Polsko obnovuje 1. pěší divizi. Přes 30 tisíc vojáků a moderní technika mají odstrašit případného agresora

Polsko obnovuje 1. pěší divizi. Přes 30 tisíc vojáků a moderní technika mají odstrašit případného agresora
Autor fotografie: Gov.pl, CC BY 3.0 pl|Popisek: Vojáci polských teritoriálních sil při výcviku s PTŘS Javelin
30 / 04 / 2023, 11:00

Vysoká mobilita a palebná síla, stejně jako výhradně moderní vybavení zakoupené především v Jižní Koreji – to budou charakteristiky obnovené polské 1. pěší divize Legií. O koncepci nové formace, která vzniká na východě Polska, se hovořilo na konferenci o změnách v armádě, které zavádí zákon o obraně vlasti. Od jeho vstupu v platnost uplynul rok.

video: youtube

O předpokladech nově vznikající jednotky, která má posílit obranný systém východní části Polska, hovořil brigádní generál Norbert Iwanowski během konference "Rok důležitých změn" na Akademii vojenského umění. Velitel 1. pěší divize Legií byl jedním z řečníků v panelu věnovaném novým schopnostem, které polská armáda získala díky zákonu o obraně vlasti.

Obnovená 1. pěší divize

Generál vysvětlil, že 1. divize vyplní prostor mezi oblastí odpovědnosti 16. a 18. mechanizované divize. Podle předpokladů projektu 1. divize, jehož autorem generál Iwanowski je, se bude jednat o formaci s vysokou mobilitou a palebnou silou, schopnou rychlé projekce sil do oblasti ohrožení, aby odradila potenciálního nepřítele nebo společně s ostatními divizemi zastavila jeho agresi. Bude to také formace se schopností využití v případě nevojenské krize, například k podpoře specializovaných složek státu při odstraňování následků přírodních katastrof nebo technických havárií.

"Do roku 2026 chceme vytvořit jádro vojenských jednotek schopných odstrašení a vytvoření bariéry proti potenciálnímu nepříteli. Ty budou vybudovány v pohraničním pásmu. Od roku 2026 budeme tyto síly rozvíjet," vysvětlil generál Norbert Iwanowski. "Vybudování divize nám potrvá 10 let, ale již dnes máme její první jednotku: průzkumný prapor v Bialystoku," dodal.

Nová divize bude vybavena více než 1400 kusy bojové techniky zakoupené především z Jižní Koreje. Sloužit v ní bude více než 33000 vojáků. Základem pro budování jejího personálu a struktur budou vojáci dobrovolné základní vojenské služby, doplnění o vojáky z povolání ze zdrojů ozbrojených sil. Brigádní generál Iwanowski rovněž ujistil, že v útvaru vidí prostor i pro vojáky teritoriálních sil. Ti budou moci vstoupit do řad vojínů, poddůstojníků i důstojníků. Aby vojáci přišli do divize a zůstali v ní, spoléhá velitel především na atraktivní výcvik organizovaný v národním i mezinárodním prostředí po boku těch nejlepších.

Motivací bude jistě i moderní vybavení, jehož nákup má na starosti agentura pro vyzbrojování. Její šéf, brigádní generál Artur Kuptel, byl dalším řečníkem v panelu: "Jsem spokojen s tím, co se v uplynulém roce v agentuře pro vyzbrojování udělalo. Nebylo by to možné, nebýt dvou nástrojů: zákona o obraně vlasti a reformy nákupu vojenského materiálu," řekl. Vyjmenoval prvky, které se staly rozhodujícími pro financování rychlé modernizace armády: "Zaprvé jsou to 3 % HDP a zadruhé Fond podpory ozbrojených sil, který již byl využit mimo jiné na nákup korejské techniky. Byla také zavedena možnost leasingu. Když sháníme techniku, často máme informace, že její výroba bude trvat příliš dlouho a potřeba je naléhavá. Díky leasingu můžeme zařízení využívat mnohem rychleji. Příkladem je letoun MQ-9A Reaper, který se již používá pro plnění polských bezpečnostních úkolů, dodal."

