Poslední spočinutí HMS Glowworm, Norové iniciují stavbu pomníku

Poslední spočinutí HMS Glowworm, Norové iniciují stavbu pomníku
Autor fotografie: Royal Navy / Public domain|Popisek: Ostrov Kya poblíž norského pobřeží
01 / 05 / 2024, 08:00

Norské království chce padlým Britům postavit památník, který bude připomínat tragický osud torpédoborce HMS Glowworm. Loď byla definitivně zničena při nárazu do křižníku Admiral Hipper při nacistické invazi do Norska v dubnu 1940.

Britské námořnictvo v pondělí 29. dubna ohlásilo norskou iniciativu na zbudování památníku pro loď HMS Glowworm. Plavidlo bylo potopeno německým křižníkem Admiral Hipper při obraně Norského království před nacistickou invazí v dubnu 1940. Ředitel projektu památníku lodi HMS Glowworm, Petter Krogstad, uvedl, že cílem iniciativy je připomínat zapomenuté britské hrdiny, kteří se snažili bránit Norsko. Padlým 109 členům posádky a dalším 40 zajatým britským vojákům by měla být podle Krogstada věnována náležitá pozornost, která se jim dosud nedostává. 

Podle ředitele projektu si je totiž jen málo dnešních obyvatel Norska vědomo celé události hrdinné bitvy a lidem by mělo být umožněno se s tímto historickým příběhem blíže seznámit. Samotní britští vojáci, kteří zahynuli, by také podle Krogstada měli dostat úctyhodný symbol pro připomenutí jejich oběti. Poblíž místa, kde došlo k potopení HMS Glowworm, se nachází malý ostrov Kya, který sice není obydlený, ale díky svému přírodnímu bohatství je vyhledávánou atrakcí turistů i potápěčů. 

 

Budoucí podoba pomníku zatím není známa a Krogstad pouze specifikoval, že by měl být umístěn na nejvyšším bodě ostrova Kya. Ředitel projektu je otevřen jakýmkoliv návrhům a připomínkám. Prostřednictvím webového portálu Royal Navy navíc vyzval k tomu, aby se na něj obraceli příbuzní posádky potopeného plavidla. Odhalení pomníku je plánováno na výročí 85 let ode dne potopení torpédoborce HMS Glowworm třídy G britského námořnictva, tedy na 25. dubna 2025. 

Památník HMS Glowworm spojí minulost s přítomností 

 

Torpédoborce HMS Glowworm postavený a začleněný do arzenálu britského námořnictva ve 30. letech 20. století, byl poprvé nasazen již během španělské občanské války mezi roky 1936 a 1937. Výtlak plně naložené lodi činil 1 913 tun, na délku měřila 98,5 metrů a parní turbíny umožňovaly plavidlu vyvinout rychlost 36 uzlů (asi 67 km/h). HMS Glowworm byl vybaven čtyřmi 120mm děly Mark IX, nejméně 35 hlubinnými pumami, dvěma 12,7 mm kulomety Vickers .50 a protilodními torpédy. 

Britská loď HMS Glowworm v ranních hodinách 8. dubna 1940 hlídkovala u západních břehů země v Norském moři, když se střetla se dvěma plavidly válečného námořnictva nacistického Německa (Kriegsmarine). Lodě směřovaly do přístavu Trondheim, kde měly pod vedením křižníku Admiral Hipper realizovat část z nacistické invaze do Norska. I přesto, že byla německá plavidla v přesile, HMS Glowworm na lodě stejně zaútočil. Útok lodi královského námořnictva se jí však stal osudným, jelikož všech jejích pět vystřelených torpéd minulo své cíle. 

Křižník Admiral Hipper

Děla německých torpédoborců však poškodila můstek, strojovnu a kapitánskou kabinu britské lodi, která se v důsledku tohoto zásahu začala potápět. Také sám křižník Admiral Hipper se mezitím vynořil z mlhy a kapitán britského torpédoborce Gerald Roope se proto rozhodl pro poslední zoufalý krok. Potápějící se loď HMS Glowworm narazila do nacistického křižníku, v důsledku čehož se ulomila její příď. Plavidlo následně explodovalo a jeho zbytky navždy zmizely na dně Norského moře.   

 

Tagy článku