Poslanec Krejza: Armáda byla v minulosti podceňovaná a podfinancovaná. Je třeba ji posílit. Unifikace výzbroje a výstroje je naprosto logický požadavek

Poslanec Krejza: Armáda byla v minulosti podceňovaná a podfinancovaná. Je třeba ji posílit. Unifikace výzbroje a výstroje je naprosto logický požadavek
Autor fotografie: redakce
08 / 06 / 2023, 12:00

Během prvního dne letošního veletrhu IDET 2023 v Brně na stánek Security Magazínu přišel kromě dalších hostů také poslanec a člen Výboru pro obranu Karel Krejza (ODS). Zeptali jsme se ho, v čem spatřuje význam veletrhu IDET, jakou roli by měl hrát český obranný průmysl v obranyschopnosti České republiky, a zda nejen v kontextu války na Ukrajině souhlasí s požadavkem na posílení ozbrojených sil České republiky: "Personálně armádu posílit bylo dlouhodobým cílem, dlouhodobou strategií. A to se nebavíme o přezbrojení, to už je dnes samozřejmá věc, byť to je dlouhý proces," říká poslanec Krejza.

video: youtube

Máme 30. výročí veletrhu IDET, současně jsme si letos připomněli 30. výročí vzniku Armády České republiky, v čem spatřujete význam veletrhu v těch uplynulých desetiletích?

Veletrhům v dnešní době popularita neroste. To je známá věc. Ale tady je vidět, že ten zájem je. Je to samozřejmě menší, komornější veletrh, výrobců a techniky není tolik jako u běžných komerčních záležitostí. Ale je to prostor pro to vidět ty věci, potkat se, vydiskutovat, je to na jednom místě, stihne se toho za tři dny více než při cestě přes půl Evropy, možná světa, takže význam to určitě má.

Tématem číslo jedna je a bohužel ještě zřejmě nějakou dobu bude válka na Ukrajině. V rámci toho se diskutuje kapacita obranné průmyslu. Jakou roli by měl hrát český obranný průmysl v obranyschopnosti České republiky?

My se musíme spoléhat na spolupráci s ostatními členskými státy NATO. To je jednoznačná věc. Na druhou stranu by ty kapacity měly růst. Tento segment byl dlouhodobě podfinancováván, podceňován. Je třeba ty kapacity navyšovat, máme tady mnoho schopných výrobců, máme tady mnoho produktů, které jsou ve světě konkurenceschopné, a tam je potřeba to kultivovat, nevyrábět každou hloupost, ale soustředit se na to, co umíme a v čem jsme dobří, a v tom kapacity navyšovat. Je to i pro naše spojence, a jedině takto se můžeme v tomto zvláštním období cítit bezpečněji. Pro mě tedy překvapivě.

S tím, jak říkáte zvláštním období, souvisí otázka posílení ozbrojených sil České republiky, posílení mobilizačního potenciálu. Souhlasíte s posílením armády, případně jaké předpoklady by musely být naplněny, aby to proběhlo efektivně?

Personálně armádu posílit bylo dlouhodobým cílem, dlouhodobou strategií. A to se nebavíme o přezbrojení, to už je dnes samozřejmá věc, byť to je dlouhý proces. Ta armáda byla, jak jsem říkal, podceňovaná, podfinancovaná, je třeba ji posílit. Je třeba se spoléhat především na profesionální armádu. To rozhodně. Ale zájem o Aktivní zálohy je také. A bohužel ten nácvik mobilizace, který tady proběhl, vzbudil velký rozruch, až překvapivě velký, ale i to je potřeba zvládat. Já věřím a všichni doufáme, že nic takového nebude potřeba.

Ale když se vrátím k tomu posílení armády, není to jenom o tom dát vojákovi nějakou slušnou výplatu a vycvičit ho se zbraní. Možná už by se to mohlo pojmout trošku šířeji. Dát mu i možnost kvalitního života. Pokusit se najít mu bydlení a další doprovodné benefity, tak jak to velké firmy ve světě i u nás již nabízejí. Nejen výplata, ale zabývat se i vojákovým životem komplexně.

Toto se samozřejmě týká, jak jste řekl, především profesionální armády. Podmínky pro službu Aktivních záloh se také vláda snaží zatraktivňovat. Když se budeme bavit o posílení ozbrojených sil, nejde jen o profesionální armádu, Aktivní zálohu, ale také o vytvoření nějaké spolehlivé mobilizační rezervy. A ruku v ruce s tím se nabízí otázka výzbroje a výstroje. Souhlasil byste s tím, že tyhle tři úrovně by měly mít co možná společnou výzbroj, a návazně na to z hlediska soběstačnosti a bezpečnosti dodávek aby ta výzbroj a výstroj byla dodávaná, pokud to je jen trochu možné, domácím obranným průmyslem?

Já myslím, že odpověď není třeba hledat, je zcela zjevná. Pokud něco vyrábím doma, vyrábím to naší firmou, pod českou jurisdikcí, tak ta dostupnost, pak nehrozí závislost na cizích dodávkách. Takže to má logiku. Máte stejnou logistiku, máte pro různé složky stejný výcvik, takže unifikace výzbroje a výstroje dává naprostou logiku. A teď nemluvím o nějakých speciálních silách, ale pro ten základ ozbrojených sil bych určitě české výrobce podpořil. Munic i zbraní. A máme je tady a myslím, že velmi kvalitní. Takže tam by problém být neměl.

My jsme nyní v zahajovacím dnu letošního IDETu, už jste měl možnost si expozici prohlédnout? Zaujalo Vás něco specifického?

Upřímně, ještě jsem to neoběhl. Nedovolil bych si něco vypíchnout, asi by to ani ode mě nebylo fér.

Možná můžeme upozornit na obsáhlou prezentaci Ministerstva obrany.

To můžeme, ano, ta by měla zaujmout.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.