Polsko oživuje program Kruk

Polsko oživuje program Kruk
03 / 09 / 2019, 14:30

Polské ministerstvo obrany plánuje vyhlásit dlouho očekávaný tendr na pořízení 32 útočných helikoptér v rámci tzv. programu Kruk. Po oficiálním vyhlášení v příštím roce se multimiliardový projekt stane největší zakázkou na útočné helikoptéry v Evropě.

O projektu Kruk, který je součástí dlouhodobého modernizačního plánu polské obrany, zveřejnil náměstek ministra obrany Wojciech Skurkiewicz některé podrobnosti. Tendr bude oficiálně vyhlášen v roce 2020, první helikoptéry by měly do Polska dorazit v roce 2026. Rozpočet projektu nebyl doposud polskými úřady zveřejněn.

O programu, který má nahradit stárnoucí sovětské vrtulníky Mi-24, z nichž třicet je stále v aktivní službě, se začalo mluvit před pěti lety, ale jeho zahájení bylo několikrát odloženo. Mezitím se polská armáda rozhoduje, zda má ještě smysl investovat do prodloužení životnosti a modernizace flotily Mi-24 s ohledem na významné zpoždění ve výběru nových útočných helikoptér.

Společnost Bell pro odborný web Shephard uvedla, že ji těší obnovení programu, a potvrdila, že v Polsku monitoruje všechny relevantní procesy. Bell uvedl, že má v plánu nabídnout své vrtulníky AH-1Z Viper.

V rámci případných subdodávek také navázal Bell partnerství se státní zbrojařskou firmou PGZ a jinými místními průmyslovými hráči. Tvrdí, že jim toto partnerství umožní nabízet a vyrábět design vrtulníku AH-1Z dle specifických požadavků polského ministerstva obrany.

Z nabízených kandidátů jsou největší šance na úspěch v tendru přisuzovány stroji Boeing AH-64 Apache.

Turecký Turkish Aerospace Industries také webu Shephard potvrdil, že má zájem nabídnout polské armádě svůj model T129. Společnost zdůrazňuje, že útočný vrtulník T129 se už osvědčil v boji, je operačně připraven a aktivně využíván několika tureckými uživateli.

V roce 2018 oznámila společnost Leonardo, že bude v tendru nabízet svůj nově vyvinutý AW249 využívající dynamický systém z taktického přepravního vrtulníku AW149. Italský výrobce rovněž potvrdil, že je ochotný s polským ministerstvem obrany a tamními výrobci spolupracovat na vývoji, testování a výrobě stroje AW249.

Nadále ovšem není jasné, jestli polské požadavky umožní do tendru zařadit model, který je stále ve fázi vývoje, nebo jestli raději nebude preferovat účast pouze osvědčených útočných vrtulníků.

I přesto, že vztah k polskému ministerstvu obrany je kvůli zrušení nákupu 50 vrtulníků H225M Caracal v roce 2016 problematický, očekává se, že Airbus Helicopters v Kruk tendru nabídne své útočné vrtulníky Tiger.

 

Podle odborného serveru Shephard

Tagy článku