Policisté z NCOZ zasahují na generálním štábu, v jejich hledáčku jsou veřejné zakázky Ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě

Policisté z NCOZ zasahují na generálním štábu, v jejich hledáčku jsou veřejné zakázky Ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě
Autor fotografie: redakce|Popisek: Před budovou GŠ AČR dnes
19 / 09 / 2023, 08:45

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahuje na Generálním štábu Armády ČR. Razie souvisí s veřejnými zakázkami. Zásah a provádění úkonů trestního řízení potvrdil rovněž mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej a státní zástupce JUDr. Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Ministerstvo obrany také potvrdilo, že NCOZ na místě zasahuje a poskytuje maximální součinnost, jak uvedlo ve svém twitterovém příspěvku. Podrobnější informace v dané chvíli zatím rezort poskytnout nemůže. Není ani známo, jakých konkrétních veřejných zakázek by se měla akce NCOZ týkat.

Vrchní státní zastupitelství v Praze vydalo tiskovou zprávu tohoto znění:

Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze vykonává dozor ve věci, v níž policejní orgán Policie České republiky, Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV aktuálně provádí úkony trestního řízení. Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti 9 osobám, souvisí s veřejnými zakázkami Ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě.

JUDr. Adam Borgula
státní zástupce
Vrchního státního zastupitelství v Praze

Podle informací redakce SM se policie zajímá o zástupce ředitele sekce komunikačních a informačních systémů Ministerstva obrany, plukovníka gšt. Ing. Zbyňka Hubálka a další čtyři vojáky/zaměstnance resortu MO a čtyři zástupce soukromé společnosti. Má se jednat o zakázku Pozáruční servis SVSS - mikrovlnná síť (TEMPO) uveřejněnou 3. června 2021, se lhůtou pro podání nabídek 17. září 2021, a zrušenou 6. června 2023.

Kromě zásahu v budově GŠ AČR v Praze probíhá zásah také v brněnském sídle soukromé společnosti.

Podle Novinek má kauza souvislost se zakázkou z roku 2018, v níž figuruje společnost Sec-Communications podnikatele Jindřicha Špringla, jedním z obviněných v kauze Dozimetr (on a jeho společnost Analogia jsou stíháni za údajné podplácení u tendrů na rádiový systém DPP a kamerový systém v metru). Sec-Communications měla dodávat náhradní díly transportní sítě II, a vytvořit tak předpoklady pro plynulý provoz tohoto komunikačního systému.

Další informace zjišťujeme...

Zdroj: Česká televize, VSZ, Registr smluv, SM

Tagy článku