Polsko zveřejnilo detaily svého velkorysého armádního modernizačního plánu

Polsko zveřejnilo detaily svého velkorysého armádního modernizačního plánu
Autor fotografie: GARY L. KIEFFER https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polish_Soldiers_Beryl_Rifle.JPEG|Popisek: polští vojáci
09 / 03 / 2019, 10:00

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak podepsal technický modernizační plán zhruba za 185 miliard polských zlotých (asi 48,9 miliard dolarů). Plán zahrnuje nákupy letounů páté generace, UAV, útočné vrtulníky, rakety krátkého doletu či ponorky. Součástí plánu je i kyberbezpečnost. Modernizační plán sestává z různých programů, které mají pokrýt potřeby polské armády, námořnictva či vzdušných sil.

Jaké jsou nejdůležitější součásti modernizačního plánu? Jedním z klíčových bodů dokumentu je nepochybně  pořízení letounů páté generace. Polsko spustilo v listopadu minulého roku program s názvem Harpyje, jehož primárním cílem je modernizovat ,,stíhačkový park". V lednu registrovala polská vláda několik přihlášek do tendru, mezi nimiž jsou například Lockheed Martin, Boeing, Saab či Leonardo.

Náměstek ministra obrany Tomasz Szatkowski prohlásil, že dodávka nových stíhacích strojů by se mohla uskutečnit v roce 2025. Celkem chce Polsko nakoupit 32 víceúčelových strojů páté generace a Polsko chce jimi nahradit notně zastaralé letouny Su-22 and MiG-29.

Jedním z dalších klíčových bodů plánu je pořízení nových BVP v rámci programu Borsuk. Podobně jako česká armáda se i polská poohlíží po novém bojovém vozidlu, které by nahradilo zastaralá BVP-1. Důležité je, aby nové vozidlo bylo obojživelné, tedy aby bylo schopné plavby.

Mezi dalšími prioritami modernizačního plánu je program Kruk na akvizici bitevních vrtulníků pro polské letectvo. Polsko chce nakoupit 24 bitevních vrtulníků. Mezi zvažovanými možnostmi je například americký bitevní vrtulník AH-64 Apache. Polský plán akcentuje rovněž potřebu modernizace protiraketové obrany v rámci programu Narew (akvizice protiraketových setů krátkého dosahu) a programu WISŁA, což je pořízení protiletadlových raketových prostředků středního dosahu.

Program Gryf pak v modernizačním plánu řeší nákup nových UAV (UCAV), program WAŻKA potom akvizici malých bezpilotních letounů, které budou používány hlavně v městských oblastech na pozorovací mise. Tyto prostředky budou vybaveny optolelektronickou hlavou, které umožní pozorování ve dne i v noci.

Plán nenechává stranou ani modernizaci námořnictva v programu Orka, což je pořízení nových ponorek pro polské námořnictvo. Polsko chce pořídit několik dieselelektrických útočných ponorek, přičemž první plavidlo má být dodáno námořnictvu v polovině příští dekády. Ponorky ponesou rakety s plochou dráhou letu Tomahawk.

Plán se rovněž zmiňuje o ,,kybermodernizaci" (program CYBER.MIL). Ta zahrnuje mimo jiné nákup moderního kryptografického a IT vybavení, dále software, které umožní Polsku provádět efektivní operace v kyberprostoru. Do tohoto programu mají být alokovány prostředky v hodnotě 3 miliard polských zlotých.

Polský plán tak má výhledově výrazně modernizovat armádu, námořnictvo, vzdušné síly a posílit i kyberobranu. Celkem má být v jeho rámci do roku 2026 investováno přibližně 185 miliard polských zlotých (asi 48,9 miliard dolarů), což ovšem nemusí být ještě konečná částka.

 

Zdroj: defenseworld.net

 



Tagy článku

-->