Polsko, země neomezených vojenských možností. Přichází rozsáhlá modernizace MBT Leopard 2A4

Polsko, země neomezených vojenských možností. Přichází rozsáhlá modernizace MBT Leopard 2A4
Autor fotografie: Gov.pl, CC BY 3.0 pl|Popisek: Leopard 2PL
22 / 03 / 2024, 16:00

V prosinci 2023 v souvislosti s akvizicí tanků Leopard 2 pro italskou armádu oznámily společnosti KNDS a Leonardo strategické partnerství. Kromě vývoje specifické varianty Leopard 2A8IT a Leopard 2A8NOR pro norskou armádu se hovoří také o variantě Leopard 2A7Pl či 2A8PL. Otázka modernizace stávajících polských Leopardů 2A5 je zajímavá sama o sobě, i z perspektivy českých Leopardů 2A4.

13. prosince zveřejnila italská společnost Leonardo tiskovou zprávu, v níž oznamuje vytvoření strategické aliance se společností KNDS (společný podnik německé KMW a francouzské Nexter Defense Systems), která kromě dalších projektů rozvíjí projekt Main Ground Combat System (MGCS), jehož cílem je vyvinout novou generaci hlavních bojových tanků - budoucí náhrady za stávající tanky Leopard 2 a Leclerc. Připojení k iniciativě MGCS současně není jedinou aktivitou. Časově bližší projekty se týkají výroby a modernizace tanků Leopard 2: „Kromě toho společnosti Leonardo a KNDS podepsaly dohodu o společné realizaci plánovaného programu nákupu hlavních bojových tanků (MBT) s řešením založeným na systému LEOPARD 2 A8. Společnosti budou spolupracovat na vývoji, výrobě a údržbě řešení LEOPARD 2 A8 pro italskou armádu, jakož i podpůrných platforem.“

Itálie oznámila zájem o pořízení 132 bojových tanků Leopard 2A8IT a 140 tanků na stejné platformě v různých podpůrných variantách, a stane se tak mezi evropskými spojenci v NATO novým a velmi významným uživatelem tohoto osvědčeného prostředku. Mezi další se na jedno z čelných míst řadí Polsko, které v letech 2002 a 2003 výhodně pořídilo bezmála 130 tanků Leopard 2A4, a v roce 2015 získalo do výzbroje také 105 Leopardů 2A5. Starší tanky procházejí modernizací na standard Leopard 2PL. A otázkou je, co může Polsko, které současně pořizuje významné množství amerických tanků Abrams a především jihokorejských tanků K2 Black Panther, provést s tanky Leopard 2A5, a s jakými náklady.

Leopard 2A4

Modernizace Leopardů 2A4 na verzi 2PL provádí Polska Grupa Zbrojeniowa ve spolupráci s německou společnosti Rheinmetall. Mezi její hlavní prvky patří modernizace zaměřovače velitele a střelce, přídavné balistické moduly na věži, nahrazení hydraulického stabilizačního systému novým elektrickým systémem a nové hasicí a protipožární systémy. Modernizace zahrnuje také nový řídicí a monitorovací systém velitele, instalaci pomocné pohonné jednotky, nový úložný prostor ve věži pro vybavení posádky, modernizaci hlavního kanonu pro použití nových typů programovatelné munice a integraci denní a noční zadní kamery pro řidiče. Licenční podmínky ovšem neumožňují uvést vozidla plně na soudobý standard Leopard 2A7/2A7+ či 2A8, což je výlučně v pravomoci mnichovského výrobce KMW. Leopardy 2PL se sice vyznačují dnešním požadavkům odpovídajícími schopnostmi – ale do budoucna je jejich další modernizační potenciál diskutabilní.

V případě modernějších Leopardů 2A5 polské armády jsou možnosti širší. Diskutovanou možností, která se nabízí, je modernizace těchto tanků na standard Leopard 2A7PL, nebo rovnou na 2A8PL. Inpirací v ohledu první z obou možností by mohly být Leopardy 2 dánské armády. Ta v současné době provozuje tanky ve verzi 2A7DK, což nejsou nově vyrobená vozidla, ale modernizované Leopardy 2A5DK, a ty samy jsou modernizovanými Leopardy 2A4. Jejich modernizaci provedla podle smlouvy z roku 2000 společnost KMW, a rámcově odpovídala obdobnému německému a nizozemskému upgradu. Tato cesta by byla úspornější v tom smyslu, že německé tanky Leopard 2A7+ (2A7V) mají nové trupy; v dánském případě výměna trupů neproběhla. Podobnou cestou by se v budoucnu mohla vydat také Armáda České republiky.

Leopard 2A5

Jinak by modernizace na verzi 2A7PL určitě znamenala instalaci nové pomocné pohonné jednotky, výkonnějšího motoru, modernizaci pancéřové ochrany včetně nových modulů přídavného pancíře na věří a na korbě. Velmi výraznou změnou by byla výměna hlavní zbraně. Leopard 2A5 je vyzbrojen kanonem Rh-120/L44, který by byl nahrazen delší a výkonnější verzí Rh-120/L55 A1. Samozřejmostí by byly nové komunikační a battle management systémy, nové kamery, včetně kamer pro řidiče a možnost instalace systému aktivní ochrany EuroTrophy.

Při zásadnější modernizaci by došlo k výměně trupů za nové, a v tom případě by se otevřela zřejmě cesta k modernizaci na standard 2A8PL. Šlo by prakticky o nová vozidla, která by se vyznačovala všemi výše uvedenými vylepšeními, novou konstrukcí věže, instalací systému aktivní ochrany, a získala by také další modernizační potenciál do budoucna. Přijetí daru a akvizice starších Leopardů 2 v České republice jsou rozhodně správným krokem. Odpověď na otázku, zda se při modernizaci této techniky armáda vydá spíše úspornější a méně efektivní cestou po vzoru polských Leopardů 2PL, nebo zda se rozhodne pro plnohodnotný upgrade ve spolupráci s původním výrobcem (jako například dánská armáda), bude záviset zřejmě především na rozpočtových možnostech.

Zdroj: KMW, Leonardo, X, Armyvehicles.dk

Tagy článku