Policejní vyšetřování nás nepřekvapuje, ,,Říhův chlívek" a chaos, zase se to dozvídáme od novinářů: Poslanci se připravují na další grilování kvůli předraženým radiolokátorům

Policejní vyšetřování nás nepřekvapuje, ,,Říhův chlívek&quote; a chaos, zase se to dozvídáme od novinářů: Poslanci se připravují na další grilování kvůli předraženým radiolokátorům
18 / 02 / 2020, 16:45

Server iRozhlas.cz v minulém týdnu publikoval informaci, že vojenská policie prověřuje předraženou zakázku na pořízení dvou pasivních radiolokátorů Věra-NG. Security magazín se zeptal poslanců, členů Výboru pro obranu, co na tuto informaci říkají. Kromě toho redakci také zajímalo, jaký by měl být další postup ohledně sporné zakázky zejména ve věci plánovaného vyplacení vysokých záloh výrobci, a jak poslanci hodnotí celkovou situaci, která panuje na ministerstvu obrany.

Redakce Security magazínu oslovila členy Výboru pro obranu a zajímalo ji, co říkají na to, že vojenská policie začala prověřovat sporný nákup radiolokátorů, jak by se mělo postupovat dál v celé kauze, kdy například padl návrh, aby se neproplácely zálohy ve výši téměř půl miliardy dříve, než celou věc vojenská policie vyšetří, a v neposlední řadě, jak poslanci hodnotí situaci, která nyní na ministerstvu obrany panuje.

Janu Černochovou (ODS) zmíněná informace o prověřování zakázky vojenskou policií nepřekvapila. ,,V minulosti jsme se mohli setkat s podobnými případy, kdy se vojenská policie zajímala o zakázky, které působily podezřele. Pokud se nakonec prokáže, že je zakázka v pořádku, může to být jen k prospěchu, pokud to bude podloženo závěry z tohoto prověřování." sdělila pro SM poslankyně.

Podle Černochové musí zvážit případné neproplácení vysokých záloh především ministr obrany Metnar. ,,Takový krok musí zvážit zejména ministerstvo obrany a pan ministr, protože předpokládám, že výsledek šetření nebude ze dne na den. Navíc neznám detaily smlouvy, ani případné sankce či důsledky, jaké by plynuly z takového kroku. Záleží také na tom, co konkrétně je předmětem prověřování vojenské policie," uvedla Černochová.

Situaci na ministerstvu obrany sama hodnotí jako ,,dlouhodobě neutěšenou" a podle ní současné problémy nevznikly náhodou, ale jsou důsledkem dlouhodobých potíží s plánováním nákupů, zmatky ve specifikacích požadovaných technologií a jejich změnách, které následně mají dopad na finální ceny.

Místopředseda Výboru pro obranu Radovan Vích (SPD) vítá, že se zakázkou zabývá vojenská policie. ,, Pokud se vojenská policie zabývá okolnostmi okolo nákupu pasivních sledovacích systémů Věra NG pro armádu, tak to vítám. Všechny pochybnosti by měly být potvrzeny, anebo vyvráceny. To platí nejen o pasivních sledovacích systémech, ale i o dalších zakázkách," uvedl Vích pro SM. Poslanec poukázal také na to, že vázne komunikace mezi ministerstvem obrany a Výborem pro obranu, co se týče akvizic, byť na druhé straně pozitivně hodnotí Metnarovu snahu o realizaci dlouhodobě odkládaných strategických projektů.

Předsedu Podvýboru pro akvizice a člen Výboru pro obranu Jan Řehounek (ANO) stejně jako jeho kolegyni Janu Černochovou informace, že vojenská policie šetří kontroverzní zakázku na pořízení  radiolokátorů, nepřekvapila. To, co ho překvapuje, je fakt, že se to dozvěděl od novinářů a nikoliv z ministerstva obrany. Sám poslanec se přimlouvá za to, aby kontrola probíhala mimo rezort obrany vzhledem k dosavadním výsledkům většiny šetření. ,,Překvapuje mne, že se to dozvídám od novinářů, a nikoliv od našich partnerů z ministerstva obrany, kteří nám v posledních dnech slibovali novou formu komunikace, tak, abychom se vše nedozvídali právě z médií. Nicméně vzhledem k dosavadním výsledkům naprosté většiny vyšetřování, které prováděla vojenská policie, bych se přimlouval za šetření někým mimo rezort ministerstva obrany," sdělil pro SM Řehounek.

