Poslanci o průjezdu amerického konvoje: Jasný souhlas, ale i akt podřízenosti Západu

Poslanci o průjezdu amerického konvoje: Jasný souhlas, ale i akt podřízenosti Západu
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Poslanecká sněmovna
15 / 02 / 2022, 15:00

SM oslovil poslance s dotazem na průjezd amerického konvoje, který je naplánován na 15.-26. února a pak o měsíc později při zpáteční cestě. Co si zákonodárci myslí o průjezdu konvoje?

Českou republikou bude projíždět americký konvoj, který má být zřejmě dosud největším. V rámci vojenského cvičení Saber Strike 2022 přejede konvoj poprvé naše území mezi 15.-26. únorem a pak na zpáteční cestě ze cvičení ve druhé polovině března. Samotný průjezd je vždy téma rozporné napříč politickým spektrem,  proto SM oslovil naše zákonodárce a zajímalo ho, jak se staví k průjezdu konvoje Českou republikou.

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek průjezd konvoje nehodnotí jako problém. ,,S průjezdem konvoje nemám problém, Spojené státy patří do rodiny světových demokracií. Podporuji všechny aktivity, které nám umožní zachovat v Evropě svobodu v době, kdy zde hrozí další vojenská agrese. Bohužel zkušenost nás učí, že nejlepší obranou míru proti agresorům je dostatečné množství zbraní a silné spojenectví," sdělil redakci poslanec.

Jan Hofmann (ODS) s průjezdem konvoje souhlasí a akcentoval naše partnerství v NATO. ,,Ano s průjezdem vojsk souhlasím. Jedná se o naše partnery, kterým umožníme přejezd na cvičení. Je to jasný signál o jednotnosti a spolupráci v rámci NATO," uvedl poslanec.

Josef Flek (STAN) vnímá průjezd konvoje jako součást aktivit, které se dějí za určitým cílem - vojenské cvičení - pravidelně. ,,Přesuny jednotek přes naše území se dějí relativně pravidelně. Ve světle napětí na Ukrajině plně chápu obavy občanů. Pojďme se na situaci podívat pokud možno bez emocí. Cílem tohoto přesunu je pravidelné vojenské cvičení několika armád NATO Defender Europe. Účastnit se budou i naše jednotky. Děje se tak pravidelně od roku 2015," sdělil místopředseda Výboru pro obranu.

Na opačném pólu pak stojí především zákonodárci SPD. Podle Radovana Vícha by měly konvoje jezdit přes naše území ve výjimečných případech, sám preferuje, aby byl zvolen převoz po železnici, a ne po dálnici. ,,Průjezdy konvojů cizích armád přes naše území by se měly provádět zcela výjimečně a potom po hlavně železnici, okrajově po vlastní ose anebo kombinovaně. Je potřeba říci, že osobně preferuji převoz po železnici a nikoliv aby, když už tedy musí přes naše uzemí cestovat, bylo toto prováděno v období dopravních špiček a omezovalo to již tak přetížené naše dálnice a rychlostní komunikace. Pokud tedy po vlastní ose, tak potom v noci," odpověděl na náš dotaz poslanec.

Jeho stranický kolega Radek Koten vnímá průjezd konvoje veskrze negativně, ostře se vůči němu vymezil. ,,V souvislosti se stupňujícím se mediálním šílenstvím šířením nenávisti k Ruské federaci mi připadá průjezd konvoje pouze jako akt vyjádření naší podřízenosti západu a také mě napadá ještě jedno přirovnání role naší vlády. "Role užitečných idiotů". Dovoluji si to usuzovat v souvislosti s neumožněním přeletu letadel Velké Británie okrajem Německa směrem na Ukrajinu, tedy Německo se nechce nechat zatáhnout do případné vojenské konfrontace s RF, nicméně naši (ne)"mocní" ve vládě jsou schopni přilévat olej do ohně i formou dodávek munice do krizové oblasti," uvedl Koten.

Na každý pád průjezd amerického konvoje rozděluje nejen politickou scénu, ale i společnost. Zejména konvoj přejíždějící přes naše území v roce 2015 vzbudil kromě kladných reakcí poměrně ostré protesty a na různých místech republiky se proti němu konaly demonstrace. Uvidíme, jaké reakce nejen politiků budou následovat po letošním průjezdu konvoje.

Tagy článku