Pořídí si Erdogan vedle protivzdušného systému S-400 i americké Patrioty?

Pořídí si Erdogan vedle protivzdušného systému S-400 i americké Patrioty?
Autor: Mark Holloway (CC BY 2.0)
16 / 09 / 2019, 09:00

Prezident Recep Erdogan prohlásil, že Turecko zvažuje možnost nákupu amerického mobilního raketového systému Patriot, pokud se minimálně vyrovná schopnostem protivzdušného systému S-400. Informoval o tom server defenseworld.net.

Erdogan prohlásil, že země kromě již hotového nákupu ruských protivzdušných systémů S-400 uvažuje o možném pořízení amerického raketového systému Patriot. Ty se však podle něho ,,musí vyrovnat schopnostem systémů S-400".

,,Nezáleží na tom, jaké soupravy systémů S-400 dostáváme, můžeme nakoupit určitý počet amerických Patriotů. Musíme však vyhodnotit, zda se minimálně vyrovnají systémům S-400," prohlásil turecký prezident pro agenturu Reuters v pátek. K tomu dodal, že Turecko potřebuje obranné systémy a nikoliv útočné.

O možném nákupu amerických Patriotů bude Erdogan hovořit s prezidentem Donaldem Trumpem v září na Valném shromáždění OSN. Na druhé straně šance na pořízení Patriotů v situaci, kdy Ankara nakupuje ruské protivzdušné komplety S-400, je nízká a s největší pravděpodobností ztroskotá. USA již v lednu učinily Turecku konkrétní nabídku, kdy by prodaly Erdoganově režimu systémy za 3,5 miliard dolarů, ale Turecko by muselo stornovat již domluvený obchod s dodávkami protivzdušných kompletů S-400 z Ruska. To se, jak víme, nestalo a Turecku jsou postupně tyto systémy naopak dodávány.

Erdogan již dříve prohlásil, že nevidí problém, kdyby Turecko mělo v užívání oba tyto systémy.

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace