"Posílení české armády a mobilizačních rezerv v kontextu války na Ukrajině." Kulatý stůl SM a AOBP na IDETu 2023 zahájen

&quote;Posílení české armády a mobilizačních rezerv v kontextu války na Ukrajině.&quote; Kulatý stůl SM a AOBP na IDETu 2023 zahájen
Autor fotografie: redakce|Popisek: Kulatý stůl SM
25 / 05 / 2023, 10:30

Na veletrhu IDET 2023 byl v těchto chvílích zahájen Kulatý stůl Security magazínu a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR na téma "Posílení české armády a mobilizačních rezerv v kontextu války na Ukrajině". Akce probíhá pod záštitou předsedy sněmovního výboru pro obranu a exministra obrany Lubomíra Metnara a předsedy senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavla Fischera, kteří také osloví přítomné v úvodních řečech.

Česká republika v kontextu probíhající války na Ukrajině provádí revizi svých strategických dokumentů, a to především Bezpečnostní strategie (v působnosti Ministerstva zahraničních věcí) a Obranné strategie (Ministerstvo obrany), a navazující dokumenty. Strategie aktualizuje také Severoatlantická aliance (Strategic Concept NATO 2030) a Evropská unie (Strategic Compass EU). Novou strategii má také sousední Německo či Polsko, a souběžně ve všech členských státech dochází k významnému navyšování výdajů na obranu.

Ukrajina současně ukazuje nutnost zapojení celé společnosti do obrany. Armáda České republiky musí reagovat na aktuální bezpečnostní situaci a na základě toho a podle aktualizovaných strategických dokumentů navyšovat počty vojáků, zajišťovat pro ně výstoj a výzbroj. Účastníci Kulatého stolu nabídnou odpovědi na základní otázky: 

Jak velkou armádu bude potřebovat Česká republika?

Kolik peněz bude tato armáda potřebovat?

Jakou bude mít tato armáda výzbroj?

Jakou budou mít roli aktivní zálohy?

Jak velké by měly být mobilizační rezervy?

Jaká bude role obranného průmyslu naší země?

Mezi řečníky vystoupí prezident AOBP Jiří Hynek, analytik a konzultant Daniel Koštoval, armádní generál v.v. Jiří Šedivý, poradce ministryně obrany pro oblast AZ major Ivo Heinz nebo předseda Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory ČR Lubomír Kovařík.

Security magazín nabídne záznam průběhu Kulatého stolu, a také rozhovory s řečníky, v nichž shrneme hlavní body, které v průběhu diskuse zazní.

Tagy článku