V uplynulých dnech jsme požádali poslance sněmovního Výboru pro obranu o vyjádření ve věci akvizice samohybných 155mm houfnic CAESAR od francouzské státní společnosti NEXTER, které chce Česká republika pořídit pro 13. dělostřelecký pluk formou nákupu vláda-vláda (G2G). Zejména nás zajímal jejich názor na podmínku zapojení českého obranného průmyslu do zakázky a specificky jsme ptali na možnost dodávek munice vyrobené českými firmami. Všichni se shodli, že alespoň 40% podíl na zakázce je zejména v době krize potřebný a v zásadě nepřekročitelným požadavkem. Vyjádřili naději, že francouzský partner požadavku bude schopen a ochoten vyhovět, ale zazněl i jasný vzkaz: pokud ne, raději nákup zrušme.
Všichni ze členů výboru, kteří reagovali, se shodli, že vysoká míra zapojení českého průmyslu do akvizice samohybných děl, a obecně do všech zbrojních zakázek, je v době probíhající a očekávané krize klíčová a strategická. Podle předsedkyně výboru Jany Černochové (ODS) "podpoří naši ekonomiku a zaměstnanost, ale i kvůli přenosu know-how a zvyšování konkurenceschopnosti. Je to jeden ze způsobů, jak zajistit, že v případě krize i u systémů, které neumíme plně vyrobit, budeme schopni je udržet v provozu a bojeschopné."
Psali jsme
Podle vládního poslance, člena Výboru pro obranu a předsedy Podvýboru pro akvizice Ministerstva obrany Jana Řehounka (ANO) si francouzská…
Vybraný dodavatel, francouzská společnost NEXTER, podle vládního poslance Josefa Hájka (ANO) požadavek české strany na 40% zastoupení českých firem na zakázce nerozporuje, jak se ostatně nedávno vyjádřilo i Ministerstvo obrany. A případné odstoupení od smlouvy, pokud by se ukázalo, že tomuto požadavku Francouzi nebudou schopni, nebo ochotni vyhovět, označili poslanci za krajní možnost.
Například místopředseda výboru Radovan Vích (SPD) ovšem poukázal na fakt, že nákup bez výběrového řízení nepřináší nejlevnější variantu, a připomněl, že Dánové své CAESARy kupovali v přepočtu za 75 milionů/kus, zatímco česká cena v důsledku bude 105 milionů. A stejně jako předseda podvýboru pro akvizice Jan Řehounek nebo další vládní poslanec Pavel Růžička (oba ANO) kategoricky prohlásil: "Pokud by navíc mělo být zastoupení našeho obranného průmyslu nižší než 40%, mělo by MO od smlouvy odstoupit." Jana Černochová k tomu řekla: "Pokud by se tak stalo, pak je nutné trvat si na svém i za cenu, že by to ohrozilo akvizici předmětného systému. Nepředpokládám však, že by francouzská strana odmítala zapojení českého obranného a bezpečnostního průmyslu. Je to hodně na českých vyjednavačích."
Psali jsme
Poslanec Pavel Růžička (za ANO), člen sněmovního Výboru pro obranu, poskytl Security magazínu rozhovor na téma probíhajících akvizic Ministerstva…
Pro poslance Pavla Růžičku by bylo také "nepředstavitelné", kdyby se munice pro nová děla nevyráběla v České republice. Vysvětluje to ověřeným faktem, že co si v době krize neumíme/nemůžeme vyrobit doma, to potom nemáme. Stejného názoru byli i ostatní oslovení poslanci. Jan Řehounek řekl, že "v případě běžné munice ať už s krátkým nebo prodlouženým dostřelem by se jednoznačně mělo jednat o domácí produkci, například v rámci licence od NEXTER", a za důležitou součást dohody to označil také Jan Bartošek (KDU-ČSL).
Na způsobu nákupu oceňují poslanci rychlost akvizice a možnost vyjednat si co nejlepší podmínky. Současně ovšem skrývá nákup vláda-vláda rizika, která je třeba zohlednit při vyjednávání. Ministerstvo obrany nesmí pominout v rámci vyjednávané smlouvy nic z logistické podpory pro celý životní cyklus techniky, jak ostatně konstatoval nedávno i Nejvyšší kontrolní úřad. Radovan Vích varuje, že sice čím jsou v prvotní smlouvě s životním cyklem spojené náklady nižší, tím je pořizovaný produkt hodnocen jako lepší, ale pokud by bylo cokoli podstatného opomenuto, bude muset následovat další smlouva, která celkové náklady navýší. "Při smluvních ujednáních by vždy měli postupovat transparentně a s péčí řádného hospodáře. Takto se ale MO podle všeho nechová," uzavřel.
Psali jsme
Položili jsme členům Výboru pro obranu několik otázek na téma akvizice samohybných děl CAESAR a míry zapojení českého průmyslu do zakázky.…
Členové výboru převážně vyjádřili přesvědčení, že se Ministerstvu obrany podaří dobré podmínky jak pro armádu, tak pro český obranný průmysl skutečně vyjednat. Pavel Růžička připomněl nákup radarů MADR, který se vlekl dlouho, ale nakonec se podařil za výhodných podmínek. Jeho kolega z vládních lavic Jan Řehounek chová naději, že s příchodem náměstka Koudelky "se již nebudou opakovat excesy z dob náměstků Říhy či Koštovala." Výbor pro obranu bude samozřejmě akvizici i nadále sledovat. Jan Bartošek zdůraznil význam kontroly v situaci, kdy ministerstvo hospodaří s nemalou částí státního rozpočtu. "Odpověď na otázku, jestli MO dostatečně hájí české zájmy, v blízké budoucnosti ukáží parametry dojednané smlouvy," uvedl místopředseda výboru Josef Hájek. Sledovat celý proces bude nadále i redakce Security magazínu.
Tagy