Nákupy vojenské techniky v Koreji předmětem politických střetnutí

Velké nákupy vojenské techniky jsou politickým tématem i v Polsku. Kritizuje je především Donald Tusk, který aspiruje na funkci premiéra po příštích volbách: "Lidé se diví, proč si vláda Práva a spravedlnosti myslela, že obří nákupy v Koreji jsou lepší," řekl při návštěvě podniku HSW. Na jeho slova reagoval poslanec vládní PiS Arkadiusz Czartoryski: "HSW Stalowa Wola má obří kontrakt na AHS Krab za 2,7 miliardy zlotých pro Ukrajinu, kontrakt na nákup pro polskou armádu od konce roku 2023 na 48 kanónových houfnic Krab a 36 doprovodných vozidel v hodnotě 3,8 miliardy zlotých, kontrakt na 1000 (ano tisíc kusů) vozidel BWP Borsuk polské konstrukce a věží vyrobených HSW, kontrakt na nákup desítek kolových minometů M120 RAK pro polskou armádu a také kontrakt na nákup RAKů pro Ukrajinu, který zaplatili Američané. Kromě toho se v HSW vyrábějí Baobaby (vozidla pro kladení min), Varany (víceúčelová obrněná vozidla), Langusty (raketomety), odpalovací zařízení pro komplety Patriot a ženijní zařízení. V současné době se jedná o největší zakázky v celé Evropě a největší v Polsku po roce 1989. HSW přijímá další inženýry, techniky atd. Budujeme výrobní velmoc v Evropě a Tusk chce být premiérem, aniž by o tom měl ponětí. Lidé si pamatují, že za vlády PO bylo z HSW najednou propuštěno 8000 lidí a podnik byl na pokraji krachu."

Nákupy vojenské techniky musejí být transparentní

O práci na zákoně o obraně vlasti hovořil na konferenci "Rok důležitých změn" státní tajemník ministerstva obrany Wojciech Skurkiewicz: "Zákon o vnitřní obraně je zákon, na kterém jsme pracovali téměř dva roky. Situace na Ukrajině nás donutila zintenzivnit naše úsilí. Plánovali jsme, že jej zavedeme v červenci, a stalo se tak v dubnu," řekl Skurkiewicz. Zdůraznil, že zákon přinesl řadu změn, které byly nezbytné, aby bylo možné co nejdříve polskou armádu posílit. "Jednou z nich je vybudování mechanismů, jejichž prostřednictvím je možné využívat prostředky Evropské unie určené mimo jiné pro ty země, které podporují bojující Ukrajinu. Tím však změny nekončí, neboť stále zavádíme pozměňovací návrhy. Nedávno se například ukázalo, že na vojenské vysoké školy se hlásí sedmnáctiletí, tedy lidé, kteří začali studovat o rok dříve. Musíme jim dát legální možnost účastnit se náboru," uvedl. Zdůraznil také, že nákupy vojenského vybavení musí být transparentní. "Na žádost opozice jsme zavedli řešení, aby si členové jednotlivých poslaneckých klubů mohli zkontrolovat, kdy a jaké vybavení hodláme nakoupit," řekl Skurkiewicz.

Kybernetická bezpečnost mezi prioritami

V panelu o nových schopnostech polské armády se hovořilo také o jednotkách kybernetické obrany. O jejich schopnostech promluvil brigádní generál Karol Molenda, velitel odboru sil kybernetické obrany: "Každý den čelíme protivníkovi, každý den jsou prováděny útoky ve virtuálním prostoru. Jejich odražení závisí na lidech, oni jsou těmi, kdo určují naši účinnost," řekl generál Molenda. Přiznal, že od vypuknutí války na Ukrajině se intenzita útoků v polském kybernetickém prostoru zvýšila pětkrát: "Byli jsme na to připraveni, na bezpečnosti v kyberprostoru neustále pracujeme." Zdůraznil také, že jeho vojáci zajišťují nejen bezpečnost v síti, ale také poskytují systémy a služby všem druhům ozbrojených sil: "Musíme plnit úkoly stanovené našimi veliteli jednotek," uzavřel brigádní generál Karol Molenda.

Historie 1. pěší divize Legií

Divize navazuje na 1. divizi Legií ustavenou v roce 1919, kdy byla zformována 2. pěší divize Legií, složená částečně z vojáků bývalé 1. brigády polských legií. V květnu 1919 byla přejmenována na 1. pěší divizi Legií. Divize se skládala z 1. a 3. pěší brigády a 1. dělostřelecké brigády.

Tradice útvaru sahají až k Velkopolské divizi vytvořené v roce 1775 a k 1. divizi armády Velkoknížectví litevského. Tyto divize existovaly až do roku 1794, tj. do ztráty nezávislosti polského státu jako Polsko-litevské republiky. Po vzniku Varšavského velkovévodství (1807–1813) byla divize obnovena. Zúčastnila se Napoleonovy výpravy do Ruska a podílela se na bitvách proti Rusům u Borodina a u Lipska.

Divize pak znovu obnovena v roce 1816 jako vojenská jednotka armády Polského království. Zúčastnila se listopadového povstání (1830–1831) a bojovala mimo jiné při obraně Varšavy proti ruským vojskům. Po porážce povstání a likvidaci pravidelné polské armády byl útvar obnoven až o 83 let později, na začátku první světové války v roce 1914, jako 1. brigáda polských legií (1914–1917).

Zdroj: Polska Zbrojna, defence24.pl, Facebook

Tagy článku