Polaris: První ledoborec na světě poháněný LNG

Polaris: První ledoborec na světě poháněný LNG
Autor: By Tuomas Romu - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49508566|Popisek: Polaris v loděnici
03 / 11 / 2016, 07:15

1. listopadu uvedlo Finsko dnes do provozu první ledoborec na světě poháněný zkapalněným zemním plynen (LNG).

110 metrů dlouhý ledoborec o výtlaku přes 10 000 tun provozuje státní společnost Arctia.

Psali jsme: Ruský Connery za kormidlem atomového ledoborce

Loď byla spuštěna na vodu 3. ledna 2016 v loděnici Arctech Helsinky Shipyard, a stala se díky celkovému výkonu 22MW nejsilnějším ledoborcem provozovaným pod finskou vlajkou a zároveň prvním ledoborcem na světě se schopnostím fungovat jak na naftu, tak na zkapalněný plyn LNG.

Icebreaker Polaris

Cena lodi je 125 miliónů Euro.

Vysoce automatizovaný Polaris je schopný fungovat na většině finských lodních tras s posádkou pouhých 16 lidí. Přestože jeho použití je naplánováno pro provoz pouze na Baltu, je zařazen do třídy Polar Class 4 a  může tedy operovat v obtížných ledových podmínkách. Polaris je schopen lámat led o tloušťce 1,8 metru při 4 uzlech (7,4 km/h). 

Technické údaje:

Polaris

Délka: 110 m
Šířka: 24,4 m
Provozní ponor: 7 m
Max. rychlost: 17 uzlů
Hrubá výtlak: 9 300 tun
Posádka: 16 (+8)
Klasifikace: Lloyds Register
Třída ledoborce: PC4
Diesel-elektrický pohon
Instalovaný výkon: 22 MW
Nádrže LNG: 2 x 400 m3
Tažné navijáky: 300 m, 110 t
Tažná síla: 214 t

Zdroj: Arctia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace