Autor fotografie: foto: Milan Nykodym, CC BY-SA 2.0|Popisek: JAS 39C Gripen 211. taktické letky Vzdušných sil AČR
Na dnešní zprávu Českého rozhlasu, že v únoru míří do USA vyjednávací tým vedený vrchní ředitelkou ekonomické sekce MO Blankou Cupákovou, aby pokračoval v jednání o pořízení letounů F-35, reagoval na Twitteru místopředseda výboru pro obranu Pavel Růžička (za ANO). Téma taktického letectva, a tedy zmíněné akvizice, bylo otevřeno během čtvrtečního jednání výboru pro obranu, ovšem jako veřejnosti uzavřený bod. Podle poslance Růžičky zástupci ministerstva potvrdili český zájem o provozování letounů Gripen nejméně do roku 2035, o čemž budou jednat se švédskou stranou. Letectvo by tak mělo využívat několik let paralelně dvě platformy: JAS 39 Gripen a F-35A Lightning II.
Podle vedoucí ministerského vyjednávacího týmu Blanky Cupákové probíhají jednání s Američany každých čtrnáct dní prostřednictvím videokonferencí. "Jsou to otázky výcviku, servisu, oprav, údržby, průmyslové spolupráce, zejména podílu naší čáslavské základny. Řeší se, jak se bude podílet na těchto věcech z hlediska průmyslové spolupráce třeba náš státní podnik LOM," řekla iRozhlasu.
V současnosti provozované letouny Gripen budou v AČR létat podle současné smlouvy do roku 2027, a lze využít opce a prodloužit jejich službu do roku 2029. Současně také má v letošním roce proběhnout jejich modernizace. Armáda v době, kdy se o F-35 ještě vůbec neuvažovalo, ve svém modernizačním záměru z roku 2018 napsala: "Do roku 2025 budou pro letouny JAS 39 Gripen integrovány nové typy protiletadlových řízených střel krátkého i středního dosahu pro letoun. Bude navýšena schopnost podpory pozemních sil v ničení pozemních cílů za všech povětrnostních podmínek ve dne i v noci, zavedením GPS naváděné letecké munice."
Znamenalo by to modernizovat stroje, které by následně do dvou až čtyř let ve výzbroji letectva skončily. Podle sdělení místopředsedy výboru Růžičky ale budou, v případě úspěšného jednání se švédskou stranou, Gripeny létat v českém letectvu nejméně do roku 2035, a v případě úspěchu vyjednávání o pořízení F-35 paralelně s touto platformou. Růžička ve svém vyjádření pro SM připomněl svá dřívější slova o tom, že by bylo nelogické a nehospodárné, kdyby měly letouny, které jsou v polovině svého životního cyklu, s nimiž má armáda bohaté zkušenosti a jsou plně zavedené, ve službě skončit, a že je třeba se švédskou stranou o budoucnosti taktického letectva jednat.
V červenci v rozhovoru pro SM uvedl: "Ale ještě k letounům F-35: já si osobně myslím, že k realizaci nákupu ve finále nedojde, že se česká vláda s tou americkou nedomluví. Problémem bude dlouhý termín dodání, který nám nebude vyhovovat. Je to ztráta času. A je tu další problém: jestliže v Evropě budeme mít 300 letounů F-35, a dojde k nějaké závadě, poruše, a těch 300 strojů bude uzemněno, kdo pak bude střežit vzdušný prostor v Evropě?"
Ministerstvo má podle informace, která zazněla na výboru, zájem jednat o možnosti, kterou zmínil na konci loňského června švédský velvyslanec Frederik Jörgensen. Šlo o nabídku bezplatného převodu stávajících čtrnácti letounů Gripen verzí C a D. "Česká republika žádnou oficiální nabídku ze Švédska nedostala a já tady skutečně nebudu naskakovat na to, co vyhlásí někde velvyslanec Švédského království v médiích," uvedla 30. června ministryně Černochová. A vláda 21. července oznámila, že pověřuje Ministerstvo obrany vyjednáváním o nákupu letounů Lockheed Martin F-35 Lightning II.
Během pátečního jednání na americké základně Ramstein v Německu, kde Kontaktní obranná skupina jednala o další vojenské pomoci bránící se Ukrajině, jednala podle tiskové zprávy ministerstva obrany Jana Černochová se svým švédským protějškem Palem Jonsonem. "Hlavním tématem bylo zejména pořízení pásových bojových vozidel pěchoty a budoucnost českého stíhacího letectva." Šlo-li o jednání o prodloužení služby Gripenů do roku 2029, nebo dokonce za rok 2029, případně o nějakou formu řešení, které v létě naznačil velvyslanec Jörgensen, zatím nevíme, nicméně ve hře je nepochybně obava, aby v České republice nedošlo při přezbrojování taktického letectva k podobné situaci jako na Slovensku, jehož vzdušný prostor v době, kdy slovenské ozbrojené síly čekají na dodávku letounů F-16, střeží polské a české letectvo.
Zdroj: Ministerstvo obrany, iRozhlas, Twitter