Polsko hledá nejvhodnějšího dodavatele na moderní stíhač. Ve hře je několik světových výrobců

Polsko hledá nejvhodnějšího dodavatele na moderní stíhač. Ve hře je několik světových výrobců
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: F-16C/D Block 52
09 / 01 / 2018, 09:00

Polsko má zájem o dodávku moderní stíhačky s pokročilou avionikou, které by nahradily stávající zastaralé stroje ještě ze studené války.

Polsko v současné době hledá nejvhodnějšího dodavatele na nový moderní stíhač. V listopadu minulého roku spustila polská vláda program s názvem Harpyje, jehož primárním cílem je modernizovat ,,stíhačkový park".

Podle tohoto programu by měl mít nový stroj pokročilou avioniku a měl by mít schopnosti elektronického boje. Další technické požadavky na novou stíhačku zatím nejsou známy. Polsko má zájem o víceúčelový stíhací stroj, který by nahradil starší stíhací letouny z doby studené války a které již nevyhovují nejnovějším technickým požadavkům na moderní stíhač.

psali jsme: Indie si nekoupí stíhačky Rafale od Francie! Ruský SU-30 náhradou?

V současné době polské ministerstvo obrany provádí analýzu trhu a během této fáze bude hledat nejvhodnější návrhy na novou stíhačku. Tento proces by měl trvat do prosince tohoto roku, přičemž není vyloučeno, že se vzhledem ke komplexnosti celého procesu ještě prodlouží. Zatím polské ministerstvo obrany registruje pět přihlášek do tendru, mezi nimiž jsou například Lockheed Martin, Boeing, Saab či Leonardo. Náměstek ministra obrany Tomasz Szatkowski prohlásil, že dodávka nových stíhacích strojů by se mohla uskutečnit v roce 2025.

psali jsme: Rusko nabízí Argentině své stíhací letouny MiG-29

Po roce 2000 polské letecké síly posílily stroje Lockheed Martin F-16C/D Block 52 jakožto víceúčelové stíhačky. Polsko jich nakoupilo 36, celkově disponuje 48 těmito stroji. Tehdy došlo k procesu vyřazení starých stíhaček MiG-21 a MiG-23 z období studené války, nicméně ,,americký stíhačkový park" doplňují stále zastaralé proudové stíhací letouny MiG-29.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace