Polsko zvažuje akvizici až 250 amerických tanků Abrams. Odepsalo už jihokorejskou variantu?

Polsko zvažuje akvizici až 250 amerických tanků Abrams. Odepsalo už jihokorejskou variantu?
Autor fotografie: Naval Surface Warriors, CC BY-SA 2.0|Popisek: M1A1 Abrams
11 / 07 / 2021, 13:00

Polsko možná nakoupí americké tanky Abrams, uvedl server Defense News. Nyní se mají vést jednání o podmínkách kontraktu.

Zamíří do Polska americké tanky Abrams? Podle několika zdrojů to není vyloučeno. Server Defense News informoval, že polské ministerstvo obrany se údajně připravuje na nákup až 250 amerických tanků tanků a mají v této souvislosti probíhat jednání o podmínkách kontraktu. Zatím nevíme, jak daleko tato jednání pokročila.

Pokud by se obě strany dohodly, potvrdily by se dřívější informace odborných médií, že Polsko projevilo o americké tanky zájem. Polsku by tak byly potenciálně dodány tanky ve verzi M1A2 SEPv3 a přidružená vozidla, která jsou určená k výcviku. Hodnota kontraktu by činila mezi 2,9 až 5 miliardami dolarů.

Polsko modernizuje své tankové síly a tento proces bere jako jednu ze svých priorit. Ve službě se v současné době nachází ještě několik stovek původních sovětských tanků T-72. Kromě toho má Polsko ve výzbroji tanky Leopardy 2, které si pořídilo v letech 2002-2003, a PT-91 Twardy, což je polská modernizovaná varianta T-72. Fakt, že modernizaci tankové výzbroje bere Polsko jako klíčovou, svědčí i fakt, že země se v roce 2019 chtěla zapojit do programu evropského německo-francouzského tanku, leč tato snaha zatím nevedla k úspěchu.

V minulosti se však hovořilo také o jihokorejské alternativě v podobě tanků K2 Black Panther, kde se před časem objevily zprávy o tom, že společnost Hyundai Rotem chce dodat polským ozbrojeným silám až 800 tanků za 9 miliard dolarů. Nicméně to je pro Polsko zřejmě až příliš finančně zatěžující položka, a tak to vypadá, že USA mají se svou variantou, která je levnější a realističtější oproti jihokorejské, zřetelně více šancí. Tím by na druhé straně jihokorejská nabídka nejspíše padla.

Z amerického geostrategického i polského ,,modernizačního" hlediska by pak akvizice tanků M1A2 dávala svůj smysl. Polsko by dál úspěšně pokračovalo v modernizaci tankové flotily, USA by tímto krokem naopak významněji posílily východní křídlo NATO proti Rusku a současně potvrdily jednu z priorit amerického prezidenta Joea Bidena, který se chce více angažovat v evropské spolupráci, přičemž Polsko je v tomto prostoru trvale klíčovým spojencem a partnerem.

 

Zdroj: Defense News, National Interest

Tagy článku