Poslanec Liška: Satanovského vystoupení naznačuje, že si Rusko stále dělá mocenské nároky na země ve svém okolí

Poslanec Liška: Satanovského vystoupení naznačuje, že si Rusko stále dělá mocenské nároky na země ve svém okolí
Autor: A.Savin; CC BY-SA 3.0|Popisek: Jevgenij "Armagedonyč" Satanovskij
02 / 02 / 2022, 11:00

I na ruské poměry poněkud excentrický politolog, ale také člen tzv. veřejné rady ministerstva obrany Jevgenij Satanovskij v neděli v televizní talkshow uvedl, že úkolem Ruska je, aby z Evropy, Jižní Koreje a Japonska zmizely americké základny. Úkol, který své zemi odborník přezdívaný pro své dřívější výroky "Armagedonyč" udělil, se zdá být poněkud ambiciózním.

video: youtube

Již v dubnu 2019 se dopustil Satanovskij následujícího výroku: "Mluvím o všech formách eliminace, nejen o mírových metodách a vyjednávání... Protože pokud vám soused řekne, že vás zastřelí, a vytáhne pušku a náboje, bylo by krajně podivné čekat, až vás a vaši rodinu zastřelí... Budeme nuceni zničit všechny zdroje ohrožení naší existence." Pro nejen dnešní Rusko jde o dobrou ilustraci jeho typického uvažování. Nikdo ho nenapadl, nikdo ho nenapadá. Nikdo ho neohrožuje, nikdo si z něj nic vojenskou silou brát nechce. Naopak, Gruzie nebo Ukrajina jsou příkladem, kdy Rusko neváhalo po svém výkladu situace použít svou vojenskou sílu na území nezávislého sousedního státu. Stejně tak nyní. Sto tisíc vojáků bojových jednotek na hranicích nesoustřeďuje Ukrajina nebo zlé NATO.

V aktuálním nedělním pořadu se zamýšlel mj. nad problémem, že vojenské základny lze zlikvidovat vojenskou silou, ale civilní oblasti a města že by samozřejmě hodné Rusko ušetřilo. Doslova řekl: "Vaše muzea jsou pro nás důležitá národní hodnota." Nejen tento výrok bezmála stačí k tomu, abychom vystoupení zařadili mezi poměrně zdařilý pokus o stand-up comedy. Skutečnost paroduje sama sebe lépe, než by svedl nejnadanější satirik. Pamětníkům se vybaví jeden z dílů České sody. Jenže Satanovskij skutečně je členem "veřejné rady při Ministerstvu obrany Ruské federace".

video: youtube

To je mimochodem instituce, která žádala ruského ministra obrany, aby se v souvislosti s odstraněním dejvické sochy maršála Koněva zasadil o přejmenování moskevské stanice metra Pražská na Koněvovu. Radě předsedá od roku 2013 Pavel Gusev, člověk na ukrajinském sankčním seznamu a Putinův blízký spolupracovník. Veřejná rada při Ministerstvu obrany Ruské federace byla zřízena v prosinci 2006 rozkazem ministra obrany Ivanova podle dekretu prezidenta Putina. Jejími oficiálními úkoly má být co nejvíce zohlednit zájmy společnosti při tvorbě a realizaci obranné politiky státu, vytvořit skutečnou civilní kontrolu nad armádou a oživit vysokou prestiž vojenské služby. Obecné řízení rady vykonává osobně prezident Putin. Rada je poradním orgánem, jehož rozhodnutí mají čistě doporučující charakter. Její složení schvaluje ministr obrany. Armagedonyč Satanovskij, prezident Ústavu blízkovýchodních studií, ruský orientalista a ekonom, je v rámci rady členem Komise pro obranné a bezpečnostní studie.

"Vystoupení p. Satanovského bohužel naznačuje, že své 700 let trvající mocenské choutky ovládat vše kolem sebe, Rusko zřejmě neopouští, stále si dělá mocenský nárok na země ve svém okolí a ve světle našich zkušeností ze srpna 1968, je třeba mít se velmi na pozoru," okomentoval pro Security Magazín Stanovského výrok poslanec STAN a člen sněmovního Výboru pro obranu Petr Liška. "Ztotožňuji se s přístupem Vlády ČR, kterým podporujeme Ukrajinu a účastníme se mezinárodních jednání. Přednost má samozřejmě diplomatické řešení, ale musíme být připraveni i na další scénáře. Je nutné odradit Rusko od vojenské agrese a k tomu bych viděl jako nezbytné směřovat kroky. Odhaduji, že riziko je vysoké, ale také, že se podaří eskalaci předejít, právě díky krokům, které od očekávané agrese Rusko odradí. Mezi odrazující kroky patří i poskytnutí munice, jejíž darování Ukrajině Vláda ČR schválila. Další podporu bude vláda ČR určitě koordinovat s evropskými spojenci a NATO. Za mě osobně je na místě, pokud o to ukrajinská strana projeví zájem, poskytnout i další pomoc a to takovou, která povede k eliminaci rizika otevřeného konfliktu."

Zdroj: memri.org; wikipedia.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace