Poslední z jaderných titánů, ruská ponorka Dmitrij Donskoj míří do šrotu

Poslední z jaderných titánů, ruská ponorka Dmitrij Donskoj míří do šrotu
Autor fotografie: By Mil.ru, CC BY 4.0|Popisek: Ponorka Dmitrij Donskoj
07 / 02 / 2023, 08:00

Po 41 letech v arktických vodách je obří zbraň studené války, ponorka třídy Typhoon TK-208 Dmitrij Donskoj vyřazena z provozu. Americká ponorka třídy Ohio má jen poloviční výtlak.

Typhoon (označení NATO) neboli Projekt 941 Akula byla největší třída ponorek na světě s balistickými raketami a jaderným pohonem, která byla kdy postavena. S trupem dlouhým 172 metrů složeným ze dvou umístěných vedle sebe, měla tato třída maximální výtlak pod hladinou 48 000 tun. Gigantická plavidla mohla nést 20 raket, z nichž každá pojmula až 10 jaderných hlavic. Posádka se skládala ze 160 lidí a ponorka měla vydržet 4 měsíce pod hladinou. Maximální hloubka ponoru byla 600 metrů. Ponorky byly osazeny dvěma atomovými reaktory VVER, typ OK-650VV na výrobu páry. 2 turbíny umožňovaly ponorkám třídy Typhoon dosáhnout rychlosti pod vodou až 46,3 km/h.

Video: YouTube

Dmitrij Donskoj byla první ponorka třídy, která se skládala celkem ze šesti podobných plavidel. Základna jaderných titánů byla Zapadnaja Lica, nejzápadnější základna na poloostrově Kola.

Jeden z prvních snímků ponorky třídy Typhoon z roku 1985

Její služba v rámci jaderného odstrašování však trvala méně než deset let. Ponorka vstoupila do provozu v únoru 1982, ale s kolapsem ekonomiky po rozpadu Sovětského svazu její opravy a modernizace, které začaly v roce 1990, trvaly až do roku 2002.

V letech 2002 až 2023 sloužil Dmitri Donskoj jako testovací platforma pro rakety Bulava a další vybavení pro podvodní boj, vyvinuté a testované v loděnici Sevmaš v Severodvinsku u Bílého moře.

Oficiální oznámení o stažení ponorky ze služby přišlo v pondělí.

"Těžká jaderná strategická raketová ponorka Dmitrij Donskoj byla stažena z bojové síly ruského námořnictva," řekl agentuře TASS šéf Hnutí na podporu všeruské flotily Vladimir Malcev.

Z původních šesti ponorek Typhoon byly tři vyřazeny z provozu a rozřezány počátkem 21. století v rámci dohody o omezení zbraní se Spojenými státy v rámci takzvaného programu finanční podpory Nunn-Lugar.

Další dvě ponorky Archangelsk a Severstal byly vyřazeny z aktivní služby v polovině roku 2000 a umístěny do zálohy v Severodvinsku. Zde se k nim připojí i Dmitrij Donskoj a bude čekat na sešrotování.

Zdroj: The Barents Observer

 

Tagy článku