Polsko servis techniky na rozdíl od ČR nepodceňuje. PGZ a GDLS zřizují v Poznani servisní centrum pro tanky Abrams

Polsko servis techniky na rozdíl od ČR nepodceňuje. PGZ a GDLS zřizují v Poznani servisní centrum pro tanky Abrams
Autor fotografie: Ministerstvo národní obrany Polska|Popisek: Abrams
28 / 06 / 2023, 13:00

Polská zbrojovka Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) a americká společnost General Dynamics Land Systems (GDLS), výrobce tanku Abrams, podepsaly dohodu o výstavbě tzv. Abrams Competence Center v Poznani, uvedl v pondělí mluvčí PGZ. Centrum bude provádět servis tanků Abrams koupených Polskem, v budoucnosti bude moci poskytovat služby rovněž americkým jednotkám umístěným v Polsku i dalších evropských zemích.

Centrum, které bude sloužit k servisu tanků Abrams zakoupených Polskem, bude umístěno ve Vojenském automobilovém závodě (Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, WZM), dceřiné společnosti PGZ v Poznani. V prohlášení k dohodě PGZ napsal, že v budoucnu bude centrum schopno servisovat také jednotky americké armády umístěné v Polsku a dalších evropských zemích.

Prezident PGZ Sebastian Chwalek uvedl: "Jako důvěryhodný partner armády jsme zodpovědní za podporu jednotek při udržování účinnosti každého typu vybavení, které polská armáda používá nebo začíná používat." Ministr pro státní majetek Jacek Sasin na Twitteru napsal: "Záleží nám na bezpečnosti Poláků a rozvoji našeho hospodářství. V Poznani vznikne servisní středisko pro tanky Abrams. Dohodu v této věci uzavřeli zástupci PGZ a GDLS. To dokazuje, že Američané mají o potenciálu Polska a našich organizačních schopnostech velmi vysoké mínění."

V lednu Polsko od USA koupilo 116 tanků Abrams M1A1 v rámci obchodu za 1,4 miliardy amerických dolarů, který zahrnoval také 12 vozidel technické podpory Hercules a velitelská a mostní vozidla. Tyto tanky mají být dodány v letech 2023 a 2024. A již v roce 2022 podepsalo jinou smlouvu na dodávku 250 tanků Abrams nejmodernější verze M1A2 SEPv3 s příslušenstvím v podobě logistické a výcvikové podpory a vybavení. Jejich dodávky by měly probíhat v letech 2024-2026.

České Ministerstvo obrany jedná o společném nákupu tanků Leopard 2A8 s vládou Německa. V rámci zpráv o průběhu jednání zazněla možnost zřídit v České republice výrobní linku i deklarovaný zájem mnichovské společnosti KMW, která Leopardy vyrábí, dosáhnout výrobní kapacity 20 kusů měsíčně. Pokud by se v České republice Leopardy skutečně vyráběly, bylo by tím logičtější vybudovat také servisní centrum podobného charakteru, jaké vzniká v Polsku.

V každém případě polský přístup naznačuje, že otázku servisu vojenské techniky sousední země, jež si v posledních letech intenzívně buduje pozici regionální mocnosti, nepodceňuje. Na rozdíl od České republiky. Českému Ministerstvu vnitra NKÚ v minulosti absenci servisní smlouvy při akvizicích vyčetl, a ani v nejnovější zakázce na 246 BVP CV90 dosud servisní smlouva nebyla vyjednána. Ministerstvo říká, že do dodání prvního vozidla smlouva podepsána bude; a dva roky bude probíhat záruční servis. Podstatné jsou ale podmínky, za kterých je servisní smlouva uzavřena - a švédský dodavatel dnes již s podepsanou kupní smlouvou nemá velkou motivaci ke vstřícnosti.

Zdroj: PGZ, GDLS, Reuters

Tagy článku