Ponorkářský TOPGUN bude učit posádky amerických ponorek, jak na Rusy a Číňany

Ponorkářský TOPGUN bude učit posádky amerických ponorek, jak na Rusy a Číňany
Autor: (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Ponorka USS Virginia (SSN-774)
22 / 07 / 2021, 13:00

US Navy má nyní speciální jednotku, která bude své kolegy učit finesám ponorkového boje, kdy bude imitovat nepřítele podobně, jako to dělají „agresorské“ letky amerického letectva. Jméno podvodního Topgunu je AGGRON.

Agresorská eskadra AGGRON získává nejnovější informace o tom, jak potenciální protivníci jako Rusko a Čína bojují, a využívá tyto informace při cvičení proti americkým ponorkám. Výsledkem je síla, která již ví, jak nepřítel myslí, a to jí dává zásadní výhodu na podmořském bojišti.

Na začátku války ve Vietnamu sestřelili piloti amerického námořnictva 2,42 nepřátelských stíhačů na každého sestřeleného stíhače Navy. Tato statistika nebyla ničím, čím by se námořnictvo chtělo chlubit, a tak ve snaze o nápravu situace vytvořilo námořnictvo školu stíhacích zbraní amerického námořnictva, známou jako TOPGUN.

Instruktoři TOPGUN napodobovali vietnamské stíhací piloty a učili další námořní piloty, jak zvítězit v soubojích nad jihovýchodní Asií. Program měl velký úspěch a TOPGUN pomohl námořnictvu zvýšit poměr sestřelů z 2,42 na 12,5 nepřátelských letounů sestřelených za každou ztrátu námořnictva.

Protože vše zrychluje a není jisté, zda by v budoucím konfliktu takový postup obstál, učí se americké síly dopředu taktiku potencionálních protivníků v simulovaných válečných hrách, kdy určité jednotky hrají realistického protivníka.

Válka pod vodou není výjimkou a nejlepším lovcem ponorek je další ponorka. Sílí hlavně čínské námořnictvo, ale ani chudší Rusko nespí a zařazuje ponorky třídy Jaseň. Oba státy provozují kombinované flotily jaderných a diesel-elektrických ponorek, které mají své výhody i nevýhody. US Navy provozuje pouze jaderné ponorky a pro napodobení protivníka využívá návštěvy dieselových ponorek spřátelených námořnictev.

Neexistují oficiální informace, kolik ponorek má AGGRON k dispozici.

Lze se však domnívat, že cvičení bude velmi často vedeno jako kombinovaná síla, tedy z letounů nebo vrtulníků rozmístěné sonarové bóje, z hladinových plavidel svržené hlubinné miny. Samozřejmě, ponorky operují buď ve skupině, kdy je cílem zničit lodní svaz, nebo samostatně, pokud se jedná o ponorku s ICBM s cílem zasadit překvapiný zničujíí úder. A právě útočné ponorky musí nacvičit obě taktiky, tedy samostatného lovu, jak v letectvu  říkají ,,dogfight", tak i koordinovaného zapojení sil námořnictva, kdy však konečný manévr a odpálení torpéd je rozhodnutím velitele ponorky, jež se odvíjí od jemu dostupných dat, schopností posádky a komplexní vycvičenosti. Každopádně daná škola významně zvyšuje americké šance uspět v jakémkoliv typu ponorkového boje.

 

Zdroj: Popular Mechanics

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace