Potěmkinův Putinův robotický pes z Aliexpressu – Rusko se mění v karikaturu sebe sama

Potěmkinův Putinův robotický pes z Aliexpressu – Rusko se mění v karikaturu sebe sama
Autor fotografie: foto: RIA Novosti|Popisek: Pes s RPG-26 na zádech
18 / 08 / 2022, 13:00

Na ruské zbrojní výstavě "Armáda 2022" byl začátkem týdne předveden "robotický pes" vyzbrojený protitankovým raketometem umístěným na zádech. Ačkoli to mělo ukázat stav ruské techniky, podivně zahalený robotický pes je podle všeho čínský typ, který lze za pár tisíc dolarů koupit na webu Aliexpress.com společnosti Alibaba.

Výstava, kterou pořádá ruské ministerstvo obrany a kterou svým projevem zahájil ruský prezident Vladimir Putin, probíhá od 15. do 22. srpna v parku Patriot v Kubince nedaleko Moskvy. Rusko a ruské zbrojovky již v minulosti na každoroční výstavě odhalily jemně řečeno velice podivné zbraně, ovšem letošní kousek patrně jejich dosavadní „úsilí“ předčí o několik délek.

Záběry psa zachycené 15. srpna, které byly původně zveřejněny na sociální síti Telegram, začaly kolovat na Twitteru. Ve videu je vidět, jak robotický pes chodí dozadu a dopředu a také sedí. Pes je schopen udržet váhu protitankového raketometu RPG-26 a něčeho, co na první pohled vypadá jako optické zaměřovací zařízení, ale může to být jen zaměřovač ručních zbraní. Méně jasné je, zda pes odolá výstřelu zbraně nebo zda je vůbec schopen ji zaměřit na cíl.

Konstrukce psa je skryta pod černou látkovou kombinézou. Ačkoli se to může zdát jako podivný pokus o taktický vzhled, je mnohem pravděpodobnější, že je to nutné k utajení původu robota. Podle umístění a tvaru jeho "očí", jeho stříbrné barvy a celkového tvaru a proporcí se zdá být jasné, že vystavený robot je ve skutečnosti robotem, který je běžně dostupný na Aliexpressu.

Nápadně se podobá robotu UnitreeYushuTechnologyDog společnosti Unitree Robotic, který lze na internetu zakoupit za pouhých 2700 dolarů. Robot tedy nejspíš nebyl navržen ruským výrobcem, který jej na výstavě "Armáda 2022" vystavuje, ani nejde ani o vojenskou technologii.

Podle "vývojářů" robotického psa, kteří na výstavě hovořili s ruskou státní zpravodajskou agenturou RIA Novosti, ale zůstávají anonymní, je pes "schopen střílet na cíl a přepravovat zbraně, provádět průzkum a procházet sutinami a doručovat léky." Vývojáři navíc tvrdí, že pes byl navržen "s využitím bioniky – principů, struktur a mechaniky typických pro živočišnou říši – takže se podobá psům, zejména při pohybu. Při bojovém použití se robot může zapojit také do označování cílů, hlídkování a střežení."

Zatímco ozbrojení i neozbrojení "robotičtí psi" by se mohli ukázat jako užiteční v celé řadě vojenských scénářů, užitečnost konfigurace "robotického psa" představené na veletrhu "Armáda 2022" zůstává velmi pochybná a o seriózní koncept jde jen velmi těžko. Vzhledem k sankcím uvaleným na Rusko a jeho závislosti na zahraničních mikročipech a dalších elektronických součástkách by pro zemi bylo pravděpodobně náročné v dohledné době vyvinout a vyrobit něco, co by bylo skutečně vojensky využitelné. A tak vzali 2700 dolarů na čínskou hračku, ušili jí šatičky, přišroubovali RPG-26 a prezident Putin zatleskal, že je jeho mocná země opět o krok napřed.

Zdroj: @Bykvu; @RALee85; The Drive

Tagy článku