulosti kritizoval - ministerstvo s poslanci některé zásadní informace prostě nesdílí a oni se je pak dozvídají z tisku.

Pro SM to popsal kromě dalších například Karel Krejza, člen Podvýboru pro akvizice MO: "Já sám jsem si v minulosti stěžoval na nedostatek informací, a to i veřejně na výboru, když se problematická zakázka na radary Věra NG (DPET) neobjevila ani v materiálech podvýboru pro akvizice (kde už jinde?!). A to se tam probíraly zakázky řádově nižší. Upřímně si spolupráci s panem Říhou po jednou ztracené důvěře představit nedokážu. Navíc je zarážející, že podepsal konkurenční doložku, nechal si vyplatit nemalé odstupné, a nyní v prací v podstatě na stejný post! Celá ta reorganizace ve stylu "škatulata hebejte se" vypadá účelově, odvádí pozornost, a vůbec působí dojmem, že se odbory, sekce a oddělení musí přesouvat jen kvůli Filipu Říhovi."

Předsedkyně Výboru pro obranu Černochová vyzvala premiéra Babiše, aby se bezodkladně začal zabývat personální situací na Ministerstvu obrany. Na počátku roku 2020, krátce před Říhovou rezignací, dokonce Babiš hovořil v souvislosti s nečekaným navýšením ceny za systémy VERA NG o "pitomcích", které má ministr Metnar ve svém úřadu. Bylo to sotva dva měsíce po podpisu smlouvy na nákup amerických vrtulníků Venom a Viper, která je středem pozornosti kvůli pokutě od ÚOHS za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek dnes. V pozici šéfa sekce vyzbrojování a akvizic za konečnou formální stránku tohoto nákupu jednoznačně Říha odpovědnost nesl. A jestliže ÚOHS jeho tehdejší postup zpochybnil, a přičteme-li všechny důvody pro Říhovu rezignaci z února 2020, nelze se divit, že ministra Metnara zřejmě na výboru čekají nepříjemné otázky po důvodech a způsobu výběru nejbližších spolupracovníků.

Říha má vést novou reorganizací zřízenou Sekci právní a investic. Byla ustavena přesunem různých odborů v rámci ministerstva a na první pohled se její zaměření nepřehledně překrývá s existující Sekcí vyzbrojování a akvizic. Místopředseda Výboru pro obranu Radovan Vích (SPD) v této souvislosti hovoří o duplikaci funkcí. Problémem je také počet náměstků na Ministerstvu obrany. Tabulkových míst je s návratem Říhy nyní deset, a je otázkou, zda by takové číslo bylo racionální i za běžných okolností - my ovšem prožíváme covidovou krizi, která se projevuje snahou omezovat provozní výdaje a hledat úspory.

Porušení zákona o zadávání veřejných zakázek konstatoval přitom Úřad pro hospodářskou soutěž již v létě, kdy také rozhodl, že ministerstvu nezakáže plnění smlouvy s odkazem na bezpečnostní zájmy státu. Nejpozději v létě tedy měl ministr Metnar signál, že v jedné z nejsledovanějších zakázek došlo k významnému pochybení. Přesto člověka, který za to nese odpovědnost, znovu jmenoval do pozice náměstka - a to rovnou do čela sekce, která má řešit mj. právní souvislosti veřejných zakázek. Splnění formálních podmínek při veřejných zakázkách leží na srdci také Evropské komisi, která se o zakázku zajímá, a není vyloučené, že ČR bude mít tedy z ostudy kabátů hned několik.

Obhájí ministr Metnar novou reorganizaci a personální politiku? Nebo ji z nějakých důvodů prosadí bez ohledu na jednoznačný postoj členů výboru? To by možná naznačoval výrok státního tajemníka Vančury, který na poslední schůzi výboru prohlásil, že "struktura je věcí ministra (...), panu ministrovi ta struktura vyhovuje (...), myslím, že MO má výsledky." Jedním z těchto výsledků je ovšem také půlmiliardová pokuta, byť se proti ní bude MO bránit odvoláním.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace