Poslanec Bartošek o nevrácených pěti miliardách pro obranu: Metnarova tragikomedie, hazardujeme s bezpečností České republiky
foto: foto: redakce/Jan Bartošek (KDU-ČSL)
Před týdnem zopakoval ministr obrany Lubomír Metnar svou předvánoční hrozbu rezignací, pokud nedostane obrana zpět svých pět miliard korun, které byly podle komunistického požadavku vládou přesunuty do vládní rozpočtové rezervy. Požádali jsme poslance sněmovního Výboru pro obranu Jana Bartoška (KDU-ČSL) o odpověď na otázku, zda věří posledním prohlášením členů o vlády o vrácení peněz. Metnarovu hrozbu rezignací označil za prázdné gesto, které se promlčí a řešení rozpočtu armády nepřinese.
- Považujete ministryní financí zmíněnou neformální dohodu s ministrem obrany za dostatečnou garanci toho, že Ministerstvo obrany dostane slíbené peníze zpět?
Má odpověď bude možná tvrdá, ale vychází ze zkušeností, které z prohlášení ministrů této vlády všichni máme. Jsem již skeptický ke slibům pana premiéra i ministryně financí směrem k rozpočtu armády. Bohužel se stává běžným, že garancí nejsou ani oficiální vládní vyjádření. Zároveň moc nechápu význam neoficiální dohody. Bavíme se přece o bezpečnosti České republiky a několikamiliardové díře v rozpočtu naší armády. Zde bych očekával dohodu obou resortů, tiskovou konferenci vlády a prohlášení o vrácení peněz do rozpočtu Ministerstva obrany. Jestli vláda peníze nemá, ať tedy zazní reálný stav věci a plán, jak se bude postupovat. Tyto "vojenské manévry" jsou nedůstojné směrem k našim vojákům a nezodpovědné k bezpečnosti České republiky.
Psali jsme
Člen sněmovního Výboru pro obranu Jan Bartošek (KDU-ČSL) podobně jako předsedkyně výboru Jana Černochová nebo poslanec Karel Krejza postup vlády ve věci...
- Myslíte, že kdyby se vrácení peněz dále posouvalo v čase, jako jsme to viděli dosud opakovaně, bude tento závazek politicky na konci roku vymahatelný, když bude po volbách a ani jeden z ministrů už nemusí být na svém místě?
Osobně bych tuto politickou odpovědnost posunul o pár měsíců dopředu, a to právě k volbám. Hnutí ANO má v držení resort financí i obrany již několik let a konkrétně na Ministerstvu obrany můžeme počítat roky, kdy se tento úřad nepohnul. Jestli se z pohledu všech ministrů obrany za hnutí ANO něco podařilo, tak škrtáním v rozpočtu obrany je vše jinak a pro vojáky to bude mít nemalé následky. Na celé této kauze můžeme vidět, jak vláda hospodaří, jakou váhu má slovo ministrů a premiéra, jak vláda přistupuje k bezpečnostním a ozbrojeným složkám a co jsou dnes vojáci, mohou být zítra policisté nebo hasiči.
Pevně věřím, že se peníze do rozpočtu resortu obrany navrátí co nejdříve, a že si v blížících se volbách budeme moci rozhodnout, že takovou "vládu odborníků" již nechceme.
Psali jsme
Člen Výboru pro obranu Karel Krejza (ODS) pro Security magazín ostře odsoudil nesplnění vládního slibu vrátit do rozpočtu Ministerstva obrany deset miliard...
- Ministr Metnar je už od podzimu v permanentním stavu ohlášené podmíněné rezignace. Věříte, že opravdu nastane situace, že buď bude mít MO peníze na účtu do konce března, nebo Lubomír Metnar skončí?
Toto je tragikomická situace a asi ani pan ministr Metnar netušil, kam může zajít spolupráce s komunisty. Chtěl použít silné gesto pro udržení peněz v rozpočtu resortu, ale bohužel jeho slovo na vládě už takovou váhu nemá, jinak by argumentoval u premiéra i ministryně financí, že škrtat v armádním rozpočtu se nám může velmi prodražit. Zároveň tím hazardujeme s bezpečností České republiky a ochotou vojáků vykonávat svou práci, a to především díky tomu, že nebudou peníze na jejich platy, na odpovídající výzbroj a výstroj. Ale abych odpověděl, nevěřím, že pan ministr Metnar odejde, bylo to jen další prázdné vládní gesto, které se promlčí a řešení rozpočtu armády nepřinese.
Tagy