Polsko se stává alfou a omegou vojensko-průmyslového komplexu Evropy. Abrams Competence Center v Poznani otevřeno

Polsko se stává alfou a omegou vojensko-průmyslového komplexu Evropy. Abrams Competence Center v Poznani otevřeno
Autor fotografie: Ministerstvo národní obrany Polska, Public domain|Popisek: Polské tanky M1 Abrams
29 / 02 / 2024, 07:00

Polské ministerstvo obrany ve spolupráci s domácím průmyslem a americkými partnery vytvořilo servisní a údržbovou základnu pro hlavní bojové tanky Abrams. Jde o zařízení společnosti Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. (WZM) v polské Poznani.

Abrams Competence Center bude podporovat varianty základních tanků M1A1 (M1A1 FEP) a M1A2 (M1A2 SEPv3) a vyprošťovací vozidla technické podpory M88A2 Hercules. Za projekt je zodpovědná společnost Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A., jejíž součástí Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne jsou, a zahraniční partneři General Dynamics Land Systems a BAE Systems. Záměr pořídit pro polskou armádu hlavní bojové tanky Abrams se setkalo s velkým nadšením, ale současně i s mnoha pochybnostmi a otázkami. Skeptici poukazovali na vysoké náklady na provoz a nedostatek nezbytné logistické podpory pro efektivní nasazení Abramsu v Evropě.

Záměr vybudovat toto centrum byl ohlášen v červnu loňského roku s tím, že v budoucnu bude schopné zajišťovat opravy také pro americké jednotky umístěné v Polsku i jinde v Evropě. V lednu 2023 Polsko od USA koupilo 116 tanků Abrams M1A1 FEP v rámci obchodu za 1,4 miliardy amerických dolarů, který zahrnoval také 12 vozidel technické podpory M88A2 Hercules a velitelská a mostní vozidla. A již v roce 2022 podepsalo jinou smlouvu na dodávku 250 tanků Abrams nejmodernější verze M1A2 SEPv3 s příslušenstvím v podobě logistické a výcvikové podpory a vybavení. Jejich dodávky by měly probíhat v letech 2024–2026.

V prosinci 2023 se ve WZM uskutečnilo převzetí prvního tanku M1A1FEP, který Polsko objednalo v lednu téhož roku. Pracovníkům a specialistům WZM při procesu obnovy vozidel pro operační použití pomáhali styční technici výrobce ze společnosti General Dynamics Land Systems. Někteří ze zkušených pracovníků WZM již v 80. letech pracovali s tanky typu T-55AM a T-72M1, neboť závod byl strategickým centrem pro operace obrněných sil Polské lidové armády, a poté v 90. letech po pádu komunistického režimu moderní polské armády. WZM má za sebou dlouhou historii provádění údržby a servisu různých vozidel, a jeho zaměstnanci se nyní přeškolují na americké M1A1.

Zdroj: Defence24.pl

Tagy článku