Potřebuje Rusko nové jaderné křižníky, aby se opět stalo supervelmocí?

Potřebuje Rusko nové jaderné křižníky, aby se opět stalo supervelmocí?
Popisek: Představa křižníku Lider
07 / 01 / 2018, 08:00

O nutnosti mít flotilu schopnou hájit zájmy Ruska i daleko od pobřeží země byl na konci roku 2016 přesvědčen komentátor serveru Lenta.ru Ilja Kramnik. Změnilo se něco od té doby?

Schopnost působit mimo vlastní pobřeží vyžaduje existenci flotily velkých lodí, což ví i ruské velení námořnictva.

"V minulosti jsme budovali takové lodě. Tyto raketové křižníky, byly vytvořeny pro ničení zejména letadlových lodí a ponorek nepřítele a mohly odrážet težké útoky letadel. Třída Lídr, kterou plánují budovat nyní, budou ve skutečnosti raketové křižníky. Loďaři to dosud přesně neklasifikovali. V tisku hovoří jaderném torpédoborci, i raketového křižníku. Obecně lze říci, že to bude válečná oceánská loď s multifunkčními zbraněmi. Efektivitu střely Kaliber jsme již viděli," řekl Kramnik.

Psali jsme: Rusko chce dvanáct nových jaderných křižníků

S komentátorem serveru Lenta.ru souhlasil i nezávislý vojenský expert Prochor Tebin, který upozornil na problémy, které vznikly poměrně malému ruskému námořnictvu během syrské kampaně. Nasazeny byly pouze dva raketové křižníky Moskva a Varjag třídy 1164 Atlant, když třetí loď této třídy, Maršál Ustinov byl v opravě, stejně jako asi nejznámější ruská loď Petr Veliký třídy Kirov. To znamenalo, že se dvěma loděmi u Sýrii a dvěma v opravě nebylo již nic, co by mohlo chránit dlouhé ruské námořní hranice.

Podle Kramnika lodě třídy "Leader" nahradí jak starší torpédoborce třídy Projekt 956, tak velké protiponorkové lodě Projekt 1155 (Udaloj) z dob SSSR.

"Základem oceánské flotily budou tyto nové lodě a modernizované sovětské Kirovy. První Kirov se již opravuje v loděnici Sevmash (jedná se o loď Admiral Nachimov)," řekl ruský expert.

I když ruskému námořnictvu bude chybět nová letadlová loď a vrtulníková výsadková loď, obecně platí že s tolika novými a silně vyzbrojenými loděmi bude moci ruské oceánské loďstvo plnit velké množství úkolů. Podle Tebina je počet 8 lodí "tak akorát", aby pokryl potřeby námořnictva.

Psali jsme: NI: Proč se USA a svět stále bojí ruských Kirovů

Problémy s reaktory pro nové lodi by být neměl, říká Kramnik a upozorňuje na jaderný reaktor RITM-200, který byl vyvinut univerzálně jak pro ledoborce, tak pro válečné lodě. V Sýrii otestovaná výzbroj k dispozici je - například střely Kaliber, Onyx, protileteckou obranu zajistí systém S-500 Prometheus, tedy systém údajně výkonnější než americký Aegis. Stavba první lodi měla podle tehdejších zpráv agentury TASS začít na začátku roku 2018.

Známý server Janes informoval o plánech Ruska postavit konkurenci lodí US Ticoderoga a Arleigh Burke již v 90. letech minulého století, ale projekty byly zastaveny kvůli nedostatku peněz - mělo se jednat vlastně o Stealth upgrade třídy křižníků Slava. U křižníků Leader se předpokládá rychlost 30 uzlů, schopnost udeřit na pozemní, letecké a námořní cíle, výzbroj se měla skládat z raket, krátkého, středního a dlouhého doletu, dělové výzbroje o ráži 130 mm, a torpédometů ráže 324 mm. Helipad pro dva vrtulníky Ka-27 a samozřejmostí mělo být využití technologie stealth.

Nový křižník/torpédoborec měl být určen výlučně pro potřeby ruského námořnictva. Kancelář Severnoje má velké zkušenosti s projekcí velkých lodí – v době SSSR projektovala lodě třídy Kirov, Project 1164 Atlant (křižník Moskva) nebo lodě pro export do Číny.

V květnu roku 2017 ruská média přinesla zprávy, že válečná loď třídy Lídr byla zcela vynechána ze státního vyzbrojovacího programu do roku 2025. Zdroje z vojenskéého loďařského průmyslu prohlásily, že snížení financování způsobilo odložení tohoto ambiciózního programu, což ale také vedlo k spekulacím, že celý program byl odložen na dobu neurčitou.

Od léta 2017 zařadilo ruské námořnictvo do svého stavu několik menších lodí, korvet a fregat, všechny jsou ale vyzbrojovány moderními raketovými systémy Kalibr, což z těchto trpaslíků činí velmi nebezpečné protivníky pro lodě NATO, u kterých je možnost útoku na nepřátelské lodě velmi podceněna.

Psali jsme: Rusko staví další dvě dieselelektrické ponorky třetí generace pro svou Pacifickou flotilu

Projevuje se tedy dlouhodobá neschopnost ruského průmyslu navázat na stavbu velkých lodí v SSSR, ale zároveň i sázení na mohutnou raketovou výzbroj i u menších jednotek, které jsou hůře k nalezení a hlavně vysoký počet malých, dobře ozbrojených lodí může být mnohem významnější silou, než malý počet technologicky náročných, velkých lodí.

Stejně tak probíhá obnova ponorkové flotily, kdy analýzy v amerických zdrojích tvrdí, že Rusko je schopné budovat ročně více ponorek než Spojené státy.

Z dlouhodobého hlediska je tedy nutné s ruským loďstvem počítat.

 

Zdroj: Defense Update, GlobalSecurity.org, Tass, Defence.ru

 

Tagy článku

-->