Polsko se zajímá o americké drony MQ-9 Reaper. Dodávky chce pokud možno rychle

Polsko se zajímá o americké drony MQ-9 Reaper. Dodávky chce pokud možno rychle
Autor: California National Guard,m flickr (CC BY 2.0)|Popisek: MQ-9 Reaper
05 / 03 / 2022, 09:00

Polsko se poohlíží po nespecifikovaném počtu amerických dronů MQ-9 Reaper.

Poputují americké drony MQ-9 Reaper do Polska? Je to možné, protože Varšava má podle serveru Defense News zájem o pořízení zatím nespecifikovaného počtu těchto UAV.

Případný obchod by se realizoval ve zrychleném režimu či proceduře, Polsko totiž samozřejmě vnímá situaci, která se nyní odehrává na Ukrajině a nechce ponechat nic náhodě. ,,Potřebujeme nutně pořídit tyto vzdušné prostředky a momentálně jednáme o nich s našimi americkými partnery," prohlásil mluvčí polské Agentury pro vyzbrojování Krzysztof Płatek.

Podle Płateka má Polsko v plánu nakoupit drony co nejdříve, zatím není jasné, o kolik strojů by se mělo jednat a kolik bude činit hodnota budoucího kontraktu.

Reapery představují účinné vzdušné útočné prostředky, první let stroje proběhl v roce 2001, zařazen do služby byl v roce 2007. Primárně je určen k ničení mobilních pozemních cílů, ale díky celému spektru moderních senzorů a komunikačních nástrojů je využíván i k průzkumu. Reapery byly operačně nasazeny například ve válce v Afghánistánu, Iráku, zasahovaly i pozice Islámského státu v Sýrii a již zmiňovaném Iráku.

Polsko každopádně systematicky posiluje kapacity v oblasti útočných UAV. Varšava nakupuje turecké drony Bayraktar TB2, které nyní úspěšně používá Ukraina v boji proti ruské armádě. Dodávky dronů jsou naplánovány roky 2022-2024. Zmíněné akvizice spadají pod program Gryf, který je součástí širšího modernizačního plánu Polska.

Počítá se také v budoucnu s pořízením malých bezpilotních letounů (program WAŻKA), které budou používány hlavně v městských oblastech na pozorovací mise.

 

Zdroj: Defense News

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace