Poslanec Vích o Metnarově žonglování s rezignací: „Myslím, že do konce března peníze armádě vráceny nebudou“

Poslanec Vích o Metnarově žonglování s rezignací: „Myslím, že do konce března peníze armádě vráceny nebudou“
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Radovan Vích (SPD)
25 / 02 / 2021, 13:00

V souvislosti s vyjádřením ministryně financí Aleny Schillerové na pondělní tiskové konferenci vlády, že Ministerstvo obrany dostane pět miliard korun zpět, až je bude potřebovat, jsme oslovili s několika dotazy členy sněmovního Výboru pro obranu. Jeho místopředseda Radovan Vích (SPD) nevěří, že budou peníze do konce března obraně vráceny, jak požaduje ministr Metnar.

  • Považujete ministryní financí zmíněnou neformální dohodu s ministrem obrany za dostatečnou garanci toho, že MO dostane slíbené peníze zpět?

Forma neformálního příslibu ještě nic negarantuje. Tato Vláda ANO, ČSSD toho již vojákům naslibovala mnoho. Chlubí se jejich prací ale jejich materiálně technické zabezpečení stále značně pokulhává.

  • Myslíte, že kdyby se vrácení peněz dále posouvalo v čase, jako jsme to viděli dosud opakovaně, bude tento závazek politicky na konci roku vymahatelný, když bude po volbách a ani jeden z ministrů už nemusí být na svém místě?

Pokud se vrácení finančních prostředků posouvá v čase, byť se úspory hledaly v provozních výdajích ministerstva a nikoliv v investicích, posouvají se zároveň i stovky všech dalších akvizičních projektů a to je prostě se špatným dopadem na vojáky. Politici se ve vládě střídají ale vojáci zůstávají. Měly se snížit ambice a úkoly pro armádu a nikoliv jim krátit rozpočet.

Pro ministerstvo obrany je pandemická krize z hlediska dlouhodobě odkládané modernizace armády pomyslným posledním hřebíkem do rakve. Na druhou stranu potřebujeme moderní a vycvičenou armádu, ale platit v této době miliardové zálohy za předraženou techniku do USA, Francie a Německa také není správným řešením. A vláda, která vzejde z podzimních voleb a zejména nový ministr obrany to nebudou mít vzhledem k 500ti miliardovému schodku státního rozpočtu vůbec lehké. Jsem zvědavý, jak si bude nový ministr obrany obhajovat ve vládě rozpočet pro rezort MO na rok 2022. Tato vláda to dělá stylem - po nás potopa.

  • Ministr Metnar je už od podzimu v permanentním stavu ohlášené podmíněné rezignace. Věříte, že opravdu nastane situace, že buď bude mít MO peníze na účtu do konce března, nebo Lubomír Metnar skončí?

Ministr Metnar nejdříve v roce 2020 prohlásil, že když se bude krátit rozpočet MO, tak rezignuje. Následně prohlásil, že 4. ledna 2021 se mají peníze po projednání ve Vládě ČR do rozpočtu Ministerstva obrany vrátit. To se do zatím stalo pouze částečně a ministr Metnar znovu potvrdil svá slova o rezignaci. Ministerstvu obrany se zatím vrátilo 5 miliard korun z 10 miliard korun a opět ministr Metnar potvrdil svá slova o rezignaci, pokud se tak nestane do konce února. Je konec února a Ministerstvu obrany stále 5 miliard v rozpočtu na rok 2021 chybí.

Nikdo ministra Metnara k rezignaci nevyzýval a jsou to jeho prohlášení. Je potřeba to vše ale vidět v mnohem širších souvislostech. Pro premiéra je vláda ANO, ČSSD závislá na podpoře KSČM a to zejména v těchto turbulentních dobách a dokud bude pro premiéra potřeba podpory KSČM ve Sněmovně klíčová, do té doby tyto peníze do rozpočtu Ministerstva obrany vráceny nebudou. Jestli to bude pouze do konce března je dnes složité odhadnout. Já si osobně myslím, že do konce března vráceny nebudou. Takže permanentní hrozba rezignace je výhradně věcí prohlášení ministra Metnara.

Tagy článku