Poslanec Růžička k výstupu komunisty Filipa: Předvedl lobbing na klíč ve prospěch Omnipolu. Ruský vliv je ohrožení, bezpečnostní služby to musí monitorovat

Poslanec Růžička k výstupu komunisty Filipa: Předvedl lobbing na klíč ve prospěch Omnipolu. Ruský vliv je ohrožení, bezpečnostní služby to musí monitorovat
Autor fotografie: Facebook poslance Pavla Růžičky|Popisek: Pavel Růžička
05 / 03 / 2021, 08:30


Vládní poslanec Pavel Růžička (ANO) považuje vystoupení předsedy komunistické strany Vojtěcha Filipa za přímý lobbing ve prospěch Omnipolu. Odmítá, že by podpora exportu ze strany ministerstva obrany, které řídí Lubomír Metnar, byla nedostatečná. Ruský vliv ve společnosti AERO Vodochody považuje za ohrožení, kterému se musí věnovat bezpečnostní služby.

Pane poslanče, místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip osočil ministra Metnara za ANO, že nedostatečně podporuje český zbojní průmysl. Jako příklad uvedl společnost AERO Vodochody, kterou ministerstvo údajně nedostatečně podporuje. Co si o tom myslíte?

Je to absolutní nesmysl. Ministerstvo velmi dobře rozumí tomu, že export český zbrojních výrobků je klíčový úkol. Zejména v dneska v době covidu je firmám potřeba dát maximální podporu. Zrovna minulý měsíc nastartoval ministr Metnar Agenturu pro mezivládní obrannou spolupráci, která se zbrojním vývozem bude pomáhat.

Místopředseda Filip kritizoval zejména to, že se AERU nevyplácejí zálohy za dodání letounu L-39NG?

Já nevím, který lobbista mu tohle psal, ale místopředseda Filip je evidentně úplně vedle. Zálohy se logicky můžou vyplácet až v momentě, kdy je podepsaná smlouva na dodávku. Ten letoun není ještě certifikován a nemůže ani létat pro českou armádu. Vláda nákup tohoto letounu odmítla. Nyní se naopak připravuje levnější varianta než nákup těchto strojů. Přijde mi, že to tohle je boj za jeden konkrétní zájem soukromé firmy. Nikoli konstruktivní snaha pomoci českému zbrojnímu průmyslu.

Jak se na tuto komunistickou kritiku díváte ve světle toho, že jsou to právě komunisté, kteří nejvíce bojují za snížení rozpočtu armády?

Úplně z toho čiší ta účelovost. Komunisti kritizují výdaje na armádu, kde můžou. Podle mě tyhle jejich nápady reálně ohrožují obranyschopnost České republiky. A pak tu z ničeho nic vyleze šéf jejich strany a začne horovat za přednostní finanční toky pro jednu konkrétní firmu. To je profesionální lobbing na klíč ve prospěch Omnipolu.

Aero Vodochody je většině vlastněno maďarským podnikatelem Andrásem Tomborem, který je známý svými vazbami na Rusko. Myslíte, že toto může stát za podporou ze strany komunistů?

O tom nechci spekulovat. Každopádně ruský vliv na klíčovou domácí firmu je ohrožení. Pracuje se s utajovanými vojenskými technologiemi, jde o bezpečnost české armády a potažmo i NATO. Bezpečnostní služby musí vše monitorovat.  

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.