Autor fotografie: Rafał Zambrzycki, CC BY 2.0|Popisek: AHS Krab
Polská samohybná houfnice AHS Krab je dodávána také bojující Ukrajině, pro kterou je to významná a také efektivní posila na poli dělostřeleckých prostředků.
Na posledním probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky MSPO 2022 v polských Kielcích byly přirozeně podepisovány také zbrojní kontrakty. V tomto směru byla signována dlouhodobá smlouva mezi Agenturou pro vyzbrojování, zastoupenou ministrem obrany Mariuszem Błaszczakem na straně jedné, a domácí společností Huta Stalowa Wola (HSW) na straně druhé. Předmětem kontraktu jsou další budoucí dodávky samohybných houfnic Krab 155 mm a přidružených vozidel.
První větší kontrakt na samohybné houfnice AHS Krab byl stvrzen v roce 2016, zakázka zahrnovala kromě 96 houfnic také 100 doprovodných vozidel a 4 palebné moduly. Nová smlouva z MSPO 2022 pak má být realizována podle harmonogramu v letech 2025-2027. Do roku 2025 má pak Polsko obdržet celkem 120 těchto výkonných houfnic.
Houfnice Krab budou operovat společně s těmito velitelskými vozidly (Foto: polské ministerstvo obrany, Wikimedia Commons, volné dílo)
Výše uvedené je pak jasným důkazem o tom, že pro polské ozbrojené síly je Krab významným zbraňovým prostředkem. Ten je dodáván také Ukrajině, pro kterou je to vítaná posila v jejich úporném boji proti ruským okupantům. Celkem by měla Ukrajina obdržet 78 těchto moderních dělostřeleckých prostředků, přičemž 60 z nich Kyjev nakoupí. Cena má činit okolo 700 milionů eur.
Můžeme říct, že společně se samohybnými houfnicemi Caesar, americkými M109 a M777 se výrazným způsobem navýšila palebná síla Ukrajiny. V rámci vojenské pomoci Ukrajina získala 100 systémů M777 (90 od USA, šest poskytla Kanada, čtyři Austrálie).
Video: YouTube
AHS Krab je 155mm samohybná houfnice vyráběná pro polské ozbrojené síly. Houfnice kombinuje podvozek jihokorejské houfnice K9 Thunder a dělovou věž původně vyvinutou pro britskou houfnici AS90M Braveheart.
Vývoj houfnice proběhl v rámci polského zbrojního programu Regina, majícího nalézt náhradu za kolové československé 152mm houfnice DANA. Výběrové řízení na dodání věžového dělostřeleckého kompletu bylo vypsáno roku 1997. Soutěže se účastnila britská houfnice AS90M, německá PzH 2000, jihoafrická G6 a slovenská houfnice Zuzana. Po zúžení výběru na britský a německý typ byl roku 1998 jako vítěz vybrán britský komplet AS90M. Věžový komplet AS90M pak měl být zkombinován s podvozkem vyvinutým v Polsku.
Bylo vyrobeno celkem deset prototypů systému AHS Krab, přičemž přičemž prvních osm využívalo podvozek UPG-NG vycházející z tanku PT-91 Twardy a francouzský 155mm kanón zbrojovky Nexter. Veřejnosti byl první prototyp poprvé představen v červnu 2001. Problémy s vývojem podvozku UPG-NG nakonec vedly k tomu, že byl pro houfnici jako alternativní řešení vybrán podvozek jihokorejské samohybné houfnice K9 Thunder, přičemž do věže AS90M byl namísto kanónu francouzského instalován výrobek německé zbrojovky Rheinmetall. Prototyp této nové verze byl dokončen roku 2015.
Hlavní zbraní je 155mm houfnice Rheinmetall L31A1 ERO s délkou hlavně 52 ráží, dostřelem až 40 km (dle použité munice) a polským systémem řízení palby WB Electronics „Topaz", pohonnou jednotku stroje tvoří motorová jednotka S-12U o výkonu 625 kW, maximální rychlost činí 60 km/h a dojezd 360 km
Zdroj: Defence24