Poslanec Lipavský: Vláda se ohledně vrácení prostředků na obranu trapně vymlouvá. Metnar jedná na pokyn premiéra

Poslanec Lipavský: Vláda se ohledně vrácení prostředků na obranu trapně vymlouvá. Metnar jedná na pokyn premiéra
Autor: CC BY-SA 2.0|Popisek: Jan Lipavský
28 / 01 / 2021, 13:00

Také místopředseda Výboru pro obranu Jan Lipavský (Piráti) má vládní tanečky kolem obranného rozpočtu za "trapné výmluvy". Připomíná, že jeho strana nabízí vládě o protiepidemických opatřeních jednání, ale Andrej Babiš si za partnera vybral KSČM. Důsledkem je, že vyhověl komunistickému požadavku krátit rozpočet Ministerstva obrany o deset miliard, a neochota peníze armádě přes mnohačetné sliby vrátit.

  • Považujete důvody pro odsunutí rozhodnutí o vrácení 10 miliard do rozpočtu Ministerstva obrany důvěryhodné? Je postup vlády Andreje Babiše možné číst jako snahu nenahněvat si KSČM, jejíž poslance vláda potřebuje k prosazení například prodloužení nouzového stavu?

Důvody odsunutí rozhodnutí považuji za trapnou výmluvu. Co se týče motivace premiéra, Piráti opakovaně nabízí jednání o protiepidemických opatření i ve vztahu k nouzovému vztahu, ale Andrej Babiš si za partnera vybírá KSČM. To se pak logicky propíše i do vládních kroků v jiných oblastech.

  • Myslíte, že ministr Metnar mohl učinit opatření, aby mohlo být vrácení 10 miliard projednáno i bez jeho přítomnosti? Čím si vysvětlujete to, že Ministerstvo obrany k celé záležitosti dosud nevydalo žádné prohlášení?

Ano, mohl, osobně se domnívám, že ministr Metnar jedná na pokyn premiéra.


Jan Lipavský reprezentuje ve Výboru pro obranu Piráty. V průběhu volebního období zaujímal k obecným otázkám obranného rozpočtu poněkud konstruktivnější postoj než někteří další členové této strany. Připomeňme kauzu z roku 2019 a velké diskuse o potřebě dosáhnout 2 % HDP výdajů na obranu, kterou Piráti odmítali. Jan Lipavský tehdy připustil potřebu minimálně 1,4% střednědobého cíle, který prosazovala vláda, a to s odkazem na zhoršující se bezpečnostní situaci ve světě. Ta se od té doby zcela jistě nezlepšila - naopak probíhající pandemie a reakce na ni přinášejí nová rizika. V tomto ohledu tedy pirátská kritika vládního postupu ve věci snížení plánovaného obranného rozpočtu formulovaná Janem Lipavským nepřekvapí.


Aktualizace: Včerejší mimořádná schůze vláda schválila přesun 5 miliard korun z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Dalších 5 miliard korun, která má ještě ministerstvo obrany dostat, má být přesunuto do jeho rozpočtu v únoru, prohlásil premiér Andrej Babiš.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace