foto: Pixabay/Vlajka Velké Británie
Velké Británii se po brexitu evidentně nedaří. Jeden skandál za druhým, ekonomická krize, násilnosti vůči cizincům, rezignace ministrů a teď i samotného premiéra.
Jenže Velká Británie je jadernou mocností a členem NATO. Byť oslabila evropské vazby, stále má potenciál. Disponuje kompletní jadernou triádu, tedy jaderné střely v pozemních odpalovacích zařízeních, letouny i ponorky. Zároveň však tápe, jak modernizovat ozbrojené síly. Sice provozuje letadlové lodě, ale i ty měly technické problémy, pozemní vojsko je stále více omezováno, vozidla AJAX také, a tanky budou, byť po modernizaci, početně sníženy. A BVP Warrior nemají být modernizovány.
Psali jsme
Ruská agrese proti Ukrajině pokračuje již pátým měsícem. Americký Kongres ve svém návrhu zákona o obranné politice na rok 2023 prosazuje...
Ekonomický potenciál Británie slábne a již před nějakou dobou řada zahraničních bank, jež tvořily páteř britské ekonomiky, oznámily záměr přesunu do jiných destinací, jako například Singapuru. Pokud toto bude realizováno, Británie se ekonomicky nenávratně propadne a zároveň nebude mít finance na obranné výdaje.
Již svou strategií Británie v podstatě ustupuje od společné obrany, kdy pozemní síly jsou stále více snižovány a podfinancovány a klíčem je letectvo a námořnictvo, tedy obrana přístupu k Británii, nikoliv nasazení v prostoru NATO.
Psali jsme
Po nedávné konferenci Future Air Force – New Generation Aircraft jsme položili několik otázek zástupcům švédského výrobce letounů Gripen, společnosti Saab....
Rezignace ministrů i premiéra, byť bude ve funkci do jmenování nového, jednoznačně snižuje akceschopnost Británie a v případě krize i rozhodovací proces. Královna je sice nejvýše postavenou osobou v zemi, ale reálnou politiku řídí parlament a premiér. I za druhé světové války zásadní rozhodnutí přijímal Winston Churchill jako premiér, a ne královský dvůr.
Takže lze říct, že Británie je v politické krizi, bude v ekonomické krizi a vojensky se uzavírá stále více do sebe, tedy bez schopností nasaditelnosti v rámci společných operací NATO na úrovni pozemních úkolových uskupení, protože investuje především do letectva a námořnictva. Ale současný konflikt na Ukrajině evidentně ukazuje, že pozemní síly jsou zásadní pro ovládnutí území a zachování teritoriální integrity.
Psali jsme
Royal Navy posílí v budoucnu moderní fregaty Type 31. Na prvním plavidle HMS Venturer se začalo již pracovat.
Bude premiér Johnson ochoten vydat pokyny k nasazení britských ozbrojených sil v rámci NATO? Bude britský parlament akceptovat pokyny premiéra v demisi? Jednoznačně Rusko v tomto bodě získává navrch. Ukrajina začíná být vyčerpaná vojensky i ekonomicky a evropské státy jsou nejednotné politicky a ekonomicky, navíc Británie je v politické krizi. A dodávky čtyř raketometů válku nevyhrají, výcvik na nové typy techniky nějakou dobu trvá a dále nejde o dary, ale nákupy, které si Ukrajina brzy nebude moci dovolit.
Současná politická krize v Británii nemohla přijít v horší dobu. Destabilizuje úsilí EU i NATO vůči ruskému tažení proti Ukrajině a zároveň, byť Británie opustila EU, i jednotu evropských států – politicky, ekonomicky a vojensky.
Zdroj: BBC
Tagy