Poprvé od dob studené války míří do Středozemního moře americká úderná skupina pod vlajkou NATO. Jak na USS Harry S. Truman zareaguje Vladimir V. Putin?

Poprvé od dob studené války míří do Středozemního moře americká úderná skupina pod vlajkou NATO. Jak na USS Harry S. Truman zareaguje Vladimir V. Putin?
Autor fotografie: US Navy|Popisek: USS Harry S. Truman
25 / 01 / 2022, 17:30

Od 24. ledna do 4. února probíhá ve Středozemním moři cvičení Neptune Strike 2022 vedené Severoatlantickou aliancí s účastí amerického 6. loďstva (SIXTHFLT), jehož vlajkovou lodí je USS Mount Whitney (LCC 20). Jádrem nasazených sil je letadlová loď USS Harry S. Truman se svou údernou skupinou, která přechází pod velení Námořních úderných a podpůrných sil NATO (STRIKFORNATO). Vrcholná fáze projektu přichází shodou okolností v době vrcholícího napětí mezi NATO a Ruskem kvůli situaci na rusko-ukrajinské hranici. Letadlová loď podle mezinárodních dohod nesmí vplout do Černého moře. Jde o dlouhodobě plánované cvičení, které explicitně není reakcí na vývoj situace mezi Ruskem a Ukrajinou.

Neptune Strike 2022 je realizační fází dlouhodobého Projektu Neptun, který byl koncipován v roce 2020. Činnost se zaměřuje na překonání složitostí integrace velení a řízení úderné skupiny letadlové lodi do struktury Aliance. Předchozí přípravné fáze zahrnovaly štábní cvičení 6. loďstva v Neapoli, a v roce 2021 tzv. Neptune Challenge, kdy na palubě Mount Whitney koordinovaly činnost štáby Námořních úderných a podpůrných sil NATO a 6. loďstva v Černém moři.

6. loďstvo je formací námořnictva Spojených států amerických, která působí jako součást Námořních sil Spojených států amerických v Evropě. Sídlí v Neapoli v Itálii. Jeho oficiálně deklarovaným posláním je "provádět celou škálu námořních operací a misí oblastní bezpečnostní spolupráce, a to v součinnosti s koaličními, společnými, meziagenturními a dalšími stranami s cílem podpořit bezpečnost a stabilitu v Evropě a Africe." Námořní úderné a podpůrné síly NATO se sídlem v portugalském Oeiras jsou hlavním, rychle nasaditelným a flexibilním velitelstvím pro projekci námořní síly vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě (SACEUR), které je schopno plánovat a provádět společné námořní operace v celém spektru.

video: youtube

"Neptune Challenge poskytl našim štábům skvělou příležitost se na palubě vlajkové lodi Mount Whitney společně učit a rozvíjet schopnosti," řekl kontradmirál James Morley, zástupce velitele STRIKFORNATO. "Poznatky, které jsme si odnesli z Neptune Challenge, vedou přímo k provedení Neptune Strike, a já se těším, jak budu moci sledovat, jak tento kombinovaný tým pracuje na velení a řízení špičkových sil v reálném čase." Neptune Strike završí převedení USS Harry S. Truman z podřízenosti 6. loďstvu pod STRIKFORNATO, a představuje tak významný prvek transatlantické spolupráce mezi spojenci.

"Schopnost spojených štábů SIXTHFLT a STRIKFORNATO umožnit předání úderné skupiny letadlové lodi Harry S. Truman demonstruje sílu a soudržnost našich námořních sil a NATO. Velení a řízení úderné skupiny letadlové lodi Aliancí je výsledkem desetiletí alianční námořní interoperability," řekl viceadmirál Gene Black, velitel SIXTHFLT a STRIKFORNATO.

Osmá letadlová loď třídy Nimitz USS Harry S. Truman (CVN 75) se svou údernou skupinou (Carrier Strike Group 8) vyplula z Norfolku ve Virginii a z Mayportu na Floridě 2. prosince 2021 pod velením kontradmirála Curta Renshawa. Skupinu kromě letadlové lodi tvoří raketové torpédoborce Bainbridge (DDG-96), Cole (DDG-67), Gravely (DDG-107) a Janson Dunham (DDG-109) třídy Arleigh Burke, raketový křižník třídy Ticonderoga USS San Jacinto (CG 56). Ke skupině patří také fregata norského královského námořnictva Fridtjof Nansen (F310).

Zdroj: jfcnaples.nato.int; navytimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace