Poslanec Krejza interpeloval Babiše kvůli nákupu děl, jde mu o zapojení českého průmyslu. Požadujeme po Francouzích maximum, ujišťuje premiér

Poslanec Krejza interpeloval Babiše kvůli nákupu děl, jde mu o zapojení českého průmyslu. Požadujeme po Francouzích maximum, ujišťuje premiér
24 / 10 / 2020, 13:00

Poslanec Karel Krejza se obrátil na předsedu vlády Andreje Babiše ve věci zapojení českého průmyslu v rámci veřejné zakázky akvizice děl ráže 155 mm NATO. Zapojení českého obranného průmyslu do strategických zakázek Ministerstva obrany je v současné době podle poslance klíčové. Za zásadní označuje také vyjednat výrobu munice v České republice. Premiér potvrdil, že vláda vyjednává maximum možných podmínek.

"Jedním ze základních požadavků stanovených zadavatelem je 40% zapojení českého průmyslu do této veřejné zakázky. Zapojení českého průmyslu je požadováno při výrobě samotného děla, nejen jeho podvozkové části, ale i palebného prostředku. Cílem Ministerstva obrany ČR je získat maximální možné zapojení domácího průmyslu při samotné výrobě děl," napsal v odpovědi premiér Babiš.

Potvrdil tím explicitně zájem České republiky o 40% zapojení českého průmyslu přímo do prvotní dodávky, s tím, že je dále požadováno také zapojení do servisu děl v rámci životního cyklu a při výrobě munice, a to v obou jejích částech, tedy v prachové náplni i samotné střele. Takový požadavek je logický a zopakovali ho námi oslovení poslanci Výboru pro obranu. Bude vyžadovat certifikaci české munice ze strany francouzského dodavatele děl.

"Cílem Ministerstva obrany ČR je získat schopnost servisu, oprav děl a výroby munice na teritoriu České republiky domácím průmyslem, což je legitimním bezpečnostním zájmem státu," uvedl dále v odpovědi Andrej Babiš a dodal, že probíhají s francouzským partnerem intenzívní jednání jak ze strany MO, tak českých společností.

Takové silné premiérovo prohlášení je v celé zakázce klíčové zejména proto, že to byl Andrej Babiš, kdo ve Francii nákup těchto zbraní předjednal, a právě premiér má také rozhodující slovo, pokud by měla zakázka dojít do nevyhovujícího stavu, aby akvizici probíhající v režimu vláda-vláda zastavil. Jeho postoj je tedy z tohoto hlediska důležitější než proklamace Ministerstva obrany, jehož úkolem je nákup děl zprocesovat, ale samo o sobě nemůže případně rozhodnout o jeho zastavení v případě, že požadavkům české strany nebude dodavatel schopen plně vyhovět.

"Francouzská strana byla několikrát Ministerstvem obrany ČR důrazně upozorněna, že zapojení českého obranného průmyslu ve všech oblastech je prioritou v rámci této veřejné zakázky. Francouzská strana v rámci jednání potvrdila, že jedná s několika českými společnostmi se společným cílem uzavřít subdodavatelské smlouvy," ujistil premiér ve své odpovědi poslanci Krejzovi. Výraz "několikrát důrazně upozorněna" naznačuje, že jednání nejsou jednoduchá, a tím spíše celý proces vyžaduje pozornost nejen vlády, ale také kontrolu ze strany poslanců a obecně veřejnosti.

Tagy článku