Pošlou Rusové svou jedinou letadlovou loď brzy ,,do šrotu"?

Pošlou Rusové svou jedinou letadlovou loď brzy ,,do šrotu&quote;?
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: Admiral Kuzněcov
08 / 04 / 2019, 14:30

Ruské námořnictvo řeší další osud své jediné letadlové lodi Admiral Kuzněcov. Není vyloučeno, že ji po potopení klíčového plovoucího doku PD-50 vyřadí ze služby.

Pokud bychom měli označit jedno ruské plavidlo za ,,nešťastné", které je navíc sužováno technickými problémy, byla by to jistě letadlová loď Admiral Kuzněcov. Plavidlo navíc nedávno potkala vážná nehoda, když se největší plovoucí suchý dok PD-50, kde se loď opravovala, potopil. Přitom se zřítily dva 70tunové jeřáby, přičemž pád jednoho z nich poškodil vzletovou palubu letadlové lodi a při nehodě dokonce hrozilo potopení Kuzněcova.

Security magazín informoval o tom, že Rusové zvažují, jaký bude další osud jediné letadlové lodi, kterou má Ruská federace v současné době k dispozici. Ohrožen je totiž plán na generální opravu Kuzněcova v roce 2020, protože není k dispozici funkční dok. A oprava doku PD-50 vzhledem k rozsahu havárie by vyžadovala značné finanční prostředky.

Jaké je tedy další řešení? Podle serveru defence-blog.com může být nakonec letadlová loď předčasně vyřazena ze služby, když ministerstvo obrany a průmyslu nevyřeší ožehavou otázku náhrady klíčového plovoucího doku PD-50. A toto řešení nyní zvažuje podle zmíněného serveru i ruské námořnictvo. Pro vyřazení ze služby Kuzněcova hovoří i fakt, že v současné době nemají Rusové adekvátní náhradu za plovoucí dok PD-50, který byl pro potřeby ruského námořnictva postaven ve Švédsku v 80. letech.

Otázkou tedy je, zda bude v příští dekádě tvořit Admiral Kuzněcov i nadále součást ruského námořnictva, nebo nešťastnou loď čeká vyřazení ze služby a ušetření mnoha finančních prostředků, které by musely být vloženy do jeho modernizace a oprav. O potenciálně nákladné opravě doku PD-50 ani nemluvě.

 

Zdroj: defence-blog.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace