Poslanec Vích: Ministerstvo obrany tvrdí pokaždé něco jiného. BVP CV90 nakonec vyjdou možná až na 100 miliard

Poslanec Vích: Ministerstvo obrany tvrdí pokaždé něco jiného. BVP CV90 nakonec vyjdou možná až na 100 miliard
Autor fotografie: redakce|Popisek: Radovan Vích
26 / 06 / 2023, 11:00

Své odpovědi na otázky týkající se témat probíraných během 29. schůze sněmovního Výboru pro obranu nám zaslal také poslanec Radovan Vích (SPD). Vysvětlení sporů mezi ministryní obrany Janou Černochovou a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou považuje za nedostatečné. Ohledně BVP očekává napadení a zpochybnění smlouvy. „Podle všeho lze i nadále předpokládat, že MO bude obcházet pravidla hospodářské souteže,“ říká s tím, že „pro armádu by to byl velký problém, protože bychom byli opět na začátku.“

Považujete vysvětlení, které ministryně obrany a náčelník generálního štábu členům výboru na 29. schůzi ve věci svých sporů poskytli, za dostatečné a věc za uzavřenou?

Vysvětlení dostatečné nebylo. Náčelník Generálního štábu AČR Řehka odpovídal vyhýbavě, anebo se odpovědi zcela vyhnul. Je evidentní, že rozpory mezi MO a velením armády stále jsou a obavy vyvráceny nebyly. Věc tedy uzavřená není.

Ohledně akvizice BVP jste řekl, že není vše tak růžové, jak to ministryně obrany poslancům představila. V čem podle Vás spočívají hlavní problémy projektu?

Jednak se jedná o projekt, který je založen na platformně z 90. let, bez schopnosti obojživelnosti. Pokud se tak strategický a finančně náročný projekt, který je po JETE druhý největší v rámci ČR (třikrát dražší než vrtulníky Viper a Venom!) sjednává formou vláda-vláda, tak se celá akvizice prodražuje. Pokud by bylo transparentní výběrové řízení s účastí více uchazečů, tak právě konkurence vytváří tlak na snížení koncové ceny. Pokud se tedy obchází hospodářská soutěž, tak je to varováním i do budoucna.

Došlo také ke změně zadání, protože se změnila specifikace vybavení, a také se zvýšil počet z 210 na 246 kusů, a cena z 52 mld korun na 59,8 mld korun. Je vysoce pravděpodobné, že celý proces bude právně zpochybněn a napaden. Dále projekt zahrnuje inflační doložku, což je také neobvyklé, a také, že  servisní smlouva bude řešena samostatnou smlouvou. Celkově se tedy bude jednat o cenu zřejmě atakující částku 100 miliard korun a přepočteno na jednotlivý kus CV90 by to potom byla cena 400 miliónů korun za kus, včetně servisu. Zapojení domácích firem (offsety) ve smyslu podpisu konkrétních smluv je potom další nejasnou samostatnou kapitolou.

Jeden z uchazečů v tendru, společnost GDELS, se již s námitkami na MO obrátil, a možná se obrátí také na ÚOHS. Je představitelné, že by byla tato pro armádu zásadní akvizice zastavena a restartována?

Podle všeho lze i nadále předpokládat, že MO bude obcházet pravidla hospodářské souteže z důvodu "životních a strategických zájmů země." To by znamenalo precedens. Takže ano, k této situaci může dojít.

Vrchní ředitel SVA Koudelka uvedl, že inflační doložka je běžnou součástí dlouhodobých smluv a že bez ní by pořizovací cena byla rovnou navýšena o inflaci za každý rok. Přizovací cena ale byla fixována v prosinci podepsaným memorandem do konce června. Není v tom určitý protimluv?

Zahrnutí inflační doložky do kupní ceny bylo doposud neobvyklé. Nyní MO tvrdí, že to obvyklé je. Podobně hovoří i o změně specifikace, která podle MO nebyla, ale tvrdí, že se pouze upravovaly některé prvky výbavy. Od počátku byla potřeba 210 kusů a nyní najednou 246. Vůbec nevím, jak ktomuto číslu došli. Takže MO pokaždé tvrdí něco jiného a snaží se obhájit správnost svých postupů. Předpokládám, že ať již firma GDELS, anebo někdo další, se obrátí na ÚOHS a podniknou i další právní kroky vedoucí ke zpochybnění správnosti celého postupu. To by byl pro armádu velký problém, protože bychom byli opět na začátku.

Tagy článku

-->