Ten také kritizuje sekci vyzbrojování a akvizic, která je podle něho v dlouhodobě v tristním stavu. Řehounek pro SM uvedl, že nástupce Daniela Koštovala Filip Říha ,,dokázal podepsat jen to, co našel na stole z minulosti." Podle něho se dnes již bývalý náměstek ministr obrany dopouštěl lží. ,,Lhal, když v teď v médiích tvrdil, že co slíbil, to dodal. Podívejte, jak dopadlo malé proudové letadlo nebo podivně zrušená strategická zakázka na náhradu UAZů a Land Roverů. Stejně tak neprůstřelných vest a ochranných přileb se vojáci asi jen tak nedočkají, ačkoli to je jedna z priorit. A to už hovoříme o přímé bezpečnosti našich vojáků," konstatoval Řehounek. Pokud by to bylo možné, sedl by si Řehounekhned se zástupci dodavatele a rozklíčoval ,,Říhův chlívek” na jednotlivé položky a snažil by se dopracovat k výsledku, který bude přijatelný pro stát, vojáky i i obranný průmysl.

Řehounkův stranický kolega Pavel Růžička (ANO) je v šetření zakázky na pořízení radiolokátorů opatrný. ,,To, že Vojenská policie něco prověřuje, ještě neznamená, že se někdo něčeho dopustil. Je nutné počkat na výsledek prověřování. Myslím, že je dobře, že policie začala tuto zakázku prověřovat, aspoň se rozptýlí pochybnosti o ceně, uvedl pro SM Růžička. Ten rovněž  vítá iniciativu ministerstva obrany, kdy rezort znovu zakázku prověřuje a analyzuje, stejně jako v případě zakázek na 33 tanků T-72M4CZ a 15 vrtulníků Mi-171Š, u nichž ještě nebyla podepsána smlouva.  

Prověřování zakázky na pořízení radiolokátorů vojenskou policií nepřekvapilo ani poslance Karla Krejzu (ODS). Ten je pro to, aby se akvizice důsledně vyšetřila. Podle Krejzy se na nákup radiolokátorů až příliš spěchalo. ,,Jiné akvizice trvají dlouho a tady se najednou splašili koně a vyřešilo se to za 3 měsíce,” uvedl pro SM Krejza. Poslance z Výboru pro obranu rozčílilo, že se na výjezdním zasedání Výboru, který se konal 13. 11. 2019, zástupci ministerstva obrany neinformovali o dvojitém navýšení ceny.”

Krejza má rovněž problem s vysokými zálohami, které mají putovat na účet pardubické společnosti ERA. ,,Z mého hlediska je také nepřijatelný rozvrh plateb v zakázce. Zaplatit zálohu půl miliardy dopředu, aniž bychom cokoli viděli, není určitě standardní. Já jsem zvyklý hospodařit na městě a říkám Vám, že já bych takovou zálohu nikdy dopředu neplatil,“ sdělil SM Krejza. Ten proto navrhuje, aby se prozatím pozstavilo proplácení záloh, dokud vojenská policie zakázku řádně nevyšetří. ,,Ať se prozatím pozastaví vyplácení záloh a počká se, dokud vojenská policie zakázku nevyšetří. Jde o půl miliardy korun daňových poplatníků. Jestli ty peníze jednou odejdou ze státního účtu, už je nikdy neuvidíme,“ varuje poslanec.

Zítřejší jednání Výboru pro obranu se bude znovu kontroverzní zakázkou na pořízení radiolokátorů zabývat a bude zajímavé sledovat, zda jeho členové dostanou od zástupců ministerstva obrany konečně uspokojivé odpovědi.

 

 

 

 

 

Tagy článku