Poslanec Vích: Tanky nedostaneme zadarmo. Servis, logistiku a munici musí zajistit český obranný průmysl. Modernizaci T-72 zastavme

Poslanec Vích: Tanky nedostaneme zadarmo. Servis, logistiku a munici musí zajistit český obranný průmysl. Modernizaci T-72 zastavme
Autor fotografie: 7th Army Training Command; CC BY 2.0|Popisek: Leopard 2A6 německého Bundeswehru
18 / 05 / 2022, 11:00

Položili jsme několik otázek poslancům sněmovního Výboru pro obranu. Zajímal nás jejich názor na diskutované pořízení německých tanků Leopard 2, s ním související otázku budoucnosti stávajících T-72M4 CZ, které procházejí modernizací, i vývoj tendru na pásová BVP. Podle poslance Radovana Vícha (SPD), v uplynulém období místopředsedy výboru je třeba v souvislosti s tanky především zodpovědět otázku zajištění servisu po dobu životního cyklu, otázku logistiky provozu a také dodávek munice. Současně s akvizicí moderních tanků je podle jeho názoru na místě zastavit probíhající modernizaci T-72M4 CZ.

  • Souhlasíte se diskutovaným záměrem přijmout darem cca 15-20 německých tanků Leopard 2A4 a dokoupit dalších cca 40 tanků v modernější variantě (zřejmě 2A7) pro přezbrojení 73. tankového praporu? Má takový záměr nějaké nevýhody, nebo alternativu?

Tento dar rozhodně není zadarmo. Oficiálně jsem nic na papíru neviděl a tak lze pouze spekulovat nad informacemi z médií. Otázkou zůstává, co bude součástí dodávky, resp. co součástí dodávky nebude. Jak to bude s učebně výcvikovou základnou, servisem po celou dobu životního cyklu, logistikou, municí, atd.? Dokud neuvidím jasná čísla, lze o výhodnosti nákupu pouze spekulovat.

  • Pokud budou touto formou pořízeny moderní německé tanky, neměl by být zastaven projekt "technického zhodnocení" tanků T-72M4 CZ prováděný VOP CZ za cca 1 miliardu korun s cílem prodloužit životnost těchto tanků do roku 2030?

Rozhodně. V takovém případě to zcela postrádá logiku a jsou to peníze vyhozené oknem.

  • Bude-li 73. prapor přezbrojen Leopardy 2, měly by být současné tanky T-72M4 CZ (a zbývající uložené T-72M) odprodány?

To si musí vyhodnotit MO. Já bych se jich zatím nezbavoval, protože je to stále tank, který může být použit v případě přípravy a povolávání záloh na vojenská cvičení anebo při uvádění vojsk do vyšších stupňů bojové pohotovosti.

  • MO dosud nezveřejnilo výstup z právní analýzy stavu zakázky na pásová BVP. Jaký další postup byste Vy považoval za optimální a jaký vývoj v této věci očekáváte?

Ministerstvo obrany členy Výboru pro obranu v této věci v podstatě neinformuje. Více informací mají v současné době novináři. Obecně - čím více nabídek, tím lépe. Je potřeba nabídky výrobců vyhodnotit a následně rozhodnout. Chování MO zatím ale spíše ukazuje, že to pro něj priorita není a spíše řeší další a další zasílání výzbroje na Ukrajinu.

  • Záhy by mělo také zaznít rozhodnutí o budoucnosti nadzvukového letectva. Dáváte osobně přednost americkému (F-35), nebo švédskému (Gripen E/F) řešení, případně proč?

Varianta 12+2 Gripenů je více než dostačující. Vše ostatní je neskutečně drahé. Nákup 24 ks F-35 potom zruinuje Koncepci výstavby AČR ve smyslu ostatních akvizic Pozemních sil.

  • MO obdrželo od České zbrojovky výzvu k náhradě škody způsobené nesprávným úředním postupem Úřadu pro ověřování jakosti (ÚSOJ) v zakázce na balistické vesty z roku 2015. Jak fungování ÚSOJ vnímáte dlouhodobě, setkal jste se v minulosti s podobnou situací?

Nesetkal. Pokud někdo pochybil, tak padni komu padni. Tohle se opakovat nesmí!

  • Podporujete vstup Finska a Švédska do NATO?

Není důležité jestli podporuji vstup do NATO států Finska a Švédska já, ale zásadní je ta skutečnost, že to nemá podporu a odmítá jejich členství další členský stát a to Turecko. Každý ať si sám odpoví na otázku, jestli lze na NATO spoléhat anebo nikoliv. Já mám v této věci jasno již dávno. Je potřeba zásadním způsobem budovat a posilovat vlastní obranné schopnosti.

Tagy článku