Poslanec Jan Řehounek – spolupráce s českým průmyslem a podpora výzkumu (Future Forces Forum)

Poslanec Jan Řehounek – spolupráce s českým průmyslem a podpora výzkumu (Future Forces Forum)
18 / 10 / 2018, 15:00

Poslanec Jan Řehounek (ANO), předseda podvýboru pro akvizice Ministerstva obrany, obchod s vojenským materiálem a inovace AČR, v rozhovoru pro Security Magazín během veletrhu Future Forces Forum 2018 ocenil úspěch českých výsadkářů, kteří dopadli pachatele srpnového útoku v Afghánistánu. Je rád, že během úvodních řečí zazněl zájem o spolupráci ministerstva obrany a generálního štábu s českými firmami. Lituje nepřítomnost některých firem, jejichž prezentace mu na veletrhu chybí. A v podpoře výzkumu moderních technologií v oblasti obrany spatřuje klíčový prvek, na který se jeho podvýbor zaměří.

  • Pane poslanče, musím začít zprávou dne: prostějovští výsadkáři dnes dopadli a zneškodnili a zajali jednoho z řad spolupachatlů atentátu na české vojáky letos v srpnu, co na to říkáte?

Já jsem rád, že tahle informace se dostala na veřejnost, protože si myslím, že se nemáme za co stydět. Jsem rád, že to co zaznělo před několika měsíci od náčelníka generálního štábu, že to bude chtít řešit, že se to potvrdilo, že to nezapadlo. Na druhou stranu nejsem obecně zastáncem nějakých vyřizování účtů, ale myslím si, že to je jasný signál pro naše vojáky, že opravdu se armáda o ně stará.

  • Jsme na Future Forces Foru, co vás na něm zaujalo, co se vám tady líbí?

Rezonují tady dvě hlavní věci. Jedna je obecně bezpečnostní situace, druhá je výrazné zapojení českých firem do obrany a vyzbrojování české armády, do obrany státu. Za obě věci jsem rád, protože ta bezpečnostní situace obecně není ideální, a jako dlouhodobý podporovatel českých firem jsem rád, že tady z úst ministra obrany i náčelníka generálního štábu zaznívá to, že mají zájem spolupracovat s českými firmami.

  • My jsme o tom psali v rozhovoru s vámi v Security Magazínu, co říkáte na české expozice tady na Future Forces Foru?

Zatím jsem neměl možnost si projít všechny. Jsem poslancem za Pardubický kraj, takže jsem začal v pardubických firmách a jsem rád, že se tady ty firmy prezentují. Na druhou stranu jsou značky, které tady nevidím, a myslím si, že je škoda, že některé domácí firmy se tady neprezentují, protože to je ideální fórum, kde by se mohly prezentovat nejen státní správě a Armádě České republiky, ale samozřejmě i potenciálním klientům ze zahraničí.

Psali jsme: Exkluzivní rozhovor s předsedou podvýboru pro akvizice AČR: Proč kupovat technologie ze Švédska a ne od českých firem?

  • Evropská unie v roce 2021 zprovozní podporu vysokým školám pro výzkum v oblasti obrany. Vy jste předseda klíčového podvýboru pro akvizice Ministerstva obrany, budete se této problematice věnovat a budete to podporovat?

Určitě. Myslím si, že vždy bude potřeba takové to tvrdé železo a lidská síla, ale samozřejmě tak, jak jde vývoj technologií dále, je jasné, že je třeba se zaměřit i na tuto problematiku, a bude to určitě jedna z klíčových věcí, na které se náš podvýbor zaměří.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace