Potřebujeme novou koncepci rozvoje AČR: redukovat BVP, zvážit T-72, nezapomenout na nové tanky. Poslanec Krejza definuje nový směr vývoje armády

Potřebujeme novou koncepci rozvoje AČR: redukovat BVP, zvážit T-72, nezapomenout na nové tanky. Poslanec Krejza definuje nový směr vývoje armády
Autor fotografie: Facebook Karla Krejzy|Popisek: Karel Krejza
04 / 04 / 2020, 08:00

SM oslovil poslance Karla Krejzu (ODS) a zajímalo ho, co říká současné situaci poznamenané epidemií koronaviru. Byla ČR podle Krejzy připravená na vypuknutí pandemie koronaviru? Jak bychom se měli připravit na příští krize? O těchto a dalších souvisejících tématech blíže v našem rozhovoru.

Česká republika prochází kvůli epidemii koronaviru důkladným testem. Byli jsme na něco takového připraveni? Jak současnou vypjatou situaci jako národ zvládáme?

Nejprve chci poděkovat doktorům, zdravotním sestřičkám, záchranářům i hasičům - odvádějí skvělou práci. Oni jsou hrdinové v první linii. Ale zapojují se i obyčejní lidé – pomoc s rouškami, nákupy voucherů u živnostníků, to vše je nesmírně důležité.  Ale je třeba připomenout, že právě k těmto profesím patří jistá míra rizika, na kterou jsme si léty relativního klidu odvykly. Zpět k otázce… Myslím, že jsme připraveni nebyli, alespoň po mentální stránce. Dostihl nás náš blahobyt, mnozí si mysleli, že se nemůže nic stát. Musíme si vzít ponaučení a mnohem důkladněji se připravovat na příští krize.

Jak bychom se tedy měli podle Vás připravovat na příští krize?

Je potřeba připravit kritickou infrastrukturu, tj. mít a svém území klíčové továrny, které dokáží v případě další epidemie dodávat na trh roušky, respirátory, plicní ventilátory, dezinfekce, nanomateriály aj.  Třeba se za 50 let objeví vir, který bude způsobovat selhání ledvin, a budeme potřebovat dialýzy. Budoucnost přežití státu bude v univerzálnosti. Tj., jak rychle dokáže přejít na výrobu život zachraňujících produktů. Jak jsme se přesvědčili, v případě epidemie se hraje nikoli o týdny, ale o dny. Důkladnou revizí musí projít systém strategických zásob. Také si dokážu představit, že bude k dispozici krizový ekonomický plán- co komu odpustit při placení, hypotéky, živnostníci, které lidi posílat do práce, které nechat okamžitě doma atd. To vše se muselo nyní dělat ze dne na den. Ne nadarmo se říká, kdo bývá připraven, není překvapen.

Velká debata se vedla o nedostatku roušek a respirátorů a naší závislosti na dovozu z Číny. Je třeba si z toho vzít ponaučení, že zejména v době krize musíme spoléhat více sami na sebe?

Nejde se odřezávat od okolního světa, ale je potřeba počítat s tím, že v době krizi věci fungují úplně jinak. Nemůžeme být zcela závislí na továrně, která vyrábí na druhém konci světa. Klíčové věci musíme mít pod kontrolou na našem území. Když to převedu do oblasti armády, tak musíme být schopni pro případ nějaké bezpečnostní krize být schopni fungovat maximálně nezávisle – třeba co se týče oprav a servisu. Asi by také prospěly vyšší přepravní kapacity, či alespoň delší dolet letadel.  

Nakousl jste oblast domácího obranného průmyslu. Co by to znamenalo? Vyrábět všechno doma?

To ani nejde, stát naší velikosti bude vždycky muset nakupovat technologie v zahraničí. Ale musíme dbát na maximální soběstačnost. Dobrým příkladem je podmínka, že všechny podvozky, které kupujeme jsou od Tatrovky. Díky tomu máme jistotu, že je vždycky budeme umět udržet v provozu. V tomto duchu musíme u zahraničních nákupů dávat jako nepřekročitelnou podmínku účast českého průmyslu, co největší. Ale nesmíme jen dodávat komponenty. Musí dojít i k přenosu know-how. Musíme to i sami umět zjednodušeně řečeno smontovat, opravit a servisovat. Důležitá je spolupráce se soukromými firmami. U nich si musíme napevno zasmluvnit, že takové znalosti, schopnosti a kapacity budou pro českou armádu trvale držet pro případ krize.

Když se bavíme o sektoru armády. Nelze vynechat téma vojenských nákupů. Premiér Babiš už vyzval k tomu, aby se šetřilo. Jmenovitě řekl, že nepotřebujeme kupovat nová BVP. Co si o tom myslíte?

Armádu nesmíme v žádném případě obětovat. Nicméně nemůžeme být slepí a dělat, že se nic neděje. Ekonomické dopady budou určitě značné. Nová situace vyžaduje racionalizaci výdajů na obranu. Projekt nákupu BVP byl koncipován pro doby blahobytu a je pojatý dost megalomansky. Je potřeba nákup nastavit tak, aby bylo aspoň na něco. Já si umím přestavit, že se například sníží počet nakupovaných kusů. Ušetřit se dá například i tak, že doprovodná vozidla nebudou na pásovém podvozku ale na kolech. 

Nebudou Vás Vaši kolegové z Výboru pro obranu kamenovat za taková prohlášení?

Na novou situaci musíme reagovat. Propad HDP je zřejmý. Musíme co nejdřív přeformulovat, co si můžeme do výzbroje dovolit. My máme v následujících šesti letech nově přezbrojit těžké pozemní jednotky BVP a tanky. Koupit se má i systém řízení palby či dělostřelectvo. Nemůžeme to udělat tak, že koupíme velkoryse BVP a pak už nebude na ostatní. Bude třeba znovu a pečlivě sestavit nový plán, co a jak koupíme. Někde je potřeba snížit počty, někde dá jít levnější variantou. Předpokládám, že bude potřeba vytvořit novou koncepci výzbroje AČR, tedy KVAČR. Ministerstvo si už nebude moci dovolit nakupovat tak netransparentně jako třeba v případě pasivního sledovacího systém, což napáchalo velké škody na důvěře veřejnosti. U řady zakázek se musí Ministerstvo zamyslet, zda nehrozí zvyšování nákladů, což by se mohlo stát při  modernizaci starých sovětských tanků T-72.  

Tagy článku

-->