Poškodili nebo zničili Ukrajinci další ruské válečné plavidlo? Fregatu Admiral Makarov měly zasáhnout střely Neptun

Poškodili nebo zničili Ukrajinci další ruské válečné plavidlo? Fregatu Admiral Makarov měly zasáhnout střely Neptun
Autor: Ad Meskens, CC BY-SA 4.0|Popisek: Fregata Admiral Makarov
06 / 05 / 2022, 07:30

Podle zatím nepotvrzených zpráv měli Ukrajinci spustit útok na ruskou fregatu Admiral Makarov, která operovala v Černém moři. Mělo se tak stát 5. května před desátou hodinou večer.

Po vyřazení ruských plavidel Vasilij Bykov a křižníku Moskva, který zřejmě zasáhly ukrajinské protiodní střely Neptun, měli Rusové přijít o další loď, tentokrát fregatu Admiral Makarov v Černém moři. Podle zpráv, které nejsou zatím potvrzené, měli Ukrajinci zaútočit na fregatu operující u pobřeží Černého moře střelami Neptun, jež plavidlo poškodily, nebo dokonce úplně vyřadily.

Fregata Admiral Makarov třídy Admiral Grigorovič vstoupila do služby v roce 2017, je třetí jednotkou z plánovaných šesti plavidel této třídy. Poté, co Rusko zaútočilo koncem února na Ukrajinu, se připojila společně s dalšími fregatami třídy Admiral Grigorovič k invazi. Délka Admirala Makarova činí 124.8 m, může dosáhnout rychlosti 30 uzlů (56 km/h). Loď je poháněna systémem COGAG.

Pokud by se nakonec potvrdily informace o poškození či potopení fregaty Admiral Makarov, Rusové by museli počítat další významnější ztrátu v konfliktu. 24. března byla zničena tanková výsadková loď třídy Aligator, již jsme zmínili, že křižník Moskva byl 13. dubna zřejmě zasažen ukrajinskými raketami Neptun, které vedly následně k jeho potopení, 2. května pak drony Bayraktar zničily u Hadího ostrova v Černém moři dva ruské hlídkové čluny Raptor.

 

Zdroj: OSINTdefender, Naval News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace