Popravy, znásilnění a loupeže – zvěrstva ruských žoldáků ve Středoafrické republice

Popravy, znásilnění a loupeže – zvěrstva ruských žoldáků ve Středoafrické republice
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
09 / 05 / 2021, 13:00

Ruský web Novaja gazeta přináší informaci o zahájení vyšetřování zvěrstev páchaných ruskými žoldáky ve Středoafrické republice. RFI (francouzsky publikující médium v Africe) uvádí, že na zločinech se podíleli i žoldáci známé organizace PMC Wagner.

Podle vyšetřovatelů ruští „instruktoři“ bojující ve Středoafrické republice na straně vládní armády zabíjejí civilisty, páchají znásilnění a loupeže. RFI uvádí jména tří ruských skupin, jejichž členové zločiny páchají, tedy PMC Wagner a její odnože jako Sewa Security Services a Lobaye Invest SARLU.

Korespondenti RFI tvrdí, že získali přístup k mnoha důvěrným dokumentům a shromáždili svědectví obětí. Některá místa a data zločinů jsou zcela jasně pojmenována.

Ruské velvyslanectví ve Středoafrické republice, které novináři před zveřejněním kontaktovali s žádostí o komentář, kritizovalo zprávu pracovní skupiny OSN o využívání žoldáků ze dne 3. 3. 2021, která je při vyšetřování hojně citována. „K dnešnímu dni to není nic jiného než spekulace,“ zdůrazňuje velvyslanectví a své tvrzení zdůvodňuje skutečností, že odborníci OSN dosud nepředložili „nezvratné důkazy“.

Velvyslanectví rovněž uvedlo, že „ruští instruktoři nejsou žoldáci a do SAR dorazili na oficiální žádost středoafrických úřadů po oznámení jejich příchodu Radě bezpečnosti OSN“. Zde se ale jedná o slovíčkaření, protože v Rusku je být žoldákem nezákonné, a tak jsou „žoldáci“ z Wagneru označováni jako „instruktoři“.

Ve Středoafrické republice je podle ruského velvyslance 535 „instruktorů“, ale národní zdroje hovoří až o 2 000 ruských žoldáků, bojujících v první linii a nasazených na kontrolních bodech a strategických místech.

V dokumentech o zločinech páchaných Rusy v SAR jsou uváděny:
- Hromadné popravy bez soudu
- Mučení během výslechu
- Vysídlování civilistů
- Útoky na civilní objekty
- Útoky na humanitární pracovníky

Kdy podle interních zpráv OSN, ke kterým se RFI dostala, stojí Rusové za první čtyři měsíce tohoto roku za 26 mimosoudními popravami, 5 znásilněními a 27 nezákonnými zatčeními. Rusové často nerozlišují, kdo je rebel a kdo civilista, jak se ukázalo v městě Bambari, kde „instruktoři“ začali střílet v mešitě plné civilistů. Amnesty international uvádí, že na místě zůstalo po ruském zásahu 15 mrtvých včetně dětí.

Problémem je, že kritizovat činy Rusů v SAR znamená, že se kritik automaticky stává odpůrcem vládní politiky či dokonce spolupachatelem vzbouřenců.

Ruští instruktoři mohou být i za smrtí tří ruských novinářů zabitých v roce 2018 u města Sibutu, kde novináři vyšetřovali aktivity skupiny Wagner.

PMC Wagner je podle informací v západních médiích utajenou jednotkou ruského ministerstva obrany a je využívána ruskou vládou v konfliktech, kde Rusko nechce zasahovat oficiálně. PMC Wagner trénuje své jednotky v zařízeních ruského ministerstva obrany. Majitel skupiny Jevgenij Prigožin je oligarcha s úzkou vazbou na ruského prezidenta Putina.

Zdroj: Novaja Gazeta, rfi.fr

 

 

Tagy článku