Poslanec Horák: Situaci jednoznačně eskaluje ruská strana. Dodávky vojenského materiálu v rámci mezinárodních pravidel nejsou problém

Poslanec Horák: Situaci jednoznačně eskaluje ruská strana. Dodávky vojenského materiálu v rámci mezinárodních pravidel nejsou problém
Autor fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny; CC BY 4.0|Popisek: Tanky T-64 a letouny Su-27 ukrajinské armády
24 / 01 / 2022, 13:00

Položili jsme poslancům Výboru pro obranu otázky týkající se situace rusko-ukrajinského konfliktu a konfliktu mezi Ruskem a NATO. Mezi prvním odpověděl Jiří Horák, poslanec KDU-ČSL a starosta Bučovic. Ve své odpovědi říká: "Tím, kdo expanduje do okolních států, je Rusko, nikoliv NATO. Rusové permanentně mluví o tom, že nechtějí, aby se NATO rozšířilo na východ, ale položme si otázku: Co kdyby pobaltské státy nebyly v NATO? Existovaly by ještě v takové podobě, v jaké je nyní známe?" Odhadovat další vývoj považuje za obtížné, ale pokud hrozí otevřené nepřátelství, bude podle jeho názoru vyprovokované Ruskem. Ukrajina útok na Rusko nepřipravuje.

  • Generální tajemník Jens Stoltenberg uvedl, že NATO ve věci případného členství Ukrajiny v Alianci Rusku ustupovat nebude, a pokud Rusko provede invazi na ukrajinské území, "draze zaplatí". Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mluví o ztrátě trpělivosti a jednání s USA, NATO a OSCE označil za neúspěšná. Co podle Vás znamená výraz "draze zaplatí", a co by znamenat v krajním případě ruské invaze na Ukrajinu měl?

V tuto chvíli nejsem úplně schopný interpretovat, co Jens Stoltenberg míní výrazem "draze zaplatí". Myslím si, že při nejmenším by USA a spojenci reagovali velmi radikálními sankcemi, které by ruskou ekonomiku silně poškodily. Je potřeba si uvědomit, že Rusko nemá ekonomický potenciál na vleklý a závažný konflikt s USA a Západem, protože ruské hospodářství je v katastrofálním stavu. Každý kdo byl na ruském maloměstě nebo venkově ví, jaká je realita Ruska. Takže konflikt v podobě konvenční války si dle mého názoru Rusko nyní nemůže dovolit. Případná odveta spojenců, byť by se jednalo pouze o ekonomické sankce, by měla pro Rusko dramatické dopady a potenciálně by mohla i ohrozit současný režim.

  • Je na vině v současné eskalující situaci svými kroky a výroky spíše Rusko, nebo Aliance?

Co se týče eskalace, tak situaci jednoznačně eskaluje ruská strana. Nesmíme zapomenout, že ruští vojáci již obsadili oblasti Donbasu a Krymu. Je potřeba si také uvědomit, a to souvisí také s ekonomikou Ruska, že Rusko permanentně vytváří u svého obyvatelstva propagandu, která tvrdí, že Západ, Ukrajina, USA, NATO, Polsko chtějí zaútočit na Rusko a zničit ho a že se jedná o revizi 2. světové války atd. Permanentně tak vytváří u svého obyvatelstva strach a napětí právě z toho důvodu, aby ruské obyvatelstvo nevěnovalo pozornost stavu ruského hospodářství. Když sledujete veřejné debaty v Rusku nebo vyjadřování ruské vlády, tak nesměřují k budoucnosti, ale permanentně se omílají klišé o ohrožení ze Západu a neustálým tématem je 2. světová válka. Hlavním tématem není blahobyt občanů nebo rozvoj země, ale neustále potřebují vytvářet dojem ohrožení, aby mobilizovali ruské obyvatelstvo a do značné míry se jim to daří.

Rusové jako lidé jsou velmi přátelští, což jsem poznal na vlastní kůži, nicméně vládní propaganda na ně působí a oni se opravdu bojí Západu. Nicméně tím, kdo expanduje do okolních států, je Rusko, nikoliv NATO. Rusové permanentně mluví o tom, že nechtějí, aby se NATO rozšířilo na východ, ale položme si otázku: Co kdyby pobaltské státy nebyly v NATO? Existovaly by ještě v takové podobě, v jaké je nyní známe? Nepřišli by zelení mužici například do východního Lotyšska, kde je veliká ruská menšina? Dle mého názoru NATO zajišťuje bezpečnost těchto států. Možná kdyby Rusové neeskalovali napětí a neměli permanentně tendence se vměšovat do záležitostí okolních států, tak by nebyla taková snaha okolních států vstupovat do NATO. Tyto státy mají jasnou historickou, ale i současnou zkušenost, která je k tomu vede.

  • Ve středu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předloží vládě návrh na dodávky české dělostřelecké munice na Ukrajinu. Podporujete takový záměr? Mají takové dodávky potenciál konflikt eskalovat?

Myslím si, že v principu by dodávka vojenského materiálu neměla být problém, probíhá-li v rámci platných mezinárodních pravidel. Co se týče eskalace násilí, tak je zřejmé, a to nejen z pohledu geopolitického, ale i podle selského rozumu, že Ukrajina nepřipravuje útok na Rusko. Jestli hrozí konflikt, tak vyprovokovaný Ruskem.

  • Je podle Vás pravděpodobnost ruské invaze na ukrajinské území vysoká?

Je nutné si uvědomit, že Rusko již obsadilo ukrajinské území, nikoliv naopak. Předvídat možnou budoucí agresi Ruska není jednoduché, před rokem 2014 by nás ani nenapadlo, že Rusko obsadí Krym. Já osobně se domnívám, že Rusko nezaútočí konvenčním způsobem na Ukrajinu, a to zejména z toho důvodu, že si to nemůže z ekonomického důvodu dovolit. Rusko je ve velmi špatné hospodářské situaci a případný vleklejší vojenský konflikt a následné ekonomické sankce by pro Rusko byly velice nepříjemné. Z historie ovšem víme, že je možné naprosto všechno, takže vyloučit se samozřejmě nedá vůbec nic. Západní politici stejně tak nepředpokládali další agrese Německa ve 30. letech a čekali, že jim bude stačit Rakousko a české pohraničí, ale velice se mýlili. Takže předvídat nyní další vývoj je velice obtížné, ale myslím si, že to nyní Rusové nebudou chtít riskovat.

Tagy článku