Pomůžeme vám s vývojem stíhače nové generace, nabízí se Rusko Turecku

Pomůžeme vám s vývojem stíhače nové generace, nabízí se Rusko Turecku
foto: JohnNewton8 (CC BY-SA 4.0)/Maketa letounu TF-X

Rusko nabídlo Turecku pomoc ve vývoji stíhače nové generace a chce tak prohloubit vzájemné vazby.

Turecko by mohlo spolupracovat na vývoji bojového letounu nové generace s Ruskem. Právě Moskva nabídla slovy ředitele Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Dmitrije Šugajeva Ankaře pomoc s konstrukcí špičkového moderního stíhače, informoval server thedefensepost.com. Zřejmě je myšlen v tomto případě vyvíjený stíhač 5. generace TF-X, který nabyl na ještě větší aktuálnosti poté, co Turecko nakonec nedostane již nasmlouvané letouny F-35.

Šugajev k tomu dále uvedl, že Moskva je v jednání s Ankarou o dodávkách moderních ruských zbraní a vybavení. Rusko opakovaně dalo najevo, že Turecku v případě jeho zájmu pak může nabídnout letouny Su-57, které považuje za adekvátní náhradu za ,,ztracené" americké stíhače F-35.

Již dříve Šugajev prohlásil, že pokud by Turecko zaměřilo výhradně svou pozornost na stíhač TF-X a nepřijalo by nabídku na pořízení letounů Su-57, mohly by se oba stroje stát konkurentem na světových trzích. ,,Nemůžeme perspektivně vyloučit možnost, že pokud Turecko vyvine svůj vlastní stíhač TF-X a oba stroje se dostanou na zahraniční trhy, mohou se stát konkurenty. To je ale normální, my jsme vždy připraveni pro férovou soutěž s pravidly," prohlásil v roce 2020 Šugajev.

Možnost, že Turecko k vývoji stíhače Rusko, skutečně přizve, samozřejmě existuje, to ostatně zmínil v září tohoto roku i šéf úřadu obranného průmyslu Ismail Demir, když prohlásil, že ,,dveře jsou otevřené" pro přátelské a spojenecké země, na druhé straně pro Ankaru je důležité sázet v obecné rovině na dlouhodobou strategii domácího řešení a snižování závislosti na druhých zemích (zejména západních) při vývoji vlastních moderních zbraňových prostředků.

Ruská nabídka Turecka má samozřejmě širší mezinárodní souvislosti a jde ve šlépějích upevňování vzájemných vztahů. V říjnu turecký prezident Erdogan prohlásil, že se on a jeho ruský protějšek Vladimir Putin dohodli na užší spolupráci na některých zvláštních projektech, jako je vývoj ponorek, vesmírný program či stavba jaderných elektráren.

Celkově lze vnímat tento akt v druhé řadě jako nátlak Ankary na NATO a EU. Závazky v rámci NATO jsou jednoznačné, ale možnost a schopnost Turecka se ,,vymanit" a řešit obranu svojí cestou je evidentní. Výše uvedené již bylo naznačeno v oblasti protivzdušné obrany, toto je druhý krok.


Zdroj: thedefensepost.com

Tagy