Další polské MiG-29 na Ukrajinu? Varšava je opravdu štědrá

Další polské MiG-29 na Ukrajinu? Varšava je opravdu štědrá
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Slovenský MiG-29
15 / 09 / 2024, 07:00

PT-91 Twardy, AHS Krab, ATGM Piorun a mnoho dalšího vojenského vybavení již dodalo Polsko na Ukrajinu. Na řadu možná přijdou další MiG-29. Dvanáct strojů už na Ukrajině operuje.

Polský WPtech píše, že jejich ministr zahraničí Radoslaw Sikorski na návštěvě Kyjeva mluvil o počtech techniky, kterou Varšava poskytla bránící se Ukrajině. Především zmínil 40 tanků PT-91 Twardy. To dělá z Polska jednoho z největších donátorů MBT pro napadenou zemi vůbec. M1A1 Abrams, Challengery 2, T-72 nebo Leopardy poskytly jiné země maximálně v nižších desítkách kusů. Twardy je solidní polská modernizace T-72, kterou Poláci dokázali i exportovat. MBT byl použit v Kurské oblasti a Ukrajinci si ho velice chválí. Modernizace byla hloubková a do jisté míry byly vyměněny všechny klíčové komponenty. Tank vstoupil do služby v roce 1995.

PT-91 Twardy a AHS Krab na Ukrajině 

 

Podle Army Technology má dvouosý stabilizovaný systém řízení palby, reaktivní pancíř a výkonnější motor. Tank dostal senzory laserové idnetifikace a stabilizace 125mm kanonu byla provedena za pomoci slovenského systému TPDK-1. Na svou dobu výkonný balistický počítač je schopen autonomního provozu a může být ovládaný univerzálním polským řídícím systémem Topaz. Poslední varianty Twardy mají motor S-1000 s výkonem 1 000 koní při váze 46,5 tuny. Twardy je schopen se brodit až do hloubky dvou metrů bez přípravy. 

PT-91 je vybaven i pokročilým automatickým nabíjením. Celkem jich bylo vyrobeno 285 kusů a Varšava jich na Ukrajinu poslala výše zmíněných čtyřicet, z nichž jich bylo podle Oryxu ztraceno devět. Podvozek tanku byl použit i pro jiné platformy z nichž nejznámější je PZA Loara, protivzdušný dělostřelecký systém, který je prakticky podobný Gepardu, jenž je na podvozku Leopardu 1. Navíc mají oba protivzdušné systémy dvě hlavně 35mm Oerlikonů. Gepard na Ukrajině ukázal velkou účinnost proti UAV a to díky radaru, otázka zní, zda by Loara byla stejně účinná. 

Polský ministr dále zmínil padesát poskytnutých samohybných houfnic AHS Krab. Jedná se o znovu velmi zajímavou platformu, která má věž z britské AS-90 a silně upravený podvozek K-9 Thunder. Ukrajinci použili Kraba také v Kurské oblasti a pějí na něj chválu v tom smyslu, že je velmi odolný. Nejde ovšem jen o odolnost vůči střepinám nebo palbě z ručních zbraní, ale i o schopnost nasazení v konfliktu vysoké intenzity. Je to třeba rozdíl oproti Caesarům, které vytrvale potřebují servis a pokud ho nemají, tak jim selhává elektronika. Dost varovné znamení pro AČR, která si francouzské houfnice bude kupovat. Koneckonců Dánové se jich zbavili a všechny poskytli bránící se Ukrajině. 

 Mig-29 Fulcrum

 

Další MiG-29 pro Ukrajinu

 

Radoslaw Sikorski nevyloučil poskytnutí dalších MiGů-29 Ukrajině. Letadlo se vyrábí od roku 1983, takže se jedná o sovětskou konstrukci kanceláře Mikojan. Jeho maximální rychlost je 2,3 Mach, tedy by měl teoreticky dosahovat až 2 800 kilometrů za hodinu. Maximální dolet činí 1 430 kilometrů, s přídavnou nádrží 2 100 kilometrů. Dostup je 18 000 metrů a stoupavost poměrně standardních 330 m/s. Jedná se primárně o stíhací letoun a nenese rakety vzduch-země. Je schopen shazovat klasické pumy jako je sovětský typ FAB-500. Polsku zřejmě zbylo 10 MiG-29 a 6 Mig29UB pro výcvik, otázka zní, v jakém stavu letadla jsou. Poláci je zřejmě nepoužívají 

Varšava si pořizuje F-35, má už F-16 a zřejmě bude kupovat i F-15. V každém případě je Polsko vedle USA a Švédska jedním z největších podporovatelů Ukrajiny i přesto, že vztahy obou zemí jsou díky minulosti, především Volyňskému masakru, poměrně složité. Naši severní sousedé jsou si historicky velmi dobře vědomí nebezpečnosti Ruska a chápou, že Ukrajina tak trochu bojuje za celou Evropu. Koneckonců Polsko je země, která aktuálně asi nejvíce buduje své ozbrojené síly a neváhá dávat najevo, že je to kvůli agresivní Moskvě. Pomoc Ukrajině je z jejich strany tedy velmi pragmatická.   


 

Tagy článku

-->