Posudek na pasivní sledovací systém VERA NG: že jde o cenu obvyklou z něj nevyplývá. Na jednání Výboru byl zpochybněn klíčový argument ministerstva

Posudek na pasivní sledovací systém VERA NG: že jde o cenu obvyklou z něj nevyplývá. Na jednání Výboru byl zpochybněn klíčový argument ministerstva
05 / 02 / 2020, 17:15

Na jednání Výboru pro obranu byla rozbita klíčová obranná linie ministerstva obrany při hájení ceny za pasivní sledovací systém. Ze znaleckého posudku, který byl představen ve vyhrazeném režimu, údajně nevyplývá, že cena má být v místě a čase obvyklá. Na znalecký posudek se přitom ministerstvo obrany od začátku kauzy odvolává. Velmi kriticky se k postupu ministerstva obrany stavěli ve shodě opoziční i koaliční poslanci.

„Požádali jsme o doplnění informací k posudkům, že ta cena je v místě a čase obvyklá, protože tak to z toho posudku nevyplývalo, a to byl zásadním problémem,“ uvedl po jednání výboru Vích.

                                         

Znalecký posudek zpracovaný pro ministerstvo byl kritizován i koaličními poslanci. Výhrady k němu měli jak exministryně za ANO Karla Šlechtová, tak poslanec Pavel Růžička.

„Měli jsme požadavek na to, aby se znalecký požadavek dovysvětlil. Já ho za moc důvěryhodný nepovažuji,“ prohlásil Růžička.

Znalecký posudek je veden ve vyhrazeném režimu. Ministerstvo se proto mohlo na posudek odvolávat, aniž by někdo byl schopen tomuto prohlášení oponovat. Kromě samotného ministerstva a zainteresovaných firem neměl nikdo k cenovému posudku přístup. Dnes byl ukázán poslancům, kteří jej hned začali pečlivě zkoumat.

Posudek prováděla společnost Cetag, u níž si poslanci chtějí prověřit rovněž její způsobilost tento dokument zpracovávat. „Zabývali jsme se i otázkou certifikací, jestli ta firma, která to prováděla, měla ten atest na ty certifikace a jestli ty lidi co to prováděli, měli všechny podstatné dokumenty, aby tu certifikaci provádět mohli,“ doplnil k jednání Radovan Vích.

Podle slov poslance nakonec výbor přijal usnesení, že jednání je přerušeno do doby, než bude doplněný ten materiál, ke kterému měli poslanci spoustu pochybností.

Vích se vyjádřil i k otázce záloh, které se mají vyplácet: „Je neobvyklá věc, že se někomu dává 30 procent z celkového rozpočtu akvizice. Zajímalo by mě nejdříve, kolik procent platilo NATO za obdobný systém. Já zastávám názor, že by to mělo být okolo 10 procent.“

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace