Poslanec Bartošek: Je neuvěřitelné, že se armádě berou peníze kvůli komunistům. Proč Metnar nejednal?

Poslanec Bartošek: Je neuvěřitelné, že se armádě berou peníze kvůli komunistům. Proč Metnar nejednal?
Popisek: Jan Bartošek
28 / 01 / 2021, 11:00

Člen sněmovního Výboru pro obranu Jan Bartošek (KDU-ČSL) podobně jako předsedkyně výboru Jana Černochová nebo poslanec Karel Krejza postup vlády ve věci (ne)vrácení slíbených deseti miliard do rozpočtu Ministerstva obrany ostře kritizuje. Připomíná, že jde o porušení několikátého slibu v řadě a říká, že jde o nebezpečný ústupek komunistům, kteří drží vládu Andreje Babiše v šachu.

  • Považujete důvody pro odsunutí rozhodnutí o vrácení 10 miliard do rozpočtu Ministerstva obrany důvěryhodné? Je postup vlády Andreje Babiše možné číst jako snahu nenahněvat si KSČM, jejíž poslance vláda potřebuje k prosazení například prodloužení nouzového stavu?

Důvěryhodný není celý tento vládní účetní trik s armádními 10 miliardami. Je neuvěřitelné, že premiér této země sebere armádě peníze jenom kvůli tomu, že to chtějí komunisté a podmiňují tím podporu vlády a rozpočtu. Spolu se škrtem slyšíme od vlády, že jde pouze o přesun a že na prvním jednání vlády v roce 2021 se prostředky armádě zase navrátí. Aktuálně je konec ledna a armáda peníze stále nemá.

Stejný premiér, který má v programovém prohlášení jako prioritu bezpečnost České republiky a modernizaci armády, stejně jako plnění závazků vůči našim spojencům.

Jedná se o velmi nebezpečný ústupek komunistům, kteří drží vládu Andreje Babiše v šachu.

Smutné je, že se berou prostředky vojákům, po kterých chceme plné nasazení pro obranu naší země a aktuálně i v boji s koronavirem. Tito vojáci budou mít ale velký problém, až resort obrany nebude mít peníze na jejich výstroj a výzbroj. Jako KDU-ČSL tento krok od začátku odsuzujeme a budeme důrazně požadovat návrat prostředků zpět do rozpočtu obrany.

  • Myslíte, že ministr Metnar mohl učinit opatření, aby mohlo být vrácení 10 miliard projednáno i bez jeho přítomnosti? Čím si vysvětlujete to, že Ministerstvo obrany k celé záležitosti dosud nevydalo žádné prohlášení?

Neptal bych se, jestli pan ministr Metnar mohl udělat opatření ale spíše, proč je neudělal. Pan Metnar je přímo zodpovědný za chod ministerstva a za jeho rozpočet. Stejně jako vláda a potažmo premiér je zodpovědný za bezpečnost této země. V tento okamžik vláda a ministr hazardují s obranyschopností České republiky a ochotou samotných vojáků vykonávat svou práci.

Jestliže vláda avizovala, že se Ministerstvu obrany navrátí jejich prostředky, očekával bych, že to má vládní koalice spolu s komunisty a armádou prodebatované. Věřil bych, že pan Metnar již před koncem roku seznámil kolegy s vážností situace a s tím, jaký následek může tento škrt způsobit. Opět ale můžeme vidět, že slib premiéra Andreje Babiše nic neznamená a že všechna veřejná prohlášení z úst premiéra a ministra k tomuto tématu byla jen lež. Mlčení resortu obrany si vysvětluji tím, že  ministerstvo musí čekat na reakci vlády, ta však bohužel čeká na hlas komunistů.


Aktualizace: Včerejší mimořádná schůze vláda schválila přesun 5 miliard korun z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Dalších 5 miliard korun, která má ještě ministerstvo obrany dostat, má být přesunuto do jeho rozpočtu v únoru, prohlásil premiér Andrej Babiš.

Tagy článku