foto: MBDA/Koncept stíhače tanků
Polský koncept stíhače tanků se v případě realizace může stát noční můrou velitelů nepřátelských tanků a stát se jedním z nejsmrtonosnějších bojových systémů 21. století.
Nový koncept bezosádkového stíhače tanků vyzbrojeného až 24 protitankovými raketami Brimstone se může vydat na lov a vyřadit tankové jednotky i mimo optický dosah, tedy jednotky, které ve skutečnosti ani nevidí.
Polsko je země zasazená mezi vojenské obry. Ve druhé světové válce byla země napadena nacistickým Německem i Sovětským svazem a v době studené války byla na straně Varšavské smlouvy. Dnes tvoří Polsko hlavní část východního křídla NATO a je zranitelné vůči ruským pozemním silám, zejména velké flotile hlavních bojových tanků Moskvy.
Psali jsme
Je to region, v němž se střetávají zájmy velmocí. Nyní chtějí výrazněji promluvit do ,,boje” v Arktidě i USA, které hledají vhodné místo…
Polsko nedávno vydalo požadavek na nový stíhač tanků. Stíhače tanků jsou obrněná vozidla konstruovaná s ohledem na palebnou sílu a mobilitu, která by měla rychle zaujmout pozice před nepřátelskými tankovými jednotkami a zdecimovat je svou palebnou silou. Existují dva přístupy k jejich stavbě, které jsme viděli za 2. světové války – rychlý nebo silný stíhač tanků.

Nový polský zabiják tanků je výsledkem spolupráce mezi polskými společnostmi PZG a evropskou MBDA. Jeden z konceptů paradoxně ukazuje systém namontovaný na podvozku bojového vozidla pěchoty BMP-1 z období studené války s boxem na 12 raket Brimstone. Vozidlo je také vybaveno americkým těžkým kulometem ráže 0,50 proti živé síle.
Další koncept ukazuje systém namontovaný na neidentifikovaném obrněném podvozku, kdy rakety jsou namontovány ve třech boxech po 8 raketách, celkem tedy 24 raket Brimstone.
Nepřehlédněte
Tchaj-wanu má být dodáno d Američanů 66 strojů F-16V za zhruba 8 miliard dolarů, nicméně některá tchaj-wanská média jako například list United Daily…
Brimstone je raketový systém střední dosahu vzduch-země vyvinutý ve Velké Británii. Raketa vypadá podobně jako americká protitanková raketa Hellfire, ale liší se v klíčových parametrech. Stejně jako Hellfire i Brimstone používá radar k vyhledání a identifikaci svých cílů. To dává novému polskému zabijáku tanků schopnost vyhledat nepřátelské tanky na vzdálenost až 12 kilometrů.
Na rozdíl od Hellfire má Brimstone ještě zajímavější schopnost. Brimstone může být vypuštěn směrem k definované cílové oblasti a poté najde a zaútočí na všechny nepřátelské tanky a obrněná vozidla, která najde.
Pokud by se Brimstone ukázal jako účinný pouze z 90% (MBDA tvrdí, že v boji je úspěšnost 98,7%), může pouhý jeden polský stíhač tanků vybavený střelami Brimstone zničit 22 z 50 tanků a obrněných bojových vozidel v taktické skupině ruského praporu.
Psali jsme
Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil, že jeho vláda podepíše 13. února dohodu na nákup raketových systémů HIMARS 13. února. Informoval o tom…
Zatím žádná jiná země nemá zbraň, jako je navrhovaný polský stíhač tanků. Americká armáda na konci studené války rozpustila své jednotky podobného určení a dokonce i útočný vrtulník Apache AH-64 může nést maximálně 16 protitankových střel Hellfire. Vrtulníky Apache jsou také více či méně omezeny útoky za pomoci zraku.
Koncept stíhače tanků PZG a MBDA představuje možnost, při které by i hrstka obrněných vozidel mohla během několika sekund proměnit postupující tankovou armádu v hromadu šrotu.
Zdroj: Popular Mechanics
Tagy