Pořídí si Erdogan vedle protivzdušného systému S-400 i americké Patrioty?

Pořídí si Erdogan vedle protivzdušného systému S-400 i americké Patrioty?
Autor fotografie: Mark Holloway (CC BY 2.0)
16 / 09 / 2019, 09:00

Prezident Recep Erdogan prohlásil, že Turecko zvažuje možnost nákupu amerického mobilního raketového systému Patriot, pokud se minimálně vyrovná schopnostem protivzdušného systému S-400. Informoval o tom server defenseworld.net.

Erdogan prohlásil, že země kromě již hotového nákupu ruských protivzdušných systémů S-400 uvažuje o možném pořízení amerického raketového systému Patriot. Ty se však podle něho ,,musí vyrovnat schopnostem systémů S-400".

,,Nezáleží na tom, jaké soupravy systémů S-400 dostáváme, můžeme nakoupit určitý počet amerických Patriotů. Musíme však vyhodnotit, zda se minimálně vyrovnají systémům S-400," prohlásil turecký prezident pro agenturu Reuters v pátek. K tomu dodal, že Turecko potřebuje obranné systémy a nikoliv útočné.

O možném nákupu amerických Patriotů bude Erdogan hovořit s prezidentem Donaldem Trumpem v září na Valném shromáždění OSN. Na druhé straně šance na pořízení Patriotů v situaci, kdy Ankara nakupuje ruské protivzdušné komplety S-400, je nízká a s největší pravděpodobností ztroskotá. USA již v lednu učinily Turecku konkrétní nabídku, kdy by prodaly Erdoganově režimu systémy za 3,5 miliard dolarů, ale Turecko by muselo stornovat již domluvený obchod s dodávkami protivzdušných kompletů S-400 z Ruska. To se, jak víme, nestalo a Turecku jsou postupně tyto systémy naopak dodávány.

Erdogan již dříve prohlásil, že nevidí problém, kdyby Turecko mělo v užívání oba tyto systémy.

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku