Polsko kupuje 250 tanků M1A2 Abrams SEPv3. ,,Americká cesta" přezbrojování pokračuje

Polsko kupuje 250 tanků M1A2 Abrams SEPv3. ,,Americká cesta&quote; přezbrojování pokračuje
Autor fotografie: Calab Franklin, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: M1A2 Abrams SEPv3
01 / 02 / 2022, 13:00

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak potvrdil plány na akvizici 250 amerických tanků M1A2 Abrams SEPv3, tedy nejnovější verzi.

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak potvrdil záměr nakoupit od Američanů 250 amerických tanků M1A2 Abrams SEPv3, které mají nahradit dýchavičné T-72 a později i PT-91 Twardy. Polsko v rámci přezbrojovacího procesu oznámilo v roce 2021, že má zájem o americké tanky v nejnovější verzi, nicméně akvizice se pozdržela. Nyní Błaszczak uvedl, že zájem Polska o dodávku vozidel stále platí. Ve světle mezinárodní napjaté situace panující kolem Ukrajiny pak chtějí někteří američtí republikánští zákonodárci urychlit dodávku tanků Polsku.

Varianta SEPv3 přináší řadu změn a je výrazným upgradem takřka ve všech ohledech. Tato konfigurace zahrnuje především vylepšené elektronické systémy, přídavnou elektrickou energii k podpoře budoucích technologií, vylepšenou termovizní pozorovací/zaměřovací jednotku 3. generace IFLIR (Improved Forward-Looking Infrared) pro střelce i velitele, vylepšené pancéřování vozidla, síťovou balistickou ochranu, novou munici 120 mm, zmodernizované komunikační systémy a mnohé další prvky.

M1A2 Abrams SEPv3 má představovat účinnou hráz vůči Rusku a jeho tankům T-14 Armata, posílena má být rovněž interoperabilita mezi americkou a polskou vojenskou technikou, jak prohlásil Błaszczak. 

V této souvislosti dodejme, že tyto tanky kupuje též Austrálie. Jedná se o kontrakt na dodávku 75 tanků M1A2 SEPv3 za 3,5 miliardy dolarů. První tanky budou Austrálii dodány v roce 2024 s předpokladem dosažení počáteční operační schopnosti o rok později.

Nelze si nevšimnout, že v posledních letech jsou americko-polské vztahy nejen ve vojensko-technické oblasti posilovány. Pro USA představuje Polsko nejvýznamnějšího spojence, která tvoří páteř v bezpečnostní architektuře Evropy společně s Velkou Británií, Francií a Německem. Polsko se dalo cestou cílevědomé ,,americké cesty" modernizace ozbrojených sil, čímž se stávají vazby s Washingtonem ještě těsnější a nabývají na větším významu v celém evropském regionu.

Polsko jako první stát bývalého sovětského bloku si objednal 32 letounů F-35, hodnota kontraktu činí 4,6 miliardy dolarů (původně se předpokládalo 6,5 miliardy dolarů) a první stroje 5. generace by mělo Polsko dostat v roce 2024.První letka strojů F-35 by pak měla být zprovozněna do roku 2026. Tyto letouny provozuje již Velká Británie a Norsko, dalšími zájemci jsou Švýcarsko nebo Finsko.

Polsko učinilo v roce 2018 také objednávku raketového systému Patriot. Za systém má Polsko zaplatit 4,75 miliardy dolarů. A Polsko je opět v daném ohledu první. Žádná země totiž nedisponuje tak výkonným raketovým systémem v širokém okolí, to znamená v regionu střední, potažmo východní Evropy. Zde zmiňme, že nevýhodou systému Patriot je nutnost na rozdíl od ruských systémů orientace na náletový směr předpokládané hrozby.

Nyní byly potvrzeny dodávky již zmíněných tanků M1A2 Abrams SEPv3, takže Polsko nechce nechat nic náhodě a chce mít americkou moderní konkurenceschopnou techniku jak nejen na zemi (tanky Abrams), tak ve vzduchu (F-35) a také výkonnou protiraketovou ochranu (systémy Patriot).

Polsko masivními investicemi do nové výzbroje chce jednak své vybavení modernizovat pro podmínky boje 21. století, jednak má tato technika být hrází proti potenciálnímu ruskému expanzionismu, jak už bylo shora zmíněno. Zároveň komplexním dlouhodobým přezbrojovacím procesem na západní (americké) standardy udává i směr svým sousedům.

Zdroj: Defense News, The Drive

Tagy článku

-->