Poslankyně Opltová: VOP potřebuje spokojené zaměstnance. Bez toho můžete měnit vedení každý rok, výsledky se nedostaví

Poslankyně Opltová: VOP potřebuje spokojené zaměstnance. Bez toho můžete měnit vedení každý rok, výsledky se nedostaví
Autor fotografie: Michaela Opltová|Popisek: Poslankyně Michaela Opltová (STAN), členka Výboru pro obranu
14 / 12 / 2023, 06:30

Napjatá situace ve státním podniku VOP CZ, který hraje významnou úlohu ve sledované zakázce na pásová BVP CV90, přetrvává. Poslankyně Michaela Opltová (STAN), členka Výboru pro obranu, předpokládá, že má ministryně Černochová má po odvolání ředitele Špoka již představu o vhodných kandidátech na funkci ředitele.

Souhlasíte s rozhodnutím ministryně Jany Černochové odvolat ředitele státního podniku VOP CZ Marka Špoka? Jak hodnotíte podle dosavadních informací jeho výsledky ve vedení podniku?   

Dosavadní výsledky podniku VOP CZ nejsou zdaleka takové, jaké bychom si jako zástupci výboru představovali. Pokud paní ministryně ztratila důvěru v současné vedení, tak změna na pozici ředitele je naprosto logickým krokem. Nemyslím si, že by v tom byla nějaká osobní vazba, čísla hovoří jasně. 

Ministryně obrany Jana Černochová na 35. schůzi výboru uvedla, že projekt CV90 a další vyžadují ekonomicky a personálně stabilní podnik. Projekt CV90 ovšem již běží. Lze doufat ve stabilizaci podniku v žádoucím časovém horizontu? 

Doufám, že všichni zúčastnění, a především dosluhující i budoucí ředitel podniku jsou si vědomi důležitosti projektu CV90 a budou v tomto spolupracovat, aby se tím nenarušila jedna z prioritních investic armády. Předpokládám, že paní ministryně má minimálně představu nebo už na stole vhodné kandidáty na pozici nového ředitele, aby se potřebné změny provedly v co nejkratší době a neměly tak negativní vliv na projekty. 

VOP CZ se po loňském nepatrném zisku podle informací, které zazněly na výboru, opět propadne do mnohamilionové ztráty. Ministryně obrany rovněž zmínila přetrvávající nervozitu mezi zaměstnanci státního podniku. Zmíněna byla potřeba změn, restrukturalizace. Můžete obecně naznačit svou představu, jak by měl podnik nadále fungovat? 

Já mohu mít svoji představu, ale je to pouze jeden názor z šestnácti na výboru. Hlavní bude představa nového ředitele, která bude v souladu s vedením ministerstva obrany i armády ČR. Jedině tehdy to může fungovat. Předpokládám, že nové vedení dorazí na výbor a bude prezentovat svoje vize. V tu chvíli můžeme naše představy konfrontovat. Co mohu říci rovnou, a co potvrdí každý manažer, je, že základem úspěšného podniku jsou spokojení zaměstnanci, kteří mají adekvátní pracovní zázemí i finanční ohodnocení. Pokud tuto podmínku nesplníte, můžete měnit vedení každý rok, ale výsledky se nedostaví.

Očekáváte, že na konci ledna 2024, kdy by měl být k dispozici výstup z probíhající veřejnosprávní kontroly ve VOP CZ, dostanete odpovědi na všechny otázky, které k tématu na výboru zazněly? Specificky například o roli pana náměstka Šulce v cenotvorbě na dílenská vozidla v rámci zakázky na CV90?   

Až budu mít na stole výstupy z kontroly, tak vám budu schopná říct, zda tam jsou odpovědi na otázky z výboru. Nebudu nijak předjímat, co tam bude nebo nebude uvedeno. 

Tagy článku