Poláci nepolevují ve zbrojení. Mají další Chunmoo na podvozku Jelcz 8x8. Na HIMARS čekají

Poláci nepolevují ve zbrojení. Mají další Chunmoo na podvozku Jelcz 8x8. Na HIMARS čekají
Autor fotografie: Ministerstvo obrany Polska / Public domain|Popisek: Homar-A
13 / 11 / 2023, 14:45

Polsko mohutně zbrojí, vede ho k tomu historická zkušenost především s agresivním sousedem na východě. Bude používat jak jihokorejské, tak americké salvové raketomety. AČR Grady vyřadila v roce 2010.

Varšava obdržela druhý raketový komplet Homar-K. Jedná se o jihokorejský palebný systém K239 Chunmoo usazený na podvozku polského vozidla Jelcz P882 D.53 (8x8). Jihokorejská firma Hanwa Aerospace zkompletuje tři systémy, zbytek už se bude montovat v Polsku. Součástí dodávky vyložené v Gdaňsku jsou další 4 palebné moduly K239. Poláci do kompletů ještě dodají polský systém řízení palby Topaz, jenž používá polská armáda. Celkově budou mít Poláci k dispozici 218 systémů. 

Je pravděpodobné, že další Chunmoo již budou integrovány na Jelcz třetí generace. Tato generace je zcela nové vozidlo, jenž má ze starší verze akorát motor. Základem vývoje byla možnost velmi jednoduché modernizace do budoucnosti. Pro Varšavu je v rámci akvizice důležité, že salvové raketomety budou kompatibilní s jejich vlastními raketami ráže 122 mm. Současně obdrží polská armáda přes 500 amerických raketometů Himars.

Obě akvizice si naši severní sousedé zařídili velmi slušně. I HIMARS budou na podvozcích Jelczu a budou montovány u nich. Z Polska se tím pádem stává nejen vojenská, ale i zbrojařská velmoc. V Koreji jsou objednány moderní MBT K2 Black Panther, samohybné houfnice K9 a lehké bitevní letouny FA-50. To vše v hodnotě 12,4 miliardy dolarů. Na podvozku K9 je instalována i houfnice domácí výroby Krab. Z USA jsou navíc objednány tanky Abrams a 32 víceúčelových F-35. 

Parametry obou raketometů jsou dost podobné. Klíčovou zbraní jsou rakety dlouhého doletu. Americká ATCMS má dostřel 300 km, zatímco korejská Ure-2 doletí do vzdálenosti 290 kilometrů. a bude se licenčně vyrábět v Polsku. Opět velká výhoda pro Varšavu. Obě střely mají navádění a jsou programovatelné. Obě zařízení odpalují neřízené střely ve větším množství v závislosti na jejich ráži. 

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině došlo k jednoznačné renesanci dělostřelectva. Zatímco taženým houfnicím zřejmě zvoní umíráček, samohybné houfnice a salvové raketomety jsou zbraněmi budoucnosti. AČR si pořizuje moderní francouzské houfnice Caesar, ale s raketomety je to zatím horší. Ruské Grady byly vyřazeny v roce 2010 a o pořízení nových salvových raketometů se zatím příliš nehovoří. Přesto je jasné, že u vševojskové armády, jíž chceme budovat, jsou naprostou nezbytností. Velký rozdíl je v tom, že narozdíl od našich akvizic, Poláci si objednávají desítky tisíc kusů munice. 

 

Zdroj: Defence24, autorský komentář Jaroslava Červenky

Tagy článku

-->