Polsko hledá nejvhodnějšího dodavatele na moderní stíhač. Ve hře je několik světových výrobců

Polsko hledá nejvhodnějšího dodavatele na moderní stíhač. Ve hře je několik světových výrobců
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: F-16C/D Block 52
09 / 01 / 2018, 09:00

Polsko má zájem o dodávku moderní stíhačky s pokročilou avionikou, které by nahradily stávající zastaralé stroje ještě ze studené války.

Polsko v současné době hledá nejvhodnějšího dodavatele na nový moderní stíhač. V listopadu minulého roku spustila polská vláda program s názvem Harpyje, jehož primárním cílem je modernizovat ,,stíhačkový park".

Podle tohoto programu by měl mít nový stroj pokročilou avioniku a měl by mít schopnosti elektronického boje. Další technické požadavky na novou stíhačku zatím nejsou známy. Polsko má zájem o víceúčelový stíhací stroj, který by nahradil starší stíhací letouny z doby studené války a které již nevyhovují nejnovějším technickým požadavkům na moderní stíhač.

psali jsme: Indie si nekoupí stíhačky Rafale od Francie! Ruský SU-30 náhradou?

V současné době polské ministerstvo obrany provádí analýzu trhu a během této fáze bude hledat nejvhodnější návrhy na novou stíhačku. Tento proces by měl trvat do prosince tohoto roku, přičemž není vyloučeno, že se vzhledem ke komplexnosti celého procesu ještě prodlouží. Zatím polské ministerstvo obrany registruje pět přihlášek do tendru, mezi nimiž jsou například Lockheed Martin, Boeing, Saab či Leonardo. Náměstek ministra obrany Tomasz Szatkowski prohlásil, že dodávka nových stíhacích strojů by se mohla uskutečnit v roce 2025.

psali jsme: Rusko nabízí Argentině své stíhací letouny MiG-29

Po roce 2000 polské letecké síly posílily stroje Lockheed Martin F-16C/D Block 52 jakožto víceúčelové stíhačky. Polsko jich nakoupilo 36, celkově disponuje 48 těmito stroji. Tehdy došlo k procesu vyřazení starých stíhaček MiG-21 a MiG-23 z období studené války, nicméně ,,americký stíhačkový park" doplňují stále zastaralé proudové stíhací letouny MiG-29.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: defensenews.com

Tagy článku