Poslanci podvýboru pro akvizice budou po Říhově rezignaci prověřovat armádní zakázky

Poslanci podvýboru pro akvizice budou po Říhově rezignaci prověřovat armádní zakázky
15 / 02 / 2020, 13:00

Stal se náměstek ministra obrany pro řízení sekce pro armádní akvizice Filip Říha obětním beránkem a byl odejit z politických důvodů, nebo bylo jeho odvolání žádoucí a adekvátní reakcí na hromadící se problémy se zakázkami? Poslanci výboru pro obranu se v jeho hodnocení zcela neshodnou, ale je zřejmé, že zejména poslední vývoj a forma komunikace náměstka s výborem jsou spolu s premiérovým požadavkem "velkých personálních důsledků" jednoznačným důvodem Říhova odchodu. Kritice čelí ministerstvo přitom a vlastně paradoxně především i ze strany koaličních poslanců, a dokonce poslanců ANO, jemuž rezort ve vládě náleží již šest let. Je pravděpodobné, že se podvýbor pro akvizice začne zpětně zabývat projekty rozpracovanými v době působení náměstka Říhy. Není jich rozhodně málo.

Říhovu práci oceňují například poslankyně Jana Černochová (ODS), exministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) nebo Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle Karly Šlechtové byla Říhova rezignace výsledkem politické poptávky, nátlaku požadujícího "hlavu" v mediálně neudržitelné situaci, do níž se ministerstvo dostalo v kauze radarů VERA NG. Odpovědnost vidí Šlechtová především na ministrovi samotném. Jana Černochová, předsedkyně výboru pro obranu, hovoří o pozitivních výsledcích Říhovy práce a jmenuje akvizici vrtulníků systému H-1 a izraelské radary MADR, přičemž dává období jeho působení do protikladu s "érou stagnace za ministra Stropnického". Říhovi vyčítá naopak nedostatky v komunikaci s výborem pro obranu, který nedostával včas zásadní informace. I Jan Bartošek říká, že se Říhovi podařilo rozběhnout zamrzlé zakázky, ale vyčítá mu špatnou komunikaci ve věci systému VERA NG.

Naopak vládní poslanec Jan Řehounek (ANO) připomíná, že kritizoval již průběh výběrového řízení, z něhož vzešel jako nový náměstek pro akvizice právě Filip Říha. Podle Řehounka trvalo dlouho, podmínky se měnily v průběhu a ve finále neuspěli jiní a podle poslance kvalitnější kandidáti. Kritizoval Říhův přístup k poslancům výboru pro obranu a očekává, že Říhovým odchodem se situace na Ministerstvu obrany v otázkách akvizičních projektů zlepší.

Jan Řehounek je předsedou podvýboru pro akvizice a tvrdí, že náměstek Říha "u celé řady svých odpovědí (poslancům výboru pro obranu) prokazatelně neříkal pravdu" ve věci skutečné ceny zakázek. "Jak je možné, že jeden člověk si dělal, co chtěl, a nikdo nebyl schopen mu dělat zdravou oponenturu? Na jednání projdeme důkladně vše, co je na stole," uvedl Řehounek pro Ekonomický deník. A po premiérově víkendovém "vzkazu" ministru Metnarovi, kde psal Andrej Babiš o "pitomcích" na MO neschopných dát vládě aktuální cenu, jde o další tvrdý výrok na adresu ministerstva, které řídí ministr za hnutí ANO již šest let.

Již během posledního jednání výboru pro obranu se na Říhu ostře obořil poslanec vládního ANO Pavel Růžička: "Nevím, kdy lžete a kdy nelžete. Víte, co je na tom nejhorší? Že opoziční poslanci mají pravdu," řekl mu na zdůvodnění navýšení ceny za systém VERA NG. Obecně vládla mezi poslanci výboru pro obranu na posledním jednání velká nespokojenost s vysvětleními, která náměstek Říha poskytoval.

Stejně jako Jana Černochová zmiňuje nedostatek informací pro poslance od ministerstva obrany místopředseda podvýboru pro akvizice Karel Krejza (ODS). A říká, že za odchodem Filipa Říhy z ministerstva není jen problém s radary VERA NG a navýšení jejich ceny, protože podobný scénář proběhl také v případě rušiček Strakom od Vojenského výzkumného ústavu, s.p. V jejich případě poslanci podpořili akvizici osmi mobilních rušiček za 960 milionů, podle podmínek, které jim ministerstvo předložilo. Ale hned druhý den kolegium ministra Metnara schválilo nákup za 1,45 miliardy, přičemž šlo o další zakázku bez výběrového řízení. A výmluvy ministerstva obrany byly podobné jako v případě systému VERA NG. Karel Krejza jednání ministerstva označil za pohrdání výborem (pro obranu).

Podle Josefa Hájka (ANO), místopředsedy výboru pro obranu, je důležité, aby nevznikaly v případě armádních akvizic jakékoli spekulace. Přičemž podle něj nebylo prokázáno u žádné ze zakázek její předražení. Říha podle něj nese odpovědnost za chyby svých podřízených. Kritiku práce ministerstva obrany na poli armádních akvizic ze strany vládních poslanců podtrhuje Radovan Vích (SPD) a i on potvrdil, že se poslanci k zakázkám vrátí: "Požádali jsme o doplnění informací k posudkům, že ta cena je v místě a čase obvyklá, protože tak to z toho posudku nevyplývalo, a to byl zásadním problémem," řekl po zasedání výboru pro obranu. Smířlivější je další z poslanců SPD, Pavel Jelínek, podle kterého neměl Říha dost času na změnu nastavených procesů, ač se o to podle poslance snažil. Chybu Jelínek spatřuje v nastavení systému a v odchodu náměstka Říhy spatřuje gesto a hovoří o obětním beranovi, "protože beránek v osobě akvizičního úředníka nestačil."

Tagy